کدخبر: ۲۱۰۶۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مدیران موتور سوار بدون کلاه +عکس

اقتصاد نیوز : علی‌رغم اینکه هرروز تعدادی از موتورسواران به‌دلیل نداشتن کلاه ایمنی، وسیله نقلیه‌شان توسط پلیس توقیف می‌شود، اما کم نیستند مسئولان و چهره‌های شاخصی که انگار مستثنی از این قانونند و بدون کلاه، سوار موتور می‌شوند!

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم ،موضوع نادیده گرفتن قانون استفاده از کلاه‌ایمنی از سوی برخی مسئولان نخستین بار در جریان سفر هئیت دولت به مشهد مقدس در اواسط شهریور 93 مطرح شد؛‌ آنجا که عکسی از محمد نهاوندیان رئیس دفتر وقت رئیس‌جمهور منتشر شد که سوار بر موتورسیکلت در حالی که نه خودش و نه راکب موتور، کلاه ایمنی به‌سر نداشتند، عکسی که در آن حرکت مخاطره‌آمیز نشستن یک کودک خردسال به‌روی باک موتورسیکلت هم باعث شد تا انتقادات نسبت به این رفتار رئیس دفتر وقت رئیس‌جمهور بیشتر شود.

گرچه گفته شد این موتورسواری رئیس دفتر وقت رئیس‌جمهور به‌دلیل رسیدگی به مشکلات و دریافت نامه‌ها و درخواست‌های مردمی و جاماندن وی از همراهی با کاروان دولت تدبیر و امید برای شرکت در جلسه هیئت دولت حرم مطهر رضوی(ع) خراسان رضوی بوده ولی به هر حال این نادیده گرفتن قانون آن هم توسط رئیس دفتر رئیس‌جمهور چندان برای مردم قابل پذیرش نبود.

البته همان زمان سردار مؤمنی رئیس وقت پلیس راهور ناجا نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گرچه در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص این عکس تصریح کرد که روی صحبتش با «شخص خاصی» نیست ولی گفت: به هر حال موتورسیکلت و دوچرخه جزو وسائل نقلیه‌ای هستند که در صورت عدم رعایت قانون استفاده از آن‌ها، مشکلاتی را برای راکبانش به‌وجود می‌آورد.

این در حالی بود که بر اساس قانون پلیس مکلف به توقیف موتورسیکلت‌هایی است که راکب آن یکی از تخلفات هفت‌گانه را مرتکب شده باشد: عدم استفاده از کلاه ایمنی، تردد در خطوط ویژه اتوبوس، حرکت در خلاف جهت مسیر، حرکت در پیاده‌رو، حمل بار غیرمتعارف، حرکات نمایشی و ایجاد عمدی صدای ناهنجار.

از سوی دیگر با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از موتورسیکلت‌سواران به‌دلیل مشکلات معیشتی و امرار معاش با موتورسیکلت، در اغلب موارد نسبت به اعمال قانون موارد مذکور مقاومت می‌کنند، توقیف موتورسیکلت‌های متخلف به یکی از چالش‌های گریبان‌گیر نیروی انتظامی و پلیس راهور تبدیل شده و این موضوع تا جایی پیش رفته که هر از گاهی تصاویر و فیلم‌هایی از برخورد و درگیری میان راکبان موتورسیکلت و مأموران پلیس در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و در این میان یا مأموران پلیس که مکلف به اعمال قانون هستند آسیب می‌بینند یا مردم.

به هر حال شکی نیست که فرهنگ ترافیکی موتورسواران در کشور به‌شدت نیازمند رشد است؛ درک آن هم چندان سخت نیست، کافی است در یکی از مناطق و معابر مرکزی تهران دقت کنید تا ببینید چطور بیشترشان بی‌قاعده و قانون در پیاده‌رو، خطوط ویژه و حتی در خلاف جهت معابر تردد می‌کنند؛ این یعنی عملاً راهکارهای قانونی انجام‌گرفته برای کنترل تخلفات موتورسواران مفید فایده نبوده است و قانون‌گذار و پلیس باید حداقل در فرهنگ‌سازی ترافیکی موتورسواران طرحی نو دراندازند.

فارغ از این موارد، موتورسواری جنجالی رئیس دفتر وقت رئیس جمهور تنها مورد از نقض قانون استفاده از کلاه ایمنی توسط مسئولان نبود و بارها و بارها عکس‌هایی از مسئولان کشور در برهه‌ها و شرایط مختلف منتشر شد که آن‌ها هم مثل آقای رئیس دفتر، بدون کلاه ایمنی سوار موتورسیکلت شده‌اند. همین روز گذشته بود که تصویری از موتورسواری رئیس شورای شهر تهران در کانال تلگرامی‌اش منتشر شد که او هم با همان سبک و سیاق ترک موتور نشسته و بدون استفاده از کلاه ایمنی عازم مراسم تجدید میثاق اعضای شورای شهر تهران با آرمان‌های امام راحل شده بود.

اما این همه ماجرا نیست و قسمت تأسف‌برانگیز ماجرا آن است که با یک جست‌وجو ساده در اینترنت می‌شود به‌راحتی عکس‌های متعددی از مسئولان و شخصیت‌های مهم سیاسی و فرهنگی کشور دید که بدون توجه به قانون و با نادیده گرفتن مقرراتی که هر روز ده‌ها موتورسیکلت‌سوار به‌دلیل همان کاری که این مسئولان کردند، موتورهایشان توقیف می‌شوند، سوار موتورسیکلت می‌شوند.