کدخبر: ۲۰۶۷۷۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اعتماد فعالیت‌های ابراهیم رئیسی را بررسی کرد؛ از مشهد تا لبنان

اعتماد فعالیت‌های ابراهیم رئیسی را بررسی کرد؛ از مشهد تا لبنان

اقتصادنیوز: روزنامه اعتماد در گزارشی به بررسی فعالیت‌های سیدابراهیم رئیسی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم پرداخت.

در بخشی از این گزارش آمده است:«انتخابات ٩٦ را می‌توان نقطه عطفی در زندگی سیاسی سیدابراهیم رییسی به شمار آورد. از آنجا بود که دیگر اظهارنظر در موضوعات مختلف، سخنرانی، سفر، بازدید و کارهایی از این دست را رها نکرد. رییسی به پشتوانه حمایت جمنا و رسانه‌های اصولگرا خود را در قامت یک رییس‌جمهور می‌دید اما ١٦ میلیون رای برای تحقق این رویا کافی نبود. رییسی انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم را به رقیب واگذار کرد اما دست از کار نکشید. از همین رو به سفرهای استانی و سخنرانی‌هایی با رنگ و بوی رقابت‌های انتخاباتی ادامه داد. سفرهایی که به مرزهای ایران محدود نماند و تا لبنان پیش رفت. انتقادهای بسیاری به رویه رییسی مطرح شد و گویا او را به این نتیجه رساند که برای دستیابی به هدف باید راه دیگری بیابد. اقدامات و اظهارات او در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که از فضای انتخاباتی و تلاش برای تخریب دولت روحانی فاصله و یک نوع رویکرد ایجابی در پیش گرفته است. نگاهی به سیر رفتارهای سیاسی رییسی در ماه‌های گذشته این گزاره را تایید می‌کند.»

در بخش دیگری از این گزارش امده است:«رییسی در نشست تقدیر از نامزدها و فعالین اقشاری جبهه مردمی نیروهای انقلاب که در خرداد ماه برگزار شد، گفته بود: «انسجام ایجاد شده و سرمایه‌ای که در انتخابات حاصل شد، اگر حفظ شود قطعا پیروزی حاصل می‌شود». سید محمد حسینی، عضو شورای مرکزی جمنا نیز معتقد بود که « ١٦ میلیون رای فعلی اصولگرایان کاسته نخواهد شد بلکه با افزایش منتقدان دولت بر تعداد آنها افزوده خواهد شد مگر اینکه یک تغییر روش و منش اساسی در دولت دوازدهم صورت گیرد». از همین جمله سید محمد حسینی معلوم شد که اصولگرایان به ضعف‌های دولت دل بسته و تصور می‌کنند که دولت دوازدهم در ادامه راه موجبات نارضایتی مردم را فراهم می‌کنند؛ پس جای نگرانی نیست و آنها باید به روش دیگری آرای خود را افزایش دهند. عملکرد چند ماه گذشته دولت و اصولگرایان نشان می‌دهد که بر همین مدار حرکت می‌کنند.» 

به گزارش اقتصادنیوز، اعتماد در ادامه نوشت:«ابراهیم رییسی نسبت به ماه‌های اول بعد از انتخابات تغییر رویه داد اما به روزهای قبل از کاندیداتوری بازنگشت. او حالا دیگر خود را موظف می‌داند تا در مورد هر یک از مسائل ریز و درشت در عرصه‌های سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصاد، فرهنگ و... اظهارنظر کند. مثلا بعد از ماجرای حمله تروریستی به مجلس و هدف گرفتن مواضع داعش در سوریه توسط موشک‌های نقطه‌زن سپاه گفته بود: «باید به سلاح روز مجهز بود و البته قدرت اصلی از آن خداوند است. باید بنیه دفاعی و موشکی کشور مورد تقدیر قرار گیرد، زیرا رسیدن به این مرحله موشکی به صورتی ابتکاری با ایمان و اتکال به خداوند انجام شده و تضعیف کردن آن از ناحیه هر کسی امر ناپسندی است. دشمنان با نقشه استکبار و پول آل‌سعود قصد ناامن کردن تهران را داشتند، ولی نتوانستند و پیام سپاه به آنان این بود که اگر ناامنی به ایران بیاورید هیچ جایی برای آنان امن نخواهد ماند». رییسی در برخی دیگر از اظهارنظرهای خود از لحنی استفاده می‌کرد که با رویکرد دستگاه دیپلماسی در راستای ایجاد آرامش در منطقه سازگار نبود. رییسی سرگرم اظهارنظرهای تند بود که اصولگرایان تغییر رویکرد داده و ترجیح دادند کمی آهسته‌تر و با تامل‌تر حرکت کنند. تردیدهایی در مورد جایگاه رییسی در جریان اصولگرا ایجاد شد و مصداقش آن بود که حسین نقوی حسینی، نماینده اصولگرای مجلس در گفت‌وگویی با روزنامه ایران گفت: «بحث لیدری آقای رییسی نیاز به گذر زمان دارد. باید بگذاریم زمان بگذرد. فعلا تازه از انتخابات خارج شدیم و باید یک مقدار بگذرد. به هر تقدیر اصولگرایان نیازمند یک مکانیزم وحدت‌ساز و تصمیم‌ساز هستند که در این انتخابات برای آن قدم‌های خوبی برداشته شد. قدم‌های بعدی را برای اینکه مشخص کنیم چه خواهیم کرد باید فرصتی برای اظهارنظرها و موضع‌گیری‌های گروه‌های مختلف بدهیم تا نهایتا به یک اجماع برسیم».این تردیدها و تامل روی اظهارنظرها احتمالا در تغییر رویکرد رییسی اثرگذار بود و سبب شد که او نیز از ضرب انتخاباتی فاصله بگیرد. با این حال سفرهای پشت سر هم ادامه داشت و بعضا حاشیه‌ساز نیز می‌شد. »