کدخبر: ۲۱۰۷۱۶ لینک کوتاه

لاوروف: روسیه، ایران و ترکیه بر تجزیه نشدن سوریه تاکید کردند

اقتصاد نیوز : وزیر امور خارجه روسیه درباره نشست سه جانبه امروز (شنبه) با همتایان ایرانی و ترکیه ای خود گفت: مسکو ، تهران و آنکارا بر غیرقابل پذیرش بودن تلاش ها برای تجزیه سوریه تأکید کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سرگئی لاوروف  این مطلب را در کنفرانس خبری مشترک بامحمد جواد ظریف و مولود چاووش اغلو وزیران امورخارجه ایران و روسیه در پایان نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه با محوریت حل بحران سوریه و آماده کردن مقدمات برگزاری نهمین دور مذاکرات آستانه بیان کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین درباره بیانیه مشترکی که در پایان نشست سه جانبه امضا کردند، اظهار داشت: در هر حال، ما قویا به هیچ گزینه ای به غیر از گزینه سیاسی برای برون رفت سوریه از بحران براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل و همچنین گفت و گوها در سوچی ، پایبندنیستیم.

وی در ادامه با اشاره به حمله موشکی اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه به خاک سوریه اظهار کرد: در این نشست همچنین طرفین بیان کردند که حمله غیرقانونی 14 آوریل (25فروردین) به خاک سوریه توسط آمریکا و متحدانش به بهانه ای کاملا ساختگی انجام شد و آنها حتی منتظر نماندند تا کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحقیقات خود را انجام دهند؛ این اقدام منجر شد تا فرایند سیاسی حل بحران سوریه به عقب برود.

لاوروف همچنین از تهیه مقدمات برگزاری نهمین دور مذاکرات صلح آستانه با ظریف و چاووش اغلو خبر داد که به گفته وی قرار است در اواسط ماه می (اردیبهشت) انجام شود.

براساس اظهارات لاوروف، همزمان با نشست پیش رو کارگروهی برای آزادی بازداشتی ها، گروگان ها، تحویل اجساد قربانیان و همچنین جست و جوی مفقودان تشکیل خواهد شد.

لاوروف درباره مبارزه با تروریست ها در سوریه گفت: مبارزه با تروریست ها حتی در مناطق کاهش تنش نیز بدون مصالحه ادامه خواهد داشت.

 نشست سه جانبه وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در خصوص سوریه امروز (شنبه) در مسکو برگزار شد و سرگئی لاوروف به همراه همتایان خود پس از شرکت در نشست های دو جانبه در نشست سه جانبه شرکت کرد.