کدخبر: ۲۰۷۳۵۶ لینک کوتاه

الجبیر خبر داد

جلسات عربستان و آمریکا برای واکنش به حمله شیمیایی در سوریه

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه سعودی که هم‌اکنون در پاریس به سر می‌برد، در واکنش به حمله شیمیایی ادعای در سوریه گفت که عربستان سعودی با متحدان خود در حال رایزنی برای پاسخ به این حمله هستند.

به گزارش فارس؛ وزیر خارجه عربستان از فرانسه گفت که ریاض با متحدان خود در حال بررسی پاسخ به حمله شیمیایی اخیر در شهر دومال سوریه هست.

«عادل الجبیر» در نشست خبری سه‌شنبه خود در پاریس گفت که عاملان حمله شیمیایی در دوما باید محاکمه شوند.

او به توافق هسته‌ای غرب با ایران نیز اشاره کرد و با تکرار ادعاهای قبلی خود گفت که این توافق معیوب بوده و باید اصلاح شود.

به گزارش شبکه العربیه، رسانه‌های وابسته به مخالفان دولت سوریه یکشنبه شب این هفته مدعی شدند که ارتش این کشور علیه مخالفان در شهر دوما (واقع در غوطه شرقی دمشق) حمله شیمیایی کرده و در این حمله ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

مخالفان دولت سوریه در حالی دمشق را به استفاده از سلاح شیمیایی علیه خود متهم می‌کنند که وزیر دفاع آمریکا و دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند که شواهدی دال بر اینکه این حمله ادعای کار دمشق بوده، ندارند.

وزارت دفاع روسیه پنجشنبه هفته گذشته درباره احتمال اقدام تروریست‌های سعودی جیش الاسلام به استفاده از سلاح شیمیایی در شهر دوما با هدف تحرک غرب و افکار عمومی جهان علیه دمشق هشدار داده بود.

دولت سوریه با رد اتهام‌های مخالفان و حامیان غربی آن‌ها، این اقدام مخالفان را سناریو طراحی شده برای توجیه دخالت نظامی در این کشور دانست و از سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی دعوت کرد برای بررسی ادعاهای مطرح شده علیه دمشق، تیم تحقیقاتی به سوریه اعزام کند.