کدخبر: ۲۱۴۷۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سفیر آلمان در آمریکا: رویه ترامپ درباره برجام را دنبال نخواهیم کرد

سفیر آلمان در آمریکا گفت: به وضوح اعلام کردیم که تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای اشتباه بوده و اروپایی‌ها نباید این رویه را دنبال کنند. آنها باید به توافق هسته‌ای پایبند بمانند مگر اینکه ایران این توافق را نقض کند که این اتفاق هم نخواهد افتاد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، «پیتر ویتیگ» سفیر آلمان در آمریکا، در خصوص روابط تجاری و دیپلماسی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با «رادیوی عمومی ملی» در آمریکا گفت‌وگو کرد. 

وی در واکنش به اظهارات رییس کمیسیون اتحادیه اروپا که گفته بود «به تصمیم اخیر ترامپ نگاه کنید. یک دوست مانند این داشته باشید به دشمن نیازی نیست. اروپا باید از ترامپ متشکر باشد چرا که به لطف او ما از توهم خارج شدیم.»، گفت: ما با آمریکا اختلاف‌نظرهایی داریم. یکی از اختلاف‌های مهم ما بر سر مساله توافق هسته‌ای ایران و دیگری مساله تجارت است. اما چیزهای دیگری وجود دارد که در آن متحدیم و باید به متحد خوب یکدیگر بودن را ادامه دهیم. آمریکا برای آلمان مهمترین متحد خارج از اروپاست اما ما اختلاف‌نظرهایی هم داریم. یکی از  اینها تصمیم ترامپ در مورد خروج از توافق هسته‌ای است.

سفیر آلمان در آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درباره دستور «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان به کمپانی‌های آلمانی برای خروج از بازار ایران و اینکه این دستور او به عنوان یک سفیر در کشور میزبان بی ادبانه بود اما در نهایت بسیاری از کمپانی‌های آلمانی و فرانسوی از بازار ایران عقب‌نشینی کرده‌اند و اینکه آیا این اهرم فشاری از سوی آمریکا برای کشورهای اروپایی بوده یا خیر، گفت: ما به وضوح اعلام کردیم که تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای اشتباه بوده و اروپایی‌ها نباید این رویه را دنبال کنند. آنها باید به توافق هسته‌ای پایبند بمانند مگر اینکه ایران این توافق را نقض کند که این اتفاق هم نخواهد افتاد. توافق هسته‌ای یک دستاورد عمده بوده حتی اگر محدود به نظر بیاید. این توافق مسیر ایران به سمت بمب اتم را مسدود کرد. این توافق نظامی از بازرسی و نظارت را بر ایران تحمیل و امنیت ما را تقویت کرد. هدف ما حفظ این توافق است.

سفیر آلمان در آمریکا درباره اینکه آیا ممکن است این توافق بدون آمریکا ادامه پیدا کند، گفت: ساده نیست. ما باید مطمئن باشیم که تجارت‌های قانونی با ایران ادامه پیدا می‌کند. این بخشی از توافق هسته‌ای است. ما باید از صنایع اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا در صورتی که اعمال شوند، حفاظت کنیم. ما در حال حاضر روی این مساله در حال کار هستیم.

«ویتیگ» مدعی شد: «ما نگرانی‌های مشترکی با آمریکا در قبال فعالیت‌های تخاصمی ایران و برنامه موشکی این کشور داریم و می‌خواهیم با کمک آمریکا در صورتی که ممکن باشد به این مشکلات هم اشاره کنیم اما الان با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای این کار سخت‌تر شده است. این به آمریکا بستگی دارد که استراتژی را ارائه کند که به ما بگوید آنها چطور به اقدامات بعدی نگاه می‌کنند. »

سفیر آلمان در آمریکا در خصوص چگونگی حفاظت از کمپانی‌های اروپایی دربرابر تحریم‌های آمریکا گفت: این کار ساده‌ای نیست. ما باید درباره مکانیزم‌هایی که در دست داریم تعمق کنیم. این هدف اصلی ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در همایش سوفیا بود. اما آنها تصمیم به حفظ برجام گرفتند. یکی از بخش‌های توافق، داشتن تجارت‌های قانونی با ایران است و ما تمام سعی خودمان را می‌کنیم. چرا این کار را می‌کنیم؟ چون فکر می‌کنیم این توافق امنیت ما را افزایش داده است. چون یک سیستم نظارت ایجاد کرده و چشم و گوش ما در ایران است. نمی‌خواهیم این موقعیت را از دست بدهیم.

سفیر آلمان در آمریکا در خصوص اظهارات دونالد تاسک که گفته «وقتی یک دوست مانند آمریکا داشته باشید دیگر نیازی به دشمن ندارید» و اینکه آیا این اظهارات کار او را به عنوان سفیر در آمریکا سخت‌تر کرده است، گفت: ما در روابط فراآتلانتیکی فراز و نشیب‌هایی را با آمریکا داریم. همان‌طور که گفتم، آمریکا مهمترین متحد ماست. ما باید همه چالش‌ها را در سیاست بین‌المللی با آمریکا پشت سر بگذاریم نه علیه آمریکا. این چیزی است که ما بر روی آن تمرکز کردیم.