معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت

محدودیتی برای تامین ارز نداریم

کدخبر: 213835
اقتصادنیوز: معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به این که آنچه در مساله برجام پیش آمد یک فرصت ملی است، گفت: هیچ مشکل و محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز بخش های مختلف از جمله حوزه صنعت وجود ندارد و باید از فرصت به وجود آمده برای تقویت توسعه یافتگی اقتصادی کشور استفاده کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا،حسن یونس سینکی' عصر دوشنبه در جلسه شورای مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت قم و تشکل های صنفی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان، افزود: اتفاقی که در حوزه نرخ ارز رخ داده است اقتصادی نیست و قیمت آن نسبت به گذشته گران نشده و حتی کاهش هم پیدا کرده است؛ نرخ دلار قبل از تک نرخی شدن آن چهار هزار و 850 تومان بود، اما اکنون هر دلار با قیمت چهار هزار و 200 تومان مبادله می شود.

وی با بیان اینکه برای طراحی سامانه نیما از مدتها قبل، اقدام های لازم صورت گرفته است، گفت: برای تامین ارز مورد نیاز کشور نه تنها اکنون، بلکه تا سال های آینده نیز مشکلی وجود ندارد و ذخایر ارزی کشور توانایی پاسخگویی به نیازهای بخش های مختلف را دارد.

وی ادامه داد: مشکل هایی که برخی اوقات در سامانه نیما مشاهده می شود، قابل حل است و می توان هر کدام از آن ها را به صورت مصداقی برطرف کرد.

سینکی گفت: رسالت دولت دراجرای سیاست های ارزی، استمرار توسعه یافتگی و آرامش کشور و هیچ گاه ارز برای دولت دستمایه سود آوری نبوده است.

وی افزود: می دانیم که سیاست های اعمال شده در زمینه اختصاص ارز، مشکل هایی را به وجود آورده است، اما این مساله با مشارکت اجتماعی همه بخش های کشور در آینده نزدیک به طور کامل برطرف می شود و دغدغه خاصی اقتصادی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: برجام و خروج آمریکا از آن تنها یک تصمیم اقتصادی نبود و نمی توان به آن به صورت تک بعدی نگاه کرد.

معاون وزیر صنعت گفت:برجام یک فضای آرامش بخش ایجاد کرد که روند توسعه کشور را سرعت بخشید و باعث باثبات شدن امنیت ملی و کاهش هزینه های تولید شد، حال رفتار زشت رئیس جمهوری یک کشور در مقابل آن را باید با استفاده از ظرفیت های ملی پاسخ داد.

وی بیان کرد: در دنیای امروز اقتصاد و سیاست با هم وابستگی های شدید دارند و در این شرایط ما باید با به کارگیری روش های جدید با تهدیدهای دشمن مقابله کنیم.

توافق جامع و نهایی هسته‌ ای وین با عنوان شناخته شده و رسمی برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه 23 تیر 1394 در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 (شامل چین، فرانسه، روسیه، انگلستان، آمریکا و آلمان) منعقد شد.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه هفته گذشته، خروج آمریکا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.رژیم صهیونیستی، عربستان ، امارات و بحرین در اقدامی هماهنگ اولین کشورهایی بودند که از اقدام ترامپ حمایت نمودند.

وی ادامه داد: درسال های اخیر ظرفیت های اقتصادی کشور بسیار بهبود یافت و تورم 46 درصدی که از بین برنده هر سیاست اقتصادی بود، مهار شد.

سینکی با اشاره به جایگاه بسیار مهم حوزه صنعت، معدن و تجارت درفضای اقتصادی کشور، گفت: مقابله با قاچاق و تک نرخی کردن نرخ ارز، سیاست های راهبردی برای ساماندهی به بازار ارز هستند و مدیریت آن را پویا می کنند.

وی افزود: از زبان وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی اعلام می کنم، هیچ مشکلی برای تامین ارز مورد نیاز کشور وجود ندارد و ما می توانیم مشکلات سامانه نیما را برای تخصیص ارز به متقاضیان حل کنیم.

وی ادامه داد: توسعه یافتگی کشور با مشارکت بخش خصوصی و بهره مندی از عقل جمعی جامعه سرعت می یابد، و در همین رابطه به همه فعالان اقتصادی اعلام می کنیم دغدغه ای برای تامین ارز مورد نظر خود نداشته باشند.

معاون وزیر صنعت گفت: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته، نرخ ارز گران نخواهد شد و فعالان اقتصادی می توانند ارز مورد نظر خود را با قیمت تعیین شده چهار هزار و 200 تومان تامین کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شعار سال در حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و افزود: راهکار تحقق این شعار تنها اقتصادی نیست و باید تمام ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی جامعه برای هویت بخشی به آن بسیج شود.

وی ادامه داد: هرکس در هرکجای دنیا پرچم کالای ایرانی را برپا کند، مورد حمایت ماست و تمام ظرفیت های اقتصادی کشور در این راستا بسیج شده اند.

سینکی با اشاره به لزوم آرامش بخشی به جامعه گفت: از رسانه های مختلف و از جمله صدا و سیما می خواهیم در ارائه آمار های اقتصادی به جامعه توجه لازم را به خرج دهد تا مطالب به اشتباه در اختیار مردم قرار نگیرد.

وی همچنین با بیان این که قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع صنعت، نیست، افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده برای صنعت قابل دفاع نیست و باید دراین خصوص بانمایندگان مجلس مذاکره کرد تا قانون تغییر کند، دولت نیز نسبت به این مساله بی تفاوت نیست و پیشنهادهای اصلاحی خود را به نهادهای قانون گذار ارائه داده است.

معاون وزیر صنعت در ادامه به لزوم بهره برداری از نمایشگاه فرش دستباف استان قم در سال جاری اشاره کرد و گفت: فرش قم، نماد کالای ایرانی است که سابقه درخشانی در معرفی هویت ملی ما دارد و به همین دلیل باید حمایت های لازم از آن به عمل آید.

طرح احداث نمایشگاه دائمی فرش قم نزدیک عوارضی آزادراه قم - تهران با توجه به حضور سالانه 20 میلیون گردشگر در این استان، در زمینی به مساحت 10هکتار مصوبه هیات دولت وقت در سال 1389 است که در سال های 90 تا 94 مبلغ 86 هزار و 520 میلیون ریال برای ساخت آن اختصاص یافت.

قم مهمترین مرکز تولید فرش ابریشم دستباف کشور است و بیش از 90 درصد فرش دستباف تولید شده در این استان به کشورهای مختلف صادر می شود، سالانه به طور متوسط 40 هزار مترمربع فرش ابریشم دستباف در قم تولید و در سال حدود 10 میلیون دلار فرش از استان صادر می شود.

27 هزار بافنده، 350 واحد تولیدی، 130 واحد فروش، 10 کارگاه رنگرزی، 40 کارگاه قالیشویی و 31 کارگاه تعمیر و مرمت، تحت نظارت اتحادیه فرش دستباف قم فعالیت می کنند؛ همچنین انجمن هنرمندان طراح و نقاش فرش قم دارای 200 عضو و اتحادیه تعاونی های تولید کننده فرش دستباف روستایی استان قم دارای پنج هزار بافنده است.

اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف قم و شرکت سهامی فرش قم با 500 خانوار قالیباف زیر پوشش از دیگر بخش های فعال در حوزه فرش دستباف است، کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم نیز 700 خانواده قالیباف را زیرپوشش دارد. 

وی همچنین با تاکید بر اقدام های انجام شده برای ساماندهی بازار در نزدیکی ماه مبارک رمضان، افزود: اجرای طرح ملی ضیافت و بهره گیری از ظرفیت فروشگاه های زنجیره ای برای عرضه کالاهای مورد نیاز مردم از جمله اقدام های صورت گرفته در این بخش است.

سینکی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور میلیونی زائران بارگاه کریمه اهل بیت (ع) در قم اشاره کرد و گفت: باید ظرفیت اقتصادی بخش گردشگری و خدمات این استان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین لزوم استفاده از فضای مجازی، فروشگاه های زنجیره ای و کارگاه های کوچک برای تقویت حجم اقتصاد کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: مقابله در برابر این فضاهای نوین ایجاد شده صحیح نیست و باید به دنبال ساماندهی آن باشیم.

حسن یونس سینکی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، با سفر به قم علاوه بر بازدید از چند واحد صنعتی در جریان آخرین وضعیت نمایشگاه فرش دستباف قم قرار گرفت و با شماری از فعالان بخش های اقتصادی قم به گفت و گو پرداخت.

2 هزار و 394 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که 94 درصد به بخش صنایع کوچک اختصاص یافته است؛ از این تعداد 2 هزار و 256 واحد مربوط به صنایع کوچک، 75 واحد مربوط به صنایع متوسط و 63واحد مربوط به صنایع بزرگ است؛ همچنین 53 هزار تن در بخش صنعت قم مشغول به فعالیت هستند.

 

تیتر یک
  • پیش بینی بورس امروز ۵ بهمن ۱۳۹۹؛

    روز گذشته تابلوی بورس سبزپوش شد و دو رکورد مهم را ثبت کرد. آیا روند حرکت شاخص‌های بازار سهام صعودی باقی می‌ماند؟

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید