کدخبر: ۲۱۶۱۹۶ لینک کوتاه

سیدحسن نصرالله: تحریم های آمریکا اثری بر ما ندارد

اقتصادنیوز: «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که تحریم های جدید آمریکا هیچ اثر مادی و مالی بر این حزب نمی گذارد.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وی این سخنان را که از شبکه تلویزیونی «المنار» پخش می شود، امروز (جمعه) به مناسبت هجدهمین سالگرد آزادسازی جنوب لبنان مطرح کرد.

در 25 ماه مه سال 2000 میلادی، رژیم صهیونیستی پس از 18 سال مقاومت مردم لبنان، مجبور به عقب نشینی از جنوب این کشور شد. این روز در لبنان به نام «عید مقاومت و آزادسازی» لقب گرفته است.

*اهداف تحریم های جدید آمریکا

دبیرکل حزب الله با اشاره به درج نام رهبران حزب الله در فهرست تروریسم آمریکا و کشورهای خلیج فارس گفت: هدف این است که مردم را از ما و از تماس ما دور کنند.

وی گفت آنچه در این تحریم ها آزاردهنده است، ضربه زدن به مردم است.

نصرالله دولت لبنان را در حفاظت از شهروندان خود در مقابل تحریم های آمریکا مسئول دانست و گفت: دولت و حکومت لبنان، در قبال کسانی که نامشان در فهرست تروریسم آمده است مسئول بوده و نباید به این اشخاص پشت کند.

وی تحریم های جدید را انتقام از حمایت کنندگان مقاومت در اروپا و آفریقا عنوان و تصریح کرد: یکی از اهداف تحریم های جدید آمریکا، فشار بر پایگاه مردمی و هواداران مقاومت به صورت مستقیم است.

نصرالله یکی دیگر از اهداف این تحریم ها را ترساندن دوستان و همپیمانان حزب الله و قطع کردن و جلوگیری از تامین مالی مقاومت در لبنان دانست.

*تحریم ها علیه ایران

وی همچنین با اشاره به وضع تحریم های جدید علیه ایران گفت: فشار دوچندان بر ایران به عنوان حامی اصلی مقاومت لبنان و منطقه ادامه دارد. آنها بر ایران فشار می آورند تا کمک به مقاومت را متوقف کند و همینطور بر همه حامیان جنبش های مقاومت فشار می آورند.

وی تاکید کرد که آنچه در جریان است، بخشی از نبرد برای ناکام گذاشتن طرح خاورمیانه بزرگ است.

نصرالله افزود: زمانی که در برابر طرحی می ایستی که می خواهد نفت و آب تو را به غارت ببرد، قطعا دشمن تو را تهدیدی برای موجودیت خود می داند. یکی از قواعد مبارزه، این است که ایستادگی و عزم و اراده در برابر قتل و ویرانی و مهاجرت برجسته شود.

*جنگ طلب نیستیم اما هراسی از آن نداریم

نصرالله در ابتدای سخنان خود با یادآوری آزادسازی جنوب لبنان، این روز را نقطه عطفی مهم از نظر انسانی، ملی و جهادی در لبنان و جهان عرب دانست.

وی با تبریک این پیروزی به همه تاکید کرد که این روز مملو از درس های قابل توجه است که می توان به آنها تکیه کرد.

دبیرکل حزب الله با گرامیداشت یاد کسانی که در آزادسازی جنوب لبنان نقش داشتند گفت: رزمندگان قهرمان، شهدا، جانبازان و اسرا، کسانی هستند که سرزمین ما را آزاد کردند و در کنار آنها، همه مردم، ارتش و نیروهای امنیتی، گروه های مقاومت و ارتش سوریه در این پیروزی شریک هستند.

وی افزود: باید در این عید، از جمهوری اسلامی ایران نیز یاد کنیم که همواره در کنار ما ایستاده و از ما حمایت کرده است.

نصرالله از «بی وفایی و سکوت جهانی که از لبنان دست کشیده بودند» هم یاد کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: امکانات مقاومت، در آن زمان بسیار ناچیز بود، ولی با این حال پیروزی بزرگ حاصل شد. این پیروزی را خداوند به مردم و فرزندانشان در مقاومت عطا کرد، چرا که شایسته و لایق این پیروزی بودند.

نصرالله ادامه داد: دشمن صهیونیستی، ذلیلانه و سرافکنده و شکست خورده بدون هیچ قید و شرطی عقب نشینی کرد، چرا که خسارت هایی به آن وارد شده بود که دیگر نمی توانست تحمل کند.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که از هرگونه جنگ پیش رو صحبت می کنیم، با یقین و اطمینان از پیروزی می گوییم، چرا که خداوند با ما، ملت ما و رزمندگان و مجاهدان ما است که همیشه در صحنه و لایق نصرت الهی و پیروزی هستند.

به گفته دبیرکل حزب الله تجربه پیروزی نشان داد که دشمن اعتماد به نفس و اطمینان از ارتش خود را از دست داد و عقب نشینی کرد و از همه چیز حتی نیروها و مزدورانش دست کشید.

نصرالله تاکید کرد: در گذشته گفته ایم و امروز باری دیگر تکرار می کنیم که ما به دنبال جنگ نیستیم، اما از آن هراس هم نداریم.