کدخبر: ۲۰۸۸۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
رمان در محاق‌مانده دولت‌آبادی از ارشاد مجوز گرفت/ دولت‌آبادی: شوقی ندارم

رمان در محاق‌مانده دولت‌آبادی از ارشاد مجوز گرفت/ دولت‌آبادی: شوقی ندارم

اقتصادنیوز: در حالی‌که چندسالِ گذشته خبر در محاق‌ماندنِ آثار دولت‌آبادی همواره حول محور رمان «زوال کلنل» دور می‌زد، بِناگاه «طریق بسمل‌شدن»، رمانِ دیگر او از پسِ ‌ده‌سال انتظار مجوز گرفت.

 به گزارش شرق بی‌شک این خبر، از مهم‌ترین‌های سرخط‌های خبری یک روز مانده به آخر ماهِ اول سال نودوهفت بود. از شاخص‌ترین نویسنده‌ی در قیدِ حیات و مانده در وطن، سالیانی است که رمانی مجوز نگرفته و منتشر نشده است. ماجرای گرفتاریِ آثار دولت‌آبادی در هزارتوی مجوز طبع، خاصه در دولت‌های نهم و دهم، دیگر خود رمانی چندجلدی به‌وسعتِ «کلیدر» اوست. اینک اما، رمان «طریق بسمل‌شدن» از پسِ یک‌دهه معطلی در دم‌ودستگاهِ مجوز وزارت ارشاد و پس از جرح‌واصلاحاتی امکانِ انتشار پیدا کرده است. دولت‌آبادی بار نخست سالِ هشتادوسه، که این رمان را آغاز کرده بود، از نوشتن درباره جنگ ایران و عراق گفت، از اینکه از نخستین شلیک‌های جنگی که به‌واقع بر ملت ما و بعد بر خود ملت عراق تحمیل شد، در اندیشه آن بوده است تا اثری فراخور این واقعه عجیب خلق کند. دولت‌آبادی به «شرق» می‌گوید: «همین دیروز پریروز خبردار شدم که رمانم مجوز گرفته. این رمان را که درباره جنگ تحمیلی است، سال هشتادوپنج تمام کردم و بااینکه حجمی ندارد دو سال روی آن کار ‌می‌کردم و حوالیِ سال‌های هشتادوشش، هفت ازسوی نشر چشمه برای اخذ مجوز چاپ به ارشاد فرستاده شد.» دولت‌آبادی امیدوار است، اجازه انتشار این رمان دریچه‌ای باشد برای بازشدن بیشتر فضای فرهنگی کشورمان که به‌اعتقاد او این بازشدن فضای فرهنگی، اینک به‌شدت ضروری است.

او چندان‌که از صدای گرفته‌اش برمی‌آید حکایت از خستگی و فرسایشی دارد که در مسیر نوشتن بر خود روا داشته است. می‌گوید: «همین که دریچه‌ای باز شود به‌سوی فضای ادبی برای من کافی است، وگرنه من دیگر جوان نیستم که حس شوقی داشته باشم!»