گزارشی از اندوخته دلاری برخی نمایندگان

کدخبر: 207817
در هفته‌ای که گذشت، صحن علنی مجلس شاهد جنجال بر سر دلار و نواسانات ارز بود و نمایندگان در اعتراض به این وضع آن‌چنان در صحن پیش رفتند و به ردیس کل بانک مرکزی هجمه کردند که نزدیک بود آش شور شود؛ اما فضا کنترل شد و ماجرا فیصله پیدا کرد. برای برخی ناظران جلسه علنی آن روز مجلس در فضای مجازی این سوال پیش آمده بود که آیا نمایندگان هم حساب ارزی داشتند که اینچنین به دولت معترض شده بودند؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین ، «ترجیح خود من ... دوستان ترجیح خود من ...» دیگر صدای سیف قطع شد؛ در حالی که جمعیت زیادی از نمایندگان مقابل تریبون جمع شده بودند، صدای لاریجانی از بلندگوهای مجلس به گوش می رسید؛ «بفرمایید سر صندلی‎هایتان، آقای وقف‎چی، آقای یوسفیان بفرمایید»، «نه!آقای سیف شما تشریف داشته باشید»، «آقایان نظم را رعایت کنید» و....

این گوشه ای از حاشیه ای بود که روز سه شنبه 21 فروردین ماه صحن علنی بهارستان را تحت تاثیر قرار داد. ماجرا از اختلافات میان دولت و مجلس بر سر موسسات مالی و اعتباری و بعد از آن نوسانات ارز شروع شد. ولی‎الله سیف به درخواست هیات رئیسه مجلس راهی بهارستان شد تا گزارشش را درباره حواشی ارز از بلندگوی مجلس به گوش نمایندگان ملت برساند. اما همان‎هایی که چندی پیش در اعتراض به تعویق افتادن سوال از رئیس جمهور در سکوی هیات رئیسه بست نشسته بودند؛ این‎بار به سمت تریبون رفتند تا مانع صحبت‌های او شوند. هرچند با وساطت هیات رئیسه و تعداد دیگری از نمایندگان آرامش به صحن بازگشت، اما چه شد که این همه ابراز احساسات از سوی نمایندگان شکل گرفت و برخی در فضای مجازی این سوال را پرسیدند که آیا نوسانات بازار نمایندگان را هم متضرر کرده است؟

من دلار ندارم!

فقط کافی است یک بار فیلم‎های حواشی روز سه‎شنبه مجلس را مرور کنیم قطعا در این میان یک نفر بیشتر از همه جلب توجه می کند؛ یک روحانی‌ که دستش را به طرف سیف گرفته و برای او  خط و نشان می کشد. چند دقیقه بعد از انتشار این فیلم بازار شایعه داغ شد. عکس او دست به دست می شد و برخی مدعی بودند که او حساب ارزی دارد و حالا نوسان بازار به جای سود متضررش کرده و همین موضوع باعث شده تا از کوره در برود.

او که نامش «احد آزادیخواه» است و مردم ملایر را در مجلس دهم نمایندگی می کند، در پاسخ به این سوال که چرا مقابل تریبون رفتید،  گفت: به محض اینکه ایشان دعوت شد تا صحبت کند، من و نمایندگانی که مانند بنده اعتراض داشتند به سمت تریبون رفتیم تا اجازه ندهیم او صحبت کند. چرا که با وجود این مشکلات، دیگر وقت آن است که خود رئیس جمهور بیاید و به نمایندگان توضیح دهد و یا حداقل معاون اول او توضیح دهد. اگر آقای سیف توان داشت که وضعیت به اینجا نمی رسید. توضیحات او هم اتفاقا اثبات کننده نظر ما بود.

او به شایعه ها درباره حساب ارزی و خرید دلار هم واکنش نشان داد و گفت: من اصلا نه دلار دارم و نه در این مدت دلاری خریده ام. به جز یک مرتبه که به سفر حج عمره مشرف شدم و از طریق بانک سهمیه دلارم را گرفتم، نه یک دلار از جایی گرفته ام و نه یک دلار در جایی دارم و نه حساب ارزی دارم.

تیغ فشار مردم و انتقال اعتراض‎ها

حسینعلی حاجی دلیگانی از زمره نمایندگانی است که در اغلب مباحث نظر مخالف دارد و اگر بنا به شمارش باشد، تعداد نطق‌های مخالفش با فاصله زیادی از تعداد موافقت هایش قرار خواهد گرفت. او که نماینده مردم شاهین شهر و میمه است، درباره علت اعتراض به سیف گفت: نمایندگان نشان دهنده نبضی هستند که در جامعه می تپد و از آنجایی که نبض جامعه از نوسانات بازار تند می زند، نمایندگان به دنبال این بودند که سریعتر تصمیمی گرفته شود. اما اراده ای از دولتی ها دیده نشد و با توجه به پیامک ها و تماس هایی که موکلین‎مان با ما داشتند و نسبت به عملکردخود آقای سیف حساسیت داشتند؛ ما نیز نظر مردم را منتقل کردیم. چراکه آقای سیف عملکرد خوبی نداشتند و مدیریت ایشان مدیریت بحران نبود.

وقتی از حاجی دلیگانی پرسیدیم چه چیزی باعث شد به سمت تریبون بروید؟، گفت: آقای سیف حرف های تکراری می زد و تصمیم نداشت کوتاهی ها را بپذیرد و عذرخواهی کند. او گفت: «در بحث موسسات مالی واعتباری موجب شد بالای 10 الی 12 میلیارد به خزانه ضرر وارد شود که بخشی را پول چاپ کردند و بخشی را از خزانه برداشت کردند و بقیه هم هنوز پرداخت نشده است.

او همچنین نزدیک عید معاون خود را بازنشست می کند و نزدیک یک میلیارد و دویست میلیون تومان به او می دهد و هنوز یک ماه نشده آن را به کار دعوت می کند. کوتاهی دیگر او درباره مسئله ارز بود که باعث شد ما عصبانی شویم و به او اعتراض کنیم؛ البته خود نمایندگان کنترل کردند و مسئله خاصی پیش نیامد.»

وقتی پای سود و ضرر به میان آمد، او در پاسخ به این سوال که چقدر دلار دارید؟، گفت: من نه حساب ارزی دارم و نه یک دلار خرید و فروش کرده ام.

دلار دارم اما حساب ارزی ندارم!

سیدحسن حسین‎شاهرودی از دیگر نمایندگانی است که حضورش در زمان شدت گرفتن جدال میان بهارستانی ها و سیف به چشم می خورد. وقتی از او درباره علت اعتراضش پرسیدیم، تلقی دیگری از حضورش در جمع معترضین به سیف عنوان کرد و گفت: درست است که به دولت و شیوه کار رئیس بانک مرکزی انتقاد دارم اما رفتم تا بتوانم به ماجرا فیصله بدهم؛ چراکه معتقد بودم باید آقای سیف صحبت هایش را مطرح کند و اصلا معتقد به آن شیوه اعتراض نبودم.

او در پاسخ به این سوال که دلار دارد یاد نه؟، گفت دلار دارم، اما حساب ارزی ندارم، چون اعتماد ندارم. دلیل این بی اعتمادی هم آن است که بانک مرکزی بخشنامه ای دارد که دلار سپرده گذاری شده یا به حداقل قیمت تبدیل می شود و یا اصلا دلار را به سپرده‎گذار نمی دهند. البته دلارهایم آنقدر نیست که نیاز به حساب داشته باشد در حد مصرف سفرهایی که برایمان پیش می آید، است.

محمدجواد جمالی نماینده مردم فسا هم درباره چند و چون جدال آن روز مجلس گفت: با اقای پزشکیان از جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان می آمدیم که دیدم  صحن متشنج است؛ سریعا خودمان را به تریبون رساندیم تا بتوانیم ماجرا را فیصله دهیم. باید مراقب اعتراض‌هایمان باشیم تا خدایی نکرده رفتاری اتفاق نیفتد که در شان مجلس و دولت نباشد.

سیف را نزدم!

یکی از نمایندگان بود که بسیار معترض و عصبی مقابل سیف ایستاده بود و صحبت می کرد. از آنجایی که پیش از این سوال از رئیس جمهور را کلید زده بود؛ چهره اش برای خبرنگاران آشنا بود. به محض اینکه درباره چند و چون ماجرای اعتراض از او پرسیدیم گفت من سیف را نزدم و تکذیب می کنم!

علی وقف‌چی گفت: ما هیچ درگیری با آقای سیف نداشتیم و معتقدم درگیری فیزیکی در شان نمایندگان نیست. جدا به تکریم متقابل اعتقاد دارم، لذا با تمام انتقاداتی که داریم و ضمن اینکه از مطالباتمان کوتاه نمی آییم، اما احترام زیادی هم برای دولتمردان قائل هستیم. لذا از همین‎جا شایعاتی مبنی بر درگیری فیزیکی میان خود و آقای سیف را تکذیب می کنم و هیچ‌گاه به خودم اجازه نمی دهم که چنین رفتاری داشته باشم.

نماینده زنجان در پاسخ به اینکه چرا به سمت تریبون رفت، گفت: ما حرفمان این بود که آقای سیف به اندازه کافی صحبت کرده و باید اجازه بدهند خود رئیس جمهور به عنوان مسئول امور اجرایی کشور بیاید و به سوالات ما پاسخ بگوید.

او درباره اینکه خودش هم دلار دارد یا نه؟، گفت: من خوشبختانه پول اضافی ندارم که بخواهم آن را به دلار پس انداز کنم! خدا شاهد است که حتی یک دلار هم نه خریده ام و نه فروخته ام.

 

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما