قولی که شمخانی درباره پرونده سپنتا نیکنام داد

کدخبر: ۲۰۶۳۶۴
علی شمخانی، رئیس کمیسیون سیاسی- امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام پیغام داده که اعضای این کمیسیون خواستار لغو حکم تعلیق عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد از سوی دیوان عدالت اداری هستند.

 غلامعلی سفید، رئیس شورای شهر یزد با اعلام این خبر گفت: دیروز نخستین نشست شورای شهر یزد در سال97 برگزارشد و صندلی سپنتا نیکنام در این شورا همچنان خالی بود اما خبر‌های رسیده از مجمع سبب شد تا اعضای شورا نسبت به وضعیت بلاتکلیف این عضو زرتشتی شورا فعلا سکوت کنند.

سفید تأکید کرد: به ما اعلام شده شمخانی درراس کمیسیون سیاسی مجمع، موافق لغو حکم دیوان مبنی بر تعلیق عضویت نیکنام در شورای شهر یزد است و به‌عنوان رئیس کمیسیون سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام وعده داده که حکم تعلیق عضویت نیکنام به‌زودی لغو خواهد شد و نیکنام می‌تواند به‌عنوان عضو زرتشتی در جلسات حاضر شود.

سفید در پاسخ به اینکه آیا مجمع قدرت چانه‌زنی برای لغو حکم دیوان عدالت اداری را دارد؟ و می‌تواند چنین وعده قطعی بدهد، گفت: با توجه به عضویت سران سه قوه و جایگاه علی شمخانی در مجمع و دبیری او بر شورای‌عالی امنیت ملی حتما توافقات لازم برای لغو حکم دیوان علیه نیکنام فراهم شده که او چنین خبری را به ما داده است.

رئیس شورای شهر یزد همچنین در پاسخ به اینکه آیا بازگشت نیکنام به شورای شهر یزد از طریق لغو حکم دیوان ضامن عدم‌تکرار مسئله نیکنام در ادوار بعدی شوراهای شهرهست و می‌توان گفت که اقلیت‌های دینی با چنین وضعیتی روبه‌رو نمی‌شوند، افزود که آنچه در پیگیری‌ها به ما اعلام شده این است که فعلا مشکل بازگشت نیکنام به شورای شهراز طریق لغو حکم دیوان عدالت اداری صورت می‌گیرد وبه ما گفته شده که ظرف ۶ تا ۱۲ ‌ماه آینده بررسی مصوبه مجلس در مورد رفع موانع از عضویت اقلیت‌های دینی درشوراهای شهر در دستور کار نشست‌های عمومی مجمع قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای شهر یزد ابراز امیدواری کرد که براساس وعده مجمع تشخیص مصلحت نظام ۳-۲ روز آینده حکم دیوان برای تعلیق عضویت نیکنام در شورای شهریزد لغو شود و نیکنام تا قبل از 22فروردین‌ماه که مرخصی‌اش براساس قانون شوراها پایان می‌یابد در نشست‌های شورای شهر یزد حاضر شود.

به‌رغم امیدواری سفید برای حل مشکل اقلیت‌های دینی، اما در نیمه دوم تعطیلات نوروزی یکی از اعضای صاحب‌نام مجمع تشخیص مصلحت نظام که به رایزنی میان جناح‌های سیاسی شهره است برای چاره‌جویی درباره سرانجام عضویت نیکنام در شورای شهر یزد به این شهر سفر کرد، اخیرا به همشهری خبرداد که خبرهای خوشی درباره موضوع عضویت اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر در راه نیست.

امیدواری مجلس به رفع مشکل نیکنام

از سوی دیگر اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در بهارستان نیزبا اشاره به‌احتمال لغو حکم موقت عدم‌حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز خبرداد که این موضوع نیز توسط برخی از اعضای مجمع در حال پیگیری جدی است و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این پرونده به نتیجه برسد. اختیاری به ایسنا گفت: براساس گفت‌وگوهای انجام شده با اعضای محترم مجمع، آنها نگاه مثبتی به این موضوع دارند.

او با بیان اینکه پایان مهلت ۶ماهه عدم‌حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد به معنی لغو عضویت وی نیست، از احتمال لغو حکم موقت عدم‌حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر این پرونده به نتیجه برسد.

نیکنام از ۲۲ مهرماه در مرخصی به‌سر می‌برد و حکم موافقت شورای شهر یزد با در خواست مرخصی‌اش از ۲۲ مهرماه صادر شده است. بنابراین ۲۲ فروردین‌ماه تاریخ نهایی مهلت قانونی برای تعیین تکلیف عضویت یا تعلیق عضویت نیکنام در شورای شهر یزد است.

براساس قانون شوراهای شهر و روستا اگر هر یک از اعضای شورا به هر دلیلی 6‌ماه متوالی در جلسات شورا حاضر نشود عضویتش در شورا لغو خواهد شد.

سپنتا نیکنام در چهارمین دوره شوراهای اسلامی نیز عضو شورای شهر یزد بوده و در انتخابات سال ۹۶ در حالی با ۲۲هزار رأی به پنجمین دوره شورای شهر راه یافت که 17هزار رأی نیکنام رأی مسلمانان به وی بود.

به‌دنبال تأیید صحت انتخابات و تشکیل شورا، یکی از اعضای علی‌البدل شورای شهر یزد به استناد نظر فقهی شورای نگهبان مبنی بر اینکه در شهرهایی با اکثریت مسلمان یک اقلیت نمی‌تواند تصمیم‌گیر برای کل شهر باشد، به دیوان عدالت اداری اعلام شکایت کرد و دیوان عدالت اداری هم رأی به تعلیق عضویت نیکنام در این شورا داد. از آن زمان تا‌کنون نیکنام در مرخصی به سر می‌برد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید