کدخبر: ۲۰۴۲۴۰ لینک کوتاه

اعترافات راننده اتوبوس مرگ خیابان پاسداران/ پشت فرمان نشستم و الهی به امید تو!

تسنیم : عامل قتل ۳ تن از مأموران نیروی انتظامی در اولین جلسه محاکمه خود گفت: به‌خاطر ضرباتی که به سرم وارد شده بود عصبی شدم و پشت فرمان اتوبوس نشستم و به‌سمت مأموران حرکت کردم.

محمدرضا ثلاث عامل قتل 3 تن از مأموران نیروی انتظامی در جلسه محاکمه خود که با حضور نماینده دادستان، اولیای دم، نماینده حقوقی ناجا و وکیل تسخیری متهم در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به‌ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد، گفت: در ابتدا از خدای متعال برای خانواده داغ‌دیدگان صبر و برای خودم رحمت مسألت دارم.

وی اضافه کرد: چند وقتی جزو گروه دراویش بودم ولی درویش نیستم چون بزرگ درویشان می‌گوید درویشی جز صلح و دوستی و صفا نیست، ولی من برخلاف آن عمل کردم.

متهم پرونده قتل 3 تن از مأموران نیروی انتظامی در حادثه خیابان پاسداران با بیان اینکه اهل بروجرد است، 50 سال دارد و با همسر خود متارکه کرده و فرزندانش با همسرش زندگی می‌کنند، افزود: چند فقره سابقه کیفری دارم که یکی از آنها مالی بوده و چون ضامن فردی شده بودم، مجبور شدم اتوبوسم را بفروشم و مبلغ ضمانت را پرداخت کنم.

در ادامه قاضی شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران اعلام کرد که متهم 9 فقره سابقه محکومیت کیفری دارد، که از سوی متهم مورد تأیید قرار گرفت.

متهم پرونده در پاسخ به سؤال قاضی دادگاه در خصوص سابقه کیفری سال 84 و دستگیری در قم اظهار کرد: در آن موقع می‌خواستند حسینیه قم را تخریب کنند که ما به آنجا رفتیم تا اجازه ندهیم اما نهایتاً تخریب کردند و چند روزی هم من بازداشت شدم.

وی شغل اصلی خود را رانندگی اتوبوس عنوان کرد و در پاسخ به سؤال قاضی دادگاه درباره اینکه "آیا شما ازهم‌گسیختگی شخصیتی دارید یا خیر؟"، گفت: من هیچ‌گونه سابقه بیماری روانی و بستری شدن ندارم.

متهم با ابراز اینکه فعلاً محل سکونت ندارد اظهار کرد: چند وقت پیش دستم شکست و نتوانستم سر کار بروم و چون 10 ماه کرایه منزل را پرداخت نکرده بودم صاحبخانه مابقی پول پیش را برداشت و من هم اساس خانه را به زلزله‌زدگان دادم و 10ماه است که مدتی است در خانه دوست و مدتی را در خانه مادر یا دخترم می‌گذرانم تا کاری پیدا کنم.

وی در پاسخ به سؤال قاضی کشکولی درباره حضور خود در خیابان پاسداران گفت: حدود 10 الی 15 روز در گلستان هفتم اقامت داشتم و داخل اتوبوس به‌سر می‌بردم و گاهی نیز می‌رفتم خانه دوش می‌گرفتم و سپس به داخل اتوبوس برمی‌گشتم.

متهم پرونده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مباشرت در 3 فقره قتل عمدی مأموران نیروی انتظامی و اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد جنجال را قبول دارد، گفت: خیر، قبول ندارم. نیروی انتظامی موظف است نظم را برقرار کند نه اینکه به افرادی که ذکر خدا را می‌گویند با چماق حمله کند. سر من را از 17 جا شکستند و همین مسئله باعث شد من عصبی شوم و با اتوبوس روی آنها بروم. مگر من خودم بچه ندارم؟ اینها هم مانند بچه‌های من هستند.

ثلاث افزود: من برای حمایت از برادر خودم به گلستان هفتم رفته بودم، کسی را که هیچ سابقه‌ای نداشته دستگیر کردند و گفتند که پراید دزدیده است در صورتی که این شخص 3 هکتار باغ دارد و شب قبل از دستگیری نیز با هم بودیم اما صبح او را به‌اتهام دزدیدن پراید دستگیر کردند.

وی شخص موردنظر را نعمت‌الله ریاحی عنوان کرد و گفت: ما شب قبل از دستگیری با هم بودیم و این فرد نیز مانند من در داخل اتوبوس اقامت داشت. دادستان شعبه سوم برای بزرگ دراویش جناب دکتر نورعلی تابنده بدون هیچ دلیلی حکم جلب صادر کرد و ما آنجا رفتیم چون بزرگمان را دوست داشتیم.

متهم در پاسخ به این سؤال که از چه‌طریق مشخص شده که حکم جلب صادر شده است، گفت: من سواد درست و حسابی ندارم، من در گوشی یکی از فقرا دیدم که حکم جلب ایشان صادر شده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه راننده اتوبوس چه‌کسی بود و اتوبوس به چه‌کسی تعلق داشت، گفت: راننده اتوبوس من بودم اما مالک را نمی‌شناسم. آن اتوبوس را در خیابان گلستان هفتم گذاشته بودند؛ من قبلاً راننده اتوبوس بوده و سوییچ هم روی اتوبوس بود، اما وقتی که عصبانی شدم پشت فرمان نشستم و الهی به‌ امید تو.

وی در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر اینکه برای هر دو اتوبوس به او اجازه داده شده بود یا نه، گفت: من از کسی اذن یا اجازه‌ای نداشتم که بخواهم با اتوبوس حمله کنم و اتوبوس هم تحویل من نبود.

متهم پرونده در پاسخ به این سؤال که طبق تحقیقات دادسرای تهران و مراجع انتظامی این اتوبوس صندلی نداشته است، گفت: صندلی‌ها را خودم باز کردم تا بتوانیم در آن بخوابیم. 3‌ــ‌2 روز بود که این کار را کرده بودم و صندلی‌ها را گوشه‌ای گذاشته بودم که متوجه شدم مالک اتوبوس گفته است "چه‌کسی گفته که صندلی‌ها را باز کنید؟ صندلی‌ها را ببندید و اتوبوس را بیاورید؟".

متهم همچنین درباره وجود مواد غذایی در داخل اتوبوس گفت: من به‌عنوان مسکن از اتوبوس استفاده می‌کردم و غیر از من حدود 25 تا 30 نفر از این اتوبوس استفاده می‌کردند، به‌عنوان مثال اگر کسی از شهرستان می‌آمد و می‌خواست به حسینیه برود شب را در اتوبوس می‌گذراند و بعد به حسینیه‌ سر می‌زد.

وی افزود: وقتی به سرم ضربه خورد و دستمال اتوبوس را روی سرم گذاشتم، دیدم که از خون خیس شده است؛  عصبی شدم و پشت اتوبوس نشستم و حرکت کردم و چون مأموران نیروی انتظامی من را ندیده بودند به‌سمت آنها حرکت کردم. به هیچ چیز فکر نکردم و حتی به این فکر نکردم که از اتوبوس پیاده شوم چه‌بلایی سرم می‌آید. از اتوبوس تا پایین اتوبوس من را زدند و تمام دنده‌های من را شکستند.

وی درباره خسارت زدن به اموال عمومی گفت: در آن لحظه اختیار دست خودم نبود که تصمیم بگیرم که چه‌کاری انجام دهم، شیشه اتوبوس به‌قدری کثیف بود و خون جلوی چشمانم را گرفته بود که هیچ چیز را نمی‌دیدم.

متهم پرونده در پاسخ به این سؤال که "آیا قبول دارید در حین رانندگی 3 نفر را به‌قتل رسانده‌اید؟"، گفت: بله، قبول دارم.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که "این کار شما ناشی از عملکرد چه‌کسی بوده است؟"، افزود: ناشی از عملکرد خودم بود.

ثلاث در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه اتهام اخلال در نظم عمومی را قبول دارد یا خیر، گفت: ما اخلالی نکردیم. فقط رفته بودیم تا از دوستمان که به‌ناحق بازداشت شده بود حمایت کنیم.

ثلاث در پاسخ به این سؤال که چرا از طریق قانونی اقدام به دریافت مجوز برای تجمع نکردند، گفت: متأسفانه طوری شده است که قانون به داد ما نمی‌رسد.

وی در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر اینکه آیا اصل قتل را قبول دارد یا نه، گفت: بله، قبول دارم و نمی‌دانم چند نفر هستند، شما می‌گویید 3 نفر و من هم آن را تأیید می‌کنم.

متهم پرونده در پاسخ به سؤال دیگر قاضی مبنی بر اینکه آیا مأموران سلاح داشتند یا خیر، گفت: با باتوم ما را می‌زدند و سلاح گرم نداشتند.

قاضی در پاسخ به اظهارات متهم گفت: باتوم سلاح نیست و مصادیق سلاح سرد و گرم مشخص است.

متهم در پایان در پاسخ به این سؤال قاضی که آیا از عملکرد خود پشیمان است یا نه، گفت: پرمسلم است که از کرده خود پشیمانم، برخلاف گفته‌ بزرگمان که می‌گوید درویشی دوستی و صلح و صفاست عمل کردم و اکنون پشیمانم.

پس از پایان دفاعیات متهم رحیم ایزدیاری وکیل تسخیری محمدرضا ثلاث برای دفاع از موکل خود پشت تریبون قرار گرفت و گفت: ضمن تسلیت به اولیای دم و با توجه به پشیمانی متهم باید بگویم که موکل در حالی که شدیداً مورد ضرب و جرح قرار گرفته عنان اختیار را از کف داده و بدون توجه سوار اتوبوس شده و صرفاً برای تهدید و پراکنده کردن مأموران اتوبوس را هدایت کرده است و فکر نمی‌کرده که به مأموران آسیب برسد.

وکیل متهم افزود: موکل قصد مجرمانه نداشته و وقوع افسردگی پس از وقوع جرم حاکی از قصد نداشتن متهم است و از اولیای دم تقاضای بخشش دارم.

در پایان قاضی محمدی‌کشکولی رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران ضمن اعلام ختم جلسه اول گفت که جلسه بعدی امروز مورخ 21 اسفند 96 برگزار می‌شود.