نمازی: رییس‌جمهور درباره ایرادات کشور شفاف صحبت کند

کدخبر: 209591
ايسنا : یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به اینکه نظارت در کشور ما ضعیف است، گفت: اگر رییس‌جمهور ایرادی در کار نظارت می‌بیند در این زمینه آشکار صحبت کند نه با کنایه.

علی‌محمد نمازی در گفت‌وگو با ایسنا درباره صحبت‌های رییس‌جمهور در خصوص دخالت دستگاه‌های نظارتی در کار اجرایی، اظهار کرد: من متوجه منظور رییس‌جمهور نشدم و نتوانستم مصداق دستگاه نظارتی که در کار اجرا دخالت کرده است را پیدا کنم. دستگاه‌های نظارتی که بر دولت نظارت می‌کنند عبارتتند از مجلس، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور.

وی افزود: منظور رییس‌جمهور مجلس نبود چون مجلس نظارت خود را از طریق سوال، تذکر و استیضاح انجام می‌دهد. دیوان محاسبات نیز بررسی می‌کند که آیا بودجه طبق قانون تقسیم شده است؟ سازمان بازرسی کل کشور هم بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت دارد و مواد خلاف قانون را عیان کرده و متهمان را احضار می‌کند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه اصل موضوعی که رییس‌جمهور مطرح کردند مبهم بود، تصریح کرد: نمی‌دانم چرا مدتی است رییس‌جمهور به کنایه‌زنی و صحبت در قالب تمثیل روی آورده است ولی آنچه من تشخیص می‌دهم این است که نظارت در کشور ما ضعیف است و همین امر هم یکی از دلایل ایجاد فساد و خارج شدن کارها از روند خود و افزایش هزینه‌هاست. نظارت فنی، دقیق و موشکافانه در کشور کم انجام می‌شود و اگر می‌بینیم یک دستگاهی حتی با سوء نظر به دنبال ارزیابی است، از نظارت این دستگاه باید استقبال کنیم و با حوصله پاسخ دستگاه نظارتی را بدهیم و ایرادات مطرح شده را نیز پیگیری کنیم.

نمازی خاطرنشان کرد: سوال من این است که رییس‌جمهور چرا با اشاره و کنایه صحبت می‌کند و آیا اگر دستگاه نظارتی کارشکنی کرده یا موجب عقب‌افتادگی کارها شده، این مساله را رییس‌جمهور با رییس آن دستگاه مطرح کرده و چون به نتیجه نرسیده است به این صورت مطرح کرده است؟ روحانی یا سخنگوی دولت باید توضیح دهند که آیا این کار را از طریق قانونی پیگیری کرده‌ و به نتیجه نرسیده بنابراین اینگونه صحبت کرده‌اند؟

وی همچنین با بیان اینکه طبق قانون اساسی، رییس‌جمهور دومین مقام رسمی کشور بوده که اختیارات زیادی دارد، گفت: من نمی‌پذیرم که رییس‌جمهور در نقش اپوزیسیون ظاهر شود. اگر رییس‌جمهوری ایرادی گرفته است باید آن را جدی و آشکار اعلام کند که خلاف کجا اتفاق افتاده است و از قوه قضاییه بخواهد موضوع را رسیدگی کند.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در پایان گفت: من از رییس‌جمهور می‌خواهم که قوی و محکم در عرصه مدیریت کشور حضور داشته باشند و اگر قرار است موضوعی در اینجا مطرح شود آن را آشکار، شفاف و قابل درک و فهم برای جامعه بیان کند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما