استرالیا و هلند: روسیه مسئول سقوط پرواز MH17 است

کدخبر: 216191
اقتصادنیوز: ​نتیجه بررسی‌های یک تیم مشترک هلندی-استرالیایی نشان می‌دهد که سقوط بوئینگ خطوط هواپیمایی مالزی، بخاطر اصابت موشکی متعلق به ارتش روسیه است. ویلبرت پاولیسن، از اداره پلیس هلند اعلام کرد سیستم موشکی بوک به بریگاد ۵۳ نیروی هوایی روسیه تعلق دارد که در کورسک مستقر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دویچه‌وله نتایج بررسی‌های مقدماتی نیز نشان می‌داد که هواپیما مورد اصابت موشک زمین به هوا از نوع بوک قرار گرفته است. اینک و پس از ابراز اطمینان تیم تحقیق، دولت‌های استرالیا و هلند در صددند پرونده‌ای برای پیگیری‌های حقوقی و محکومیت مسکو تشکیل دهند.

بوئینگ ۷۷۷ ایرمالزی در ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۴ و در بحبوحه جنگ در شرق اوکراین، هنگام عبور از حریم هوایی اوکراین مورد اصابت موشک واقع شد. همه ۲۹۸ سرنشین هواپیما کشته شدند. ۱۹۹ سرنشین این هواپیما هلندی بودند.

دولت هلند پیشتر گفته که می‌خواهد این پرونده را به دادگاه بین‌المللی لاهه و به شورای امنیت بکشاند.

کارشناسانی که پرونده این سقوط را پیگیری می‌کنند، از افکار عمومی خواسته بودند هرگونه شواهد و مستنداتی را که دارند در اختیار آنها بگذارند؛ چه گروهی از شورشیان این سیستم را در اختیار داشت، چه کسی فرمانده گروه بود و با چه دستور و مجوزی، این موشک‌ها به اوکراین و به دست شورشیان شرق رسیده بودند.

تیم تحقیقات می‌گوید مقامات روس در طول بررسی‌ها، کمترین همکاری را برای پاسخگویی به پرسش‌ها داشتند. در تیم بین‌المللی تحقیقات به سرپرستی هلند، کارشناسانی از مالزی، استرالیا، بلژیک و اوکراین حضور دارند.

در گزارش مقدماتی اداره ایمنی پرواز هلند که یک ماه و نیم پس از سقوط منتشر شد، آمده بود که پراکنده شدن قطعات هواپیما در منطقه‌ای وسیع نشانگر متلاشی شدن هواپیما پیش از برخورد با زمین است.

در بررسی داده‌های جعبه سیاه هواپیما روشن شد که سمت راست بدنه هواپیما بر اثر برخورد ترکش حاصل از شلیک یک موشک بوک سوراخ شده و انفجار هواپیما ناشی از کاهش شدید فشار داخلی بوده است.

نیروهای طرفدار روسیه در شرق اوکراین اتهام ساقط کردن هواپیمای مالزیایی را با این استدلال رد کرده‌اند که هواپیما در ارتفاع ده هزار متری هدف قرارگرفته و آنها تجهیزاتی ندارند که هواپیمایی را در این فاصله هدف قرار دهد.

روسیه  متقابلا دولت اوکراین را به پرتاب موشک به هواپیما متهم کرده است. روس‌ها پیشتر گفته‌اند سیستم دفاع موشکی بوک تنها در منطقه‌ای مستقر بود که در زمان سانحه، تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراینی قرار داشت.

تیتر یک
  • نوسان قیمت هزینه وام مسکن چقدر است؟

    هزینه وام مسکن طی روزهای اخیر تقریبا هیچ تغییری نداشته و نرخ سود وام در ۲۰.۵ درصد ثابت مانده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما