کدخبر: ۲۱۰۲۸۳ لینک کوتاه

چین از برجام حمایت کرد

اقتصاد نیوز : به گزارش اقتصاد نیوز: وزیر امنیت ملی چین در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: چین همچنان بر سر مواضع قاطع خود در حمایت از برجام و لزوم تعهد همه طرف های این توافقنامه به تعهداتشان تاکید دارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، «ژوشینگ کان» در این دیدار از اقدام های غیرقابل قبول آمریکا و سرپیچی از اجرای تعهداتش در توافقنامه برجام ابراز تاسف کرد.
وی افزود: چین به عنوان یکی از اعضای اصلی مذاکرات 1+5 نقش بسیار مهمی در شکل گیری و انعقاد توافقنامه برجام برعهده داشت و همچنان بر موضع قاطع خود تاکید دارد.
ژوشینگ کان به مفاد سخنرانی دریابان شمخانی در نهمین کنفرانس امنیتی روسیه و بیان نگرانی های جدی در خصوص توسعه ناامنی و بی ثباتی در منطقه اشاره کرد و ادامه داد: ما ضمن تائید رویکردها و دغدغه های مطرح شده از سوی شما معتقدیم آمریکا به عنوان کشوری که به صورت پنهان از عوامل ناامنی در منطقه حمایت می کند با اعمال تحریم علیه ایران، چین و روسیه به دنبال محدود سازی و ضربه زدن به این سه کشور است.
وی به سفر رئیس جمهوری چین به ایران و پایه گذاری فصل جدیدی از مناسبات دو جانبه با جمهوری اسلامی اشاره کرد و توضیح داد: ایران در راهبرد بین المللی جدید چین جایگاه ویژه ای دارد و دستگاه های امنیتی دو کشور می توانند در تحقق اراده رهبران دو کشور برای توسعه مناسبات نقش تعیین کننده ای داشته باشند.
وزیر امنیت عمومی چین یادآورشد: دو کشور می توانند در چارچوب چشم انداز یک کمربند-یک راه در حوزه های تامین امنیت، مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته، امنیت سایبری ،پروژه های مربوط به انرژی و راه آهن، همکاری های جدیدی را در دستور کار قرار دهند.

 از عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای حمایت می کنیم
وی همچنین با تبیین اهمیت دعوت انجام شده از رئیس جمهوری کشورمان برای حضور در اجلاس آتی سازمان همکاری های شانگ های اظهار داشت: ما از عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای حمایت می کنیم و معتقدیم حضور جمهوری اسلامی در اجلاس آتی به عنوان کشور ناظر می تواند زمینه مناسبی برای تحقق این هدف باشد.
مقام چینی با دعوت دوباره از دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان برای سفر به چین آمادگی این کشور برای تبادل اطلاعات و رایزنی مستمر مقام های امنیتی دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم را اعلام کرد. 
به گزارش ایرنا، در نهمین کنفرانس امنیتی مقامات عالی پنج قاره جهان که از دیروز (چهارشنبه) به مدت دو روز در شهر سوچی روسیه و در سطح رؤسای سازمان های اطلاعاتی، دبیران شورای امنیتی ملی، وزیران و دستیاران رئیس جمهوری در حال برگزاری است، نمایندگانی از 110 کشو حضور دارند.
در روز اول کنفرانس، گفت وگو پیرامون دو موضوع با عنوان «بحران‌های بین‌المللی از برخورد تا گفت‌وگو» و «تکامل تاکتیک‌ها و راهبردهای سازمان‌های بین‌المللی تروریستی» در دستور کار قرار گرفت و در روز دوم نیز دو موضوع شامل «امنیت اطلاعات بین‌المللی، پاسخ‌های جهانی به چالش‌های جهانی» و «تولید و گسترش مواد مخدر، تهدید صلح و ثبات بین‌المللی» از سوی شرکت کنندگان بررسی می شود.