کدخبر: ۲۱۰۵۳۰ لینک کوتاه

قهرمان جهان و المپیک کشتی: برای اجاره خانه‌ام شاید مدالهایم را به حراج بگذارم / ۴ ماه است که حقوقم را نداده اند

دارنده ۲ طلا و یک نقره کشتی آزاد جهان و نفر سوم المپیک ۱۹۶۰ رم با بیان اینکه ۴ ماه است صندوق حمایت از قهرمانان حقوقش را قطع کرده، گفت: ۲ ماه است اجاره خانه ام را ندارم که بدهم و صاحبخانه چون من را می شناسد خجالت می کشد جوابم کند. اگر فکر می کنند با ۸۰ سال سن دروغ می گویم بیایند از هر کس که می خواهند تحقیق کنند.

محمدابراهیم سیف پور دارنده چهار مدال جهان و المپیک در گفتگو با ایسنا، درباره اقدام عجیب مدیران جدید صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ایران در قطع حقوق تعدادی از قهرمانان پیشکسوت ورزش ایران و اینکه آیا حقوق وی نیز قطع شده یا خیر اظهار کرد: چه بگویم؟ برای ما بد است که درباره قطع حقوق ۸۰۰ یا ۹۰۰ هزارتومانی مان حرف بزنیم و گلایه کنیم!

دارنده مدال برنز کشتی آزاد المپیک ۱۹۶۰ رم ، ۲ طلا و یک نقره جهان در سال های ۱۹۶۱ یوکوهاما، ۱۹۶۵ منچستر و ۱۹۶۳ صوفیه، نقره بازی های آسیایی ۱۹۶۶ بانکوک و ششمی المپیک ۱۹۶۴ توکیو ادامه داد: الان هر کدام از این قهرمانان که روزگاری برای ایران افتخارآفرین بودند، اگر مدال هایشان را برای فروش بگذارند، خارجی ها حاضرند پول زیادی برای خرید این مدال ها هزینه کنند چون قدر این مدال ها و سختی ها را می‌دانند.

وی ادامه داد: خدا شاهد است ۴ ماه است که حقوقم را نداده اند. با ۸۰ سال سن و داشتن نوه و داماد و عهد و عیال مجبور شدم از برادرم پول قرض کنم تا شرمنده زن و بچه نشوم. من با این سن و سال دروغ نمی‌گویم می توانند بیایند تحقیق کنند و ببینند که مستاجرم و به سختی زندگی می گذرانم.با این سن چاره دیگری ندارم و نمی توانم زندگی ام را بچرخانم. آقایان خودشان از چند جا حقوق های آنچنانی می گیرند و فقط به فکر جیبشان هستند و دلشان برای امثال من که روزگاری برای خودمان کسی بودیم و برای کشور افتخار می آوردیم، نمی سوزد. اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند ناچارم مدال هایم را برای فروش بگذارم تا خرج زندگی ام را در بیاورم و اجاره خانه ام را بدهم. ۲ ماه است پول ندارم اجاره خانه ام را بدهم. بیچاره صاحبخانه مرد بسیار باشرفی است. من را می شناسد و اصلا خجالت می کشد جوابم کند! درود بر شرفش. الان آخرهای قراردادم است و نمی دانم با این بدحسابی قرارداد خانه ام را تمدید می کند یا باید خانه را تحویل بدهم. درود بر شرفش که تا الان گلایه ای نکرده است. اگر فکر می کنند دروغ می گویم مسئولان و خبرنگاران بیایید از همسایگان و هر کسی می خواهند تحقیق کنند. مردم به ما لطف دارند اما آقایان مسئول کاری با ما ندارند.

سیف پور در ادامه گفتگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: ما به عنوان ورزشکار دیگر غیر از مدال های جهان و المپیک چکار دیگری باید می کردیم که قدرمان را بدانند و شان ما را حفظ کنند؟ ما می توانستیم به جای اینکه کشتی گیر خوبی شویم، مثل خیلی های دیگر بازرگان و تاجر خوبی می شدیم. آن ها میلیاردر شدند و ما هم با کلی زجر و سختی و مدال آوری برای کشور، به این حال و روز افتاده ایم و همین شندرقاز حقوقمان را هم قطع می کنند!

1

همدوره جهان پهلوان تختی در تیم ملی کشتی آزاد ایران، در پاسخ به این سوال که آیا با وجود داشتن خانه استیجاری، منبع درآمد دیگری به غیر از حقوق ۸۰۰ یا۹۰۰ هزار تومانی صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان که آن هم قطع شده است دارد یا خیر؟ خاطرنشان کرد: من فقط از راه آهن یک میلیون و سیصد هزار تومان حقوق بازنشستگی می گیرم والسلام. اگر حرفم را قبول ندارند بیایند استعلام بگیرند ببینند آیا ملکی به نام من هست یا منبع درآمد دیگری دارم. بیایند ببینند چه ماشینی سوار می شوم و وضع زندگی ام چطور است. به قول هادی ساعی خودشان ۱۰ جا حقوق می گیرند آنوقت با ما اینطور تا می کنند. خدا را خوش نمی آید با ما اینگونه تا می کنند. می خواهم نامه بنویسم، گلایه کنم و دردهایم را بگویم فقط نمی دانم به چه کسی نامه بنویسم و حرف هایم را بزنم.

وی ادامه داد: کشورهای دیگر چگونه قدر و منزلت پیشکسوتان و موسپیدان ورزش خود را می دانند و با ما چگونه برخورد می شود؟ الان جوانان تیم ملی را ببینید. کدامشان در ۳ وزن توانسته اند مدال های جهان و المپیک و المپیک‌آسیایی بگیرند؟  دو مرتبه در تیمی که تختی هم بود قهرمان جهان شدیم اما چه کسی الان قدر می داند؟ چه کسی اصلا سراغمان را می گیرد؟

سیف پور با بیان اینکه با این وضع گرانی و مستاجری زندگی به سختی می گذرد، گفت: ۳ فرزند دارم و ۵ نوه. عید نوروز که گذشت پولی را که بخواهم به نوه هایم عیدی هم بدهم نداشتم. ۴ نوه ام فارغ التحصیل دانشگاه هستند.فکر می کنند از آنجا که من زمانی قهرمان جهان و المپیک بوده ام کاری از دستم برمی آید و حرفم برش دارد.به من می گویند بیکاریم و کار برایمان پیدا کن اما جوابی ندارم به آن ها بدهم.

وی افزود:این آقای خرم که جدیدا مدیر صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان شده و پشت میز ریاست نشسته اصلا نمی دانیم از کجا آمده. اصلا تا بحال یکبار هم ورزش کرده و کسی زیر ّبغلش را دیده یا نه! چند ماه پیش که تازه رییس صندوق شده بود گفتیم پیش او برویم و به او تبریک بگوییم. همان موقع به ما گفت می خواهیم حقوق شما را زیادتر کنیم. ما هم خیلی خوشحال شدیم و گفتیم خدا خیرش بدهد که به فکر امثال ما هست اما به جای زیاد کردن حقوق از همان موقع همان حقوقی را که می دادند را هم قطع کردند!

دارنده مدال برنز المپیک و ۲ طلا و یک‌نقره جهان تصریح کرد: نمی دانم چه کسی و با چه فکر و منطقی دستور داده حقوق ما را قطع کنند. اگر وزیر ورزش دستور داده به او باید بگویم آقای وزیر آن موقع که شما دبستان یا کودکستان بودی من قهرمان جهان شدم. در تمام دنیا به قهرمانانشان عزت و احترام می گذارند و به لحاظ مالی و حقوق آن را تامین می کنند تا زندگی خوبی داشته باشند آنوقت اینجا همین حقوق کم را هم قطع می کنند. کمیته ملی المپیک بر اساس قانون مثل همه کشورها قرار بود ماهیانه دویست دلار به قهرمانان و پیشکسوتان مدال آور جهان و المپیک بدهد اما کمیته ملی المپیک آن را به دویست هزار تومان رساند و بعد آن را هم قطع کرد! می خواهم به شهنازی دبیر کل کمیته ملی المپیک زنگ بزنم و بگویم آیا می توانی خودت را جای امثال من بگذاری و زندگی کنی؟

سیف پور خاطرنشان کرد: زمانی که ما ورزش می کردیم گرانی و گرفتاری نبود. اگر ده تومان می گرفتیم نصف آن را هم اضافه می آوردیم. الان به هر کسی می گویم ۸۰۰ یا ۹۰۰ هزار تومان حقوق بابت مدال هایم و سال ها زجر و سختی و قهرمانی می گیرم می خندد. حالا همان را هم قطع کرده اند. یادش بخیر یک بار بصورت پنهانی به خدابیامرز تختی ۲۰ هزار تومان پاداش داده بودند و به او گفته بودند هیچکدام از کشتی‌گیران تیم ملی از این ماجرا بویی نبرد اما تختی وقتی به اردوی تیم ملی آمد همه ۲۰ هزار تومان را بین همه بچه ها تقسیم کرد بعد ما هم رفتیم اعتراض کردیم و مجبور شدند به همه تیم همان قدر پاداش بدهند!