کدخبر: ۲۰۹۰۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سئول :

شرطی برای خروج آمریکایی‌ها از منطقه از طرف کره شمالی نیست

«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی درخصوص مذاکرات آتی با کره شمالی گفت که پیونگ یانگ هیچ‌گونه پیش شرطی برای این مذاکرات، از جمله خروج نیروهای آمریکایی از منطقه، تعیین نکرده است.

به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از رویترز، وی افزود: تمام خواسته کره شمالی، پایان دادن به سیاست‌های خصمانه علیه این کشور و ارائه تضمین‌های امنیتی است.

مون همچنین مدعی شد که پیونگ یانگ با «خلع کامل تسلیحات هسته‌ای» موافقت کرده است.

رئیس جمهوری کره جنوبی در جمع خبرنگاران گفت که از دیدگاه او، عادی‌سازی روابط میان آمریکا و دو کره، تصویری دور از دسترس نیست و احتمال دارد در آینده نزدیک محقق شود.

سران دو کره اکنون برای یک دیدار دوجانبه آماده می‌شوند که می‌تواند برگ جدیدی در تاریخ روابط چند دهه اخیر دو کشور باشد. همزمان مقام‌های آمریکا و کره‌شمالی مشغول زمینه‌چینی برای آغاز مذاکرات صلح هستند.

در همین رابطه «مایک پمپئو» رئیس پیشین اداره مرکزی اطلاعاتی آمریکا (سیا) و نامزد تصدی وزارت امور خارجه، هفته گذشته در سفر محرمانه به کره شمالی، با «کیم جونگ اون» رهبر این کشور دیدار و چشم‌انداز مذاکرات آتی را بررسی کرده بود.

شبه جزیره کره سال ها است که به صحنه کشمکش های سیاسی و نظامی کره شمالی، آمریکا و هم پیمانانش تبدیل شده است و تحولات اخیر می تواند راه برون رفتی از این بن بست باشد.