مقایسه آرای پوتین در انتخابات کنونی و پیشین روسیه

کدخبر: 204882
ولادیمیر پوتین در حالی در دوره کنونی و هفتم انتخابات ریاست جمهوری با کسب بیش از 76 درصد آرا به پیروزی قاطع دست یافت که چنین پیروزی چشمگیری در شش دوره گذشته این انتخابات و از جمله در سه دوره قبلی که خود وی مستاجر کاخ کرملین شد، بی سابقه بوده است.

به گزارش ایرنا، بسیاری از رسانه های روسیه از جمله شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه و شیکه روسیه 24 روز دوشنبه در گزارش های خود به این نکته اشاره کردند که آرایی که به نفع ولادیمیر پوتین در صندوق های رای گیری ریخته شد بالاترین میزان آرا در چند دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری روسیه بوده است.

**نامزدی در انتخابات سال 2000 با شعار سامان بخشیدن به وضع کشور

پوتین در نخستین انتخابات ریاست جمهوری که شرکت کرد یعنی سه ماه پس از اینکه به دستور بوریس یلتسین رئیس جمهوری فقید روسیه، کفیل ریاست جمهوری شد، 52.90 درصد آرا را کسب کرد، نامزد مستقل بود.

آن انتخابات زودهنگام و در روز 26 ماه مارس سال 2000 میلادی برگزار شد و گنادی زوگانف رهبر حزب کمونیست روسیه و رقیب اصلی پوتین 29.20 درصد آرا را کسب کرد.

انتخابات سال 2000 میلادی در شرایطی برگزار شد که وضع روسیه بسیار نامساعد بود و جنگ دوم چچن به تازگی آغاز شده و خزانه دولت خالی و بدهی های خارجی این کشور به حدود 150 میلیارد دلار رسیده بود.

پوتین با شعار پایان دادن به وضعیت جمهوری چچن و سر و سامان دادن به اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور در انتخابات شرکت و در دور نخست به پیروزی رسید.

** شرکت پوتین در انتخابات سال 2004 با حمایت گسترده مردم

ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 با توجه به اصلاحات گسترده ای که در ساختار حکومتی و مالی کشور انجام داده بود و به وضع کشور سر و سامان داده بود، از حمایت گسترده مردم برخوردار شد.

رئیس جمهوری روسیه توانست در چهار سال تمام بدهی دولتی خارجی را پرداخت کرده و جنگ چچن را با برقراری حاکمیت روسیه در این منطقه قفقاز شمالی به پایان برساند.

پوتین در آن انتخابات به عنوان نامزد مستقل شرکت و 71.31 درصد آرا کسب و نیکلای خاریتونوف رقیب اصلی وی از حزب کمونیست روسیه 13.69 درصد آرا را به دست اورد.

**پیروزی قاطع پوتین در انتخابات سال 2012

در انتخابات سال 2012 نیز که پوتین پس از دوره 4 ساله نخست وزیری نامزد ریاست جمهوری شده بود، وی توانست 63.60 درصد آرا را کسب کند و پیروزی قاطع به دست آورد.

در آن دوره غرب به رهبری آمریکا بطور گسترده از مخالفان دولت روسیه حمایت کرد که به ناارامی ها و زد و خوردهای با نیروهای امنیتی در مسکو انجامید که در آن دهها نفر دستگیر شدند.

حمایت گسترده مردم روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 به غرب پیام صریح داد که با وجود فشارهای گسترده مردم از حمایت پوتین صرف نظر نمی کنند.

در ان زمان آمریکا برای تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات روسیه نخستین تحریم ها علیه این کشور را در چارچوب قانونی به نام قانون ماگنیتسکی وضع کرد.

ˈسرگئی ماگنیتسکیˈ وکیل روس بنیاد انگلیسی سرمایه گذاری ˈهرمیتاژˈˈ در روسیه بود که 16نوامبر 2009 در زندان ˈماتروسکایا تیشیناˈ در مسکو درگذشت.

به گفته مقامهای روس، ماگنیتسکی در فرار های مالیاتی بنیاد انگلیسی مستقر در روسیه نقش اصلی را ایفا کرده و در اختلاس مالیاتی 500 میلیون روبلی (17 میلیون دلار) شرکت کرده است.

 

تیتر یک
  • کاهش گسترده دامنه نوسان قیمت دلار متشکل

    اقتصادنیوز: امروز ۲۵ خرداد ۱۴۰۰عرضه یورو متشکل که در هفته‌های اخیر بسیار پایین بود، رشد کرد و بالای متوسط ۶۴ روز کاری…

از دست ندهید
بلیط هواپیما