کدخبر: ۲۱۴۰۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جنگ پرسپولیس و استقلال بر سر پاداش فیفا

پرسپولیس و استقلال از حالا، جنگ ویژه‌ای برای «بیشترین سود مالی» از تیم ملی در جام جهانی خواهند داشت.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت نود، افزایش رقم پاداش فیفا برای حضور هر بازیکن در جام جهانی، لیست کی‌روش را برای باشگاه‌ها مهمتر از همیشه کرده است. هر کدام از بازیکنان لیست کی‌روش، بیشتر از یک میلیارد به باشگاه‌شان سود می‌رسانند که البته تبصره‌های زیادی برای پرداخت کامل این رقم وجود دارد اما باشگاه‌ها و به صورت خاص دو باشگاه پایتخت، می‌توانند حسابی روی این رقم حساب باز کنند.

در لیست اولیه کی‌روش برای جام جهانی، ۴ بازیکن از پرسپولیس و ۷ بازیکن از استقلال حضور دارند. لیست نهایی، تعیین کننده رقم دریافتی باشگاه خواهد بود. از بین پرسپولیسی‌ها حضور بیرانوند، امیری و جلال حسینی در لیست نهایی قطعی به نظر می‌رسد. در بین استقلالی‌ها هم وریا غفوری، امید ابراهیمی و روزبه چشمی مسافر جام جهانی خواهند بود.

استقلال، ۴ شانس دیگر هم برای جام جهانی دارد. حسین حسینی، مجید حسینی، پژمان منتظری و امید نورافکن. از این بین، امید نورافکن شانس کمی دارد. حسین حسینی رقابت نزدیکی با عابدزاده خواهد داشت اما یک نفر از بین منتظری و مجید حسینی، احتمالا به لیست کی‌روش راه پیدا می‌کند. یعنی استقلالی‌های لیست کی‌روش، ۴ یا ۵ نفر می‌شوند. به این رقم، بخش کمی از مبلغ حضور کاوه رضایی در جام جهانی هم اضافه خواهد شد. کاوه فصل پیش بازیکن شارلوا بود اما فیفا، بخشی از پاداش را به تیم بازیکن در فصل ۲۰۱۶/۱۷ می‌دهد و اگر کاوه در لیست نهایی باشد این رقم سهم استقلال خواهد بود. در عوض اگر بین پژمان منتظری و مجید حسینی، منتظری به تیم ملی دعوت شد همین رقم به باشگاه قبلی منتظری می‌رسد و از استقلال کسر می‌شود. بنابراین دریافتی استقلالی‌ها، پاداش حداقل ۴ نفر و حداکثر، ۵ نفر و بخشی از پاداش رضایی خواهد بود.

پرسپولیس سه مهره ثابت در لیست کی‌روش دارد و پاداش طارمی هم بر اساس قرادادی که با الغرافه بسته شده، به طور کامل به پرسپولیس می‌رسد. هیچکدام از بازیکنان پرسپولیس دو فصل پیش در تیم دیگری نبودند و آن‌ها می‌توانند مثل استقلال روی پاداش کامل ۴ نفر حساب کنند. رامین رضاییان هم شانس بالایی برای حضور در جام جهانی دارد و بخشی از پاداش او هم به پرسپولیس می‌رسد. با این شرایط، پرسپولیس در حالت حداقلی سهم بیشتری از استقلال دارد و می‌تواند از پاداش ۴ نفر بعلاوه بخشی از پاداش رضاییان مطمئن باشد. اما مشکل اینجاست شانس بیشتر شدن دریافتی آن‌ها پایین به نظر می‌رسد. محمد انصاری معمولا به لیست نهایی کی‌روش نمی‌رسد و سروش رفیعی که بخشی از پاداش او متعلق به پرسپولیسی‌هاست هم قطعا جایی در لیست نهایی نخواهد داشت. بنابراین، پرسپولیس حداقل پاداش ۴ نفر بعلاوه بخشی از پاداش رامین رضایی را می‌گیرد و در حالتی کم شانس، پاداش انصاری هم به این رقم اضافه خواهد شد.

تکلیف نهایی پاداش‌های دو تیم، بر اساس حضور انصاری از یک طرف و منتظری، مجید حسینی، حسین حسینی، نورافکن و کاوه رضایی از طرف دیگر مشخص می‌شود. برتری پرسپولیس، قطعی بودن حضور بیشتر مهره‌هایش در لیست نهایی و برتری استقلال، پرتعداد بودن شانس‌هایش برای قرار گرفتن در لیست کی‌روش است. رقابت بر سر رقمی که مجموعا می‌تواند بین ۵ تا ۱۰ میلیارد سود داشته باشد.