کدخبر: ۲۱۶۳۹۴ لینک کوتاه

رای الیوم خبر داد:

گام‌های پنهانی اردن برای ارتباط با ایران، قطر و سوریه

اقتصادنیوز؛ روزنامه رای الیوم چاپ لندن در گزارشی نوشت: دولت اردن گام‌های کوچک و حساب شده‌ای به طور پنهانی برای بالا بردن سطح روابطش با ایران، قطر و دولت سوریه برداشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ روزنامه فرا منطقه‌ای رای الیوم در گزارشی با اشاره به اینکه اردن به طور غیر علنی به دنبال بالا بردن سطح روابطش با ایران، قطر و سوریه است، نوشت: برخی منابع سیاسی و پارلمانی این گامهای مشخص و ملموس را تایید کرده‌اند.

در این گزارش آمده است: سیاست‌مداران اردنی معتقدند که مصافحه هفته گذشته عبدالله دوم،پادشاه اردن با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مرتبط با تلاش اردنی‌ها برای تفاهم با ایران به منظور ایجاد امنیت مرزی اردن با جنوب سوریه است. گفته می‌شود که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تضمین داده است که این کشور هیچگونه نقشه و یا طرح خصمانه‌ای علیه اردن ندارد و حتی اگر سطح درگیری‌های نظامی گسترش یابد ایران به مرزهای اردن در جنوب سوریه نزدیک نخواهد شد.

رای الیوم نوشت: مقامات اردنی به این تضمین ها اکتفا نکردند و امیدوار  هستند که مصافحه با روحانی زمینه‌ای برای ایجاد گفت‌وگوهایی تحت عنوان تکمیل ملاحظات امنیتی در مرزهای سوریه در شمال اردن با ایرانی‌ها باشد. اقداماتی که ایران ممکن است برای اطمینان بخشی به اردن اتخاذ کند هنوز نامعلوم است، اما شرط اردن برای بازگرداندن سفیرش به تهران که عبدالله ابورمان است که اکنون وزیر اطلاع رسانی است، دور کردن گروهک‌های مسلح، شبه نظامیان وابسته به ایران و مبارزان حزب الله از جنوب سوریه است.

در این گزارش همچنین آمده است که مجتبی فردوسی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در امان نیز با این تحرکات دیپلماتیک همسو شده است و در گفت‌وگو با رسانه‌های اردنی اعلام کرده است که کشورش به امنیت شمال اردن اهمیت می‌دهد و ایران به خواسته‌های امنیتی اردن احترام می‌گذارد و به دنبال گسترش تفاهم ‌ها با این کشور است. فردوسی پور همچنین اعلام کرده است که نیروهای ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارند اما اردنی‌ها نگران هستند و با اظهارات وی قانع نشدند.

روزنامه رای  الیوم در رابطه با روابط اردن با سوریه و قطر نیز نوشت که نامه‌هایی  میان کاخ ریاست جمهوری اردن و سوریه رد و بدل می‌شود و روابط  اقتصادی امان با دوحه نیز گسترش یافته است.