نهاوندیان: فرمانده اقتصادی نیستم / با جهانگیری اختلاف ندارم

کدخبر: 208498
معاون اقتصادی رییس جمهور در گفت‌وگویی به پرسش‌های مختلفی پاسخ داده‌است. نهاوندیان شائبه وجود هرگونه اختلاف با اسحاق جهانگیری را رد کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، محمد نهاوندیان، چهره کم مصاحبه دولت در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم به مسائل مختلفی از جمله ادغام بانک‌های خصوصی، اختلافش با اسحاق جهانگیری،‌ فرمانده اقتصادی دولت و تلخ و شیرینی‌های سال 96 پرداخت

نهاوندیان درباره ادغام برخی بانک های خصوصی نیز گفت: این اقدام در واقع گام دیگری در مسیر افزایش انضباط مالی در مؤسسات پولی و اعتباری و افزایش نظارت بانک مرکزی بر عملکردشان است که حاصل آن بالا رفتن اعتماد مردم خواهد بود.

معاون اقتصادی روحانی با اشاره به تکلیف رئیس‌جمهور به بانک‌ها برای دست کشیدن از بنگاه‌داری، اظهار داشت:‌ فاصله گرفتن از فعالیت‌های بنگاه‌داری تکلیف قانونی بانک‌هاست که دست از بنگاه‌داری بردارند.

نهاوندیان در پاسخ به این سؤال که برخی کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که اعتراض‌های دی‌ماه سال گذشته نتیجه عدم موفقیت دولت در مسائل اقتصادی بوده و ارزیابی حضرت‌عالی از این موضوع چیست؟ تصریح کرد: اعتراض‌های به‌حق مردم ناشی از انباشت انتظاراتی است که متأسفانه در سال‌های گذشته برآورده نشده و به آنها توجهی نشده است، اینکه شما 8 سال زمان داشته باشید و در آن مدت تعداد شاغلین جامعه افزایش قابل توجهی پیدا نکرده باشد این به انباشت بیکاری می‌انجامد که به‌هرحال بعد از یک مدت زمانی صبر و بردباری را به غلیان در می‌آورد. خوشبختانه تعداد شاغلین ما بیش از 2/5 میلیون نفر در طول این چهار سال افزایش پیدا کرده‌است.

معاون اقتصادی رییس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره کاهش قدرت خرید مردم افزود: قدرت خرید مردم حاصل تورم‌های دورقمی بود. تورم‌های 30 و 40 درصدی اثرش این بود که قدرت خرید مردم کاهش داده بود، گرچه در ظاهر حقوق کارمند و کارگر بالا می‌رفت اما رشد حقوق کمتر از رشد تورم بود. در این زمینه خوشبختانه در 4 سال گذشته توانستیم رشد حقوق‌ها را بیشتر از تورم قرار دهیم و این به این معنا نیست که کاهش قدرت خرید مردم در 8 سال جبران شده باشد.

محمد نهاوندیان ضمن رد این ادعا که او فرمانده اقتصادی دولت است وزیر اقتصاد مجری سیاست‌های اوست افزود: تصمیم‌گیرنده نهایی در مسائل مختلف آقای رئیس‌جمهور هستند و این را هم بدانید که کار دولت کار تیمی است و در تیم همه با تقسیم کار منطقی و منظم مسئولیت خود را انجام می‌دهد و اگر کاروان به مقصد برسد همه خوشحال خواهیم شد.

وی همچنین شائبه اختلاف با اسحاق جهانگیری در مسائل اقتصادی را تکذیب کرد و گفت: اختلافی در دولت وجود ندارد و عرض کردم همه تلاش می‌کنیم تا مردم را به یک رفاه و آسایش در زندگی‌شان برسانیم.

نهاوندیان در پایان شیرین‌ترین اتفاق سال 96 را نابودی تروریسم تکفیری در منطقه، و حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم، توصیف کرد و ادامه داد: اینکه توانستیم مسیر افزایش تولید ثروت را در جامعه بالا ببریم و نرخ بیکاری را کاهش دهیم از جمله اخبار خوب سال 96 بود اما اخبار خوب‌تر این باشد که کمک کنیم مردم شایسته زندگی خیلی بهتری باشند.

وی درباره تلخ‌ترین اتفاق سال 96 نیز گفت:‌ از تلخی نباید سخن گفت.

از دست ندهید
بلیط هواپیما