کدخبر: ۲۰۴۳۲۱ لینک کوتاه

بلایی که کمبود آب و غذا بر سر بدن می آورد

بی شک می دانید که زندگی بدون آب و غذا بسیار دشوار خواهد بود اما اینکه بدن در چنین شرایط سختی چطور عمل می کند و چقدر دوام می آورد را نمی دانید.

نمناک؛ تا به حال به این فکر کرده اید که بدون آب و غذا چقدر می توان زنده ماند و زندگی کرد ؟ یا اینکه بدون آب و غذا چه تغییراتی داخل بدن ایجاد می شود ؟ همانطور که حتما شما هم حدس زده اید نرسیدن مواد غذایی به بدن آسیب هایی را به همراه خواهد داشت ، آسیب هایی که برخی از ارگان های داخلی را به سمت نابودی و مرگ خواهد کشاند.

عوارض و مشکلات جسمی زندگی بدون آب و غذا 

اگر در مورد اینکه چگونه انسان ها بدون خوردن هیچ چیزی زنده مانده اند کنجکاو هستید، برخی پاسخ ها در آمار و گزارش ها اعتصاب کنندگان گرسنگی، وجود دارد احتمالا یکی از معدود گروه افرادی هستند که در طی محرومیت داوطلبانه مواد غذایی تحت نظارت قرار گرفته اند. در اغلب موارد، تحقیق به خوبی به پایان نمی رسند.

( مهاتما گاندی ) ، مبارز و رهبر آزادی هند ، تا 21 روز بدون غذا زنده ماند. اعتصاب 74روزه یک زندانی سیاسی ایرلندی، طولانی ترین مدت ثبت است و با مرگ او پایان یافته .

در حالی که می توان اینگونه استدلال کرد زمانی که می توانید بدون غذا زنده بمانید، در حد زیادی با توجه به میزان شرایط سلامت جسمی و محیطی فرد متفاوت خواهد بود.

اما ادامه زندگی بستگی به بدن و محیط زیست دارد ، یک چالش در نشان دادن عدد دقیق و جزئیات وجود دارد چون همه به همین روش به کمبود غذا پاسخ نمی دهند. برخی افراد ممکن است قادر باشند مدت بیشتری بدون غذا خوردن دوام بیاورند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است در عرض چند ساعت احساس خستگی و سرگیجه کنند.

شرایط پزشکی بیماری مانند دیابت، وزن بدن و شرایط محیطی مثل آب و هوا ممکن است مشخص کند چگونه غذای کم بخورید. به عنوان مثال، خطر حمله قلبی و مرگ ناشی از پیچیدگی های مربوط به آن در اطراف شاخص توده بدنی BMI  2 تا 12.5. یک BMI سالم بین 5 ر 18 و 24.9.3 افزایش می یابد.

با گرسنگی و نزدیک شدن به وزن پایین انتظار می رود مشکلات جدی تر و مهلک شوند. با این حال ، برخی افراد ممکن است پیش از این، بسته به ذخایر چربی، ویتامین و مواد معدنی در بدن وضعیت سلامت عمومی قبل از گرسنگی ، مبتلا به بیماری شوند .

خطرات زندگی بدون آب و غذا برای سلامتی بدن

فرد معمولی باید توانایی نگه داشتن صحیح ایمنی به مدت 2 روز را داشته باشد همانطور که تصور می کنید، مطالعات کنترل شده بر روی گرسنگی به دلیل مسائل اخلاقی و خطر مرگ و میر امکان انجام چنین آزمایشاتی وجود ندارد. با این حال، اختلالات خوردن مانند گرسنگی، بی اشتهایی جایی که مردم بطور داوطلبانه خود را از غذا محروم می کنند ، آنچه از گرسنگی و محرومیت از غذا انتظار دارند به ما داده . بسیاری از مردم نباید تا 2 روز مشکلات عمده ای را تجربه کنند ، حتی اگر چیزی نخورند، با این فرض که دیابتی نیستند و سلامتی خوبی دارند. بعد از این، اثرات بیماری آرام و بی وقفه شروع می شود. با این وجود، این عدد ممکن است بنابر سلامتی و محیط کم تر باشد.

زندگی بدون غذا و نوشیدن آب

بدون آب زنده ماندن به طور قابل توجهی کوتاه تر خواهد شد. دوباره بقا بدون آب به شرایط محیطی و سلامتی بستگی دارد، اما اگر زیاد عرق کنید و آن مایع از دست رفته را جایگزین نکنید، اثرات بد را در عرض چند ساعت احساس خواهید کرد.

در این شرایط ( گلوکز ) بعد از2 روز پروتیین ها بعد از روز 3 تجزیه می شوند.

بدون آب و غذا چقدر می توان زنده ماند

وضعیت بدن بعد از زندگی بدون غذا چگونه خواهد بود؟

وقتی بدون غذا هستید ، مصرف بدن به سرعت پایین می آید تا به اندازه کافی انرژی ذخیره کند. همچنین شروع به استفاده از ذخیره گلیکوژن در ماهیچه ها و کبد برای تولید گلوکز می شود. پس از این که این مواد کاهش یافت، بدن به استفاده از ذخایر چربی ( تجزیه و تحلیل چربی ) ادامه می دهد. در نهایت، پروتیین را در فرایندی که به نام کتوزیس شناخته می شود ، شروع به مصرف می کند که نشانه خوبی نیست.

24ساعت اول زندگی بدون غذا:

ذخیره گلوکز معمولا تا 6 ساعت طول می کشد، اگرچه برخی از ذخیره های ممکن است 24 تا 48 ساعت باقی بمانند. چربی نیز شکسته میشود.

بدون آب و غذا  پس از 72 ساعت:

از بین رفتن پروتیین در نقطه ای شروع می شود که ذخیره های چربی برای انرژی سوزانده می شوند ،روزهای اولیه گرسنگی باعث خستگی، ریزش مو و از دست رفتن ماهیچه می شود.

عوارض جسمی جدی و آسیب های شدید بدنی زندگی بدون آب و غذا 

 

48 ساعت بدون غذا ماندن به بدن اجازه می دهد برای تجزیه منابع دیگر انرژی را استفاده کنید و ضعف و خستگی که ممکن است باعث ضعف شود اما در کل عوارض زندگی بدون آب و غذای برای بدن شامل :

از دست دادن ماهیچه

کاهش تراکم استخوان، باعث خشک و شکننده شدن استخوان ها می شود.

مشکلات قلبی ناشی از ضعیف شدن عضلات قلب و کاهش قدرت عمل پمپاژ آن

فشار خون پایین به دلیل کاهش پمپاژ

ضربان قلب آهسته

زخم معده 

پیچیدگی احتمالی ناشی از گردش آهسته خون

احساس سوزش بسیار شدید

ریزش مو ر سر و رشد مو بدن برای حفظ گرمای بدن

گرسنگی طولانی مدت می تواند باعث مشکلات جدی یا حتی مرگ شود

نارسایی کلیه ناشی از کمبود شدید آب بدن

عوارض زندگی بدون آب و غذا بر کلیه و قلب 

عوارض ثابت شده در بدن افرادی که به دلیل بدون آب و غذا گرفتار مرگ شدند

پس از مرگ افرادی که برای مدت طولانی گرسنگه مانده اند ، دلایل احتمالی مرگ را آشکار می کنند :

از کار افتادن چندگانه عضو ها

فیبریلاسیون دهلیزی یا ضربان قلب سریع موجب عمل پمپاژ ضعیف قلب می شود و ممکن است منجر به از دست دادن هوشیاری یا حتی مرگ شود.

مسمومیت شدید ( مسمومیت خونی ) که در آن بدن به اعضا و بافت های بدن خود را در واکنش به عفونت آسیب می زند.

به ندرت غذا خوردن باعث آسیب اندام ها و بیماری قلبی می شود

به غیر از آن هایی که هیچ غذایی نمی خورند، برخی از مردم غذا را در این مقادیر کم می خورند که تقریبا هیچ ارزشی برای بدن ندارد - برخی ها با اختلالات غذا خوردن . از گرسنگی مطلق رنج می برند. در افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی نتیجه نزدیک به اعتصاب، است انفار کتوس یا حملات قلبی و نارسایی کلیه علل مرگ و میر طبیعی هستند.

زندگی بدون آب و غذا با روزه گرفتن متفاوت است

برای اثبات این حرف کافیست برخی از فواید روزه گرفتن برای بدن را مطرح کنیم :

روزه گرفتن کوتاه مدت در ماه بهار از مزایای سلامتی برخوردار است،

در حالی که بدن مصرف غذا یا مصرف کالری را چند روز به طور کامل محدود کند می تواند عواقب وخیمی داشته باشد ، محدودیت متناوب یا محدودیت کالری می تواند فوایدی برای افرادی که مبتلا به اختلالات خوردن و یا دیگر بیماری ها نیستند داشته باشد.

اشکال مختلفی وجود دارد، از جمله روزه گرفتن 16 - 8. در اینجا شما صبحانه را حذف می کنید تا فاصله 16 ساعته بین غذا داشته باشید بین شام و ناهار روز بعد به طور موثر پیش بروید.

تغذیه محدود زمان نامیده می شود و به خوردن 8 ساعته در طول روز اختصاص داده می شود. قبل و بعد از آن، نوشیدن آب را به شدت محدود می کنید.

یک تغییر دیگر در رژیم غذایی این است که 2 روز در هفته روزه می گیرید و معمولا در تمام روز دیگر غذا می خورید. روزه گرفتن یکی روز در میان یکی دیگر از روش ها است که در آن به طور متناوب غذا را به 600 کالری در یک روز محدود می کنید و هر چیزی که می خواهید را بخورید. )

مطالعات نشان داده اند که روزه متناوب ریسک بیماری های متابولیک مثل چاقی و دیابت را با بهبود حساسیت انسولین، افزایش سطح کلسترول خوب و کاهش سطح کلسترول ، کاهش می دهد. روزه گرفتن ممکن است حتی از پیری مغز جلوگیری کند.