کدخبر: ۲۱۳۴۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
مرکل: خروج ترامپ از برجام اوضاع جهان را تنش آمیز کرد

مرکل: خروج ترامپ از برجام اوضاع جهان را تنش آمیز کرد

اقتصادنیوز : اوضاع خاورمیانه باعث نگرانی آلمان شده است. در سوریه یکی از بزرگترین فجایع بشری عصر حاضر وجود دارد و از نظر سیاسی باید سخت کار کنیم. اوضاع یمن نیز غیر قابل تحمل است و آلمان دیگر به کشورهای درگیر این جنگ سلاح نمی فروشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، انگلا مرکل روز شنبه در مراسم دریافت 'چراغ صلح سان فرانچسکو' به دلیل عملکردش برای مصالحه به نفع همزیستی صلح آمیز میان ملت ها، در شهر مذهبی اسیسی ایتالیا، ضمن ابراز نگرانی از خروج ترامپ از برجام، افزود: تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام، اوضاع جهان را تنش آمیز کرده است. 

مرکل با اشاره به اهمیت امنیت رژیم صهیونیستی برای آلمان افزود: رویدادهای میان ایران و اسرائیل را دنبال می کنیم. 

وی همچنین به اوضاع خاورمیانه اشاره کرد و گفت: اوضاع خاورمیانه باعث نگرانی آلمان شده است. در سوریه یکی از بزرگترین فجایع بشری عصر حاضر وجود دارد و از نظر سیاسی باید سخت کار کنیم. اوضاع یمن نیز غیر قابل تحمل است و آلمان دیگر به کشورهای درگیر این جنگ سلاح نمی فروشد. 

صدراعظم آلمان روز جمعه نیز اظهار داشت که لغو یکجانبه توافقی که در مورد آن موافقت شده و در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده است، کار درستی نیست. این مساله باعث کم شدن سطح اعتماد به نظم جهانی می شود. 

در پی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام، آلمان، فرانسه و انگلیس به زنده نگه داشتن توافق هسته ای منعقد شده بین ایران و گروه 1+5 وعده دادند. 

رئیس جمهوری آمریکا به رغم مخالفت های جهانی با هر گونه تصمیم یکجانبه، روز سه شنبه هفته گذشته از توافق هسته ای ایران و 1+5 خارج شد. به دنبال این اقدام یکجانبه و غیر قانونی، مقامات و دیپلمات های شرکای برجام دور تازه ای از رایزنی ها برای حفظ این توافق را آغاز کرده اند.