کدخبر: ۲۱۶۴۵۳ لینک کوتاه

پیش بینی روسیه از وضعیت تولید نفت در ایران پس از برجام

اقتصادنیوز : وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: کاهش تولید نفت ایران براثر تحریم ها، به اندازه ای که برخی در بازار نفت انتظار دارند، قابل توجه نخواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، 'آلکساندر نواک' شنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسی ار.ب.کا در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است براثر تحریم ایران، روزانه 800 هزار بشکه نفت از بازار جهانی کاهش یابد، اظهار داشت: معتقدم که این رقم به مراتب کمتر خواهد بود. 

وی افزود: وضعیت تا اندازه زیادی به واردکنندگان نفت ایران بستگی دارد که بخش عمده آنها در شرایط کنونی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام قرار دارند.

وزیر انرژی روسیه گفت: معتقدم که تحریم ها تاثیری زیادی بر تولید نفت ایران ندارد و ممکن است حداکثر 10 درصد از تولید نفت ایران کاهش یابد.

وزیر انرژی روسیه پیش بینی کرد که بهای نفت در بازار جهانی تا پایان امسال بین 65 تا 75 دلار برای هر بشکه خواهد بود. 

وی افزود: طیف بهای نفت در بازار جهانی تا پایان سال 2018 بین بشکه ای 65 تا 75 دلار خواهد بود. 

وزیر انرژی روسیه با اشاره به دیدار با وزیر نفت عربستان سعودی که روز جمعه در سن پترزبورگ برگزار شد، خاطرنشان کرد که در نشست ماه ژوئن اوپک ممکن است تصمیم برای افزایش تدریجی و شناور تولید نفت گرفته شود.

نواک همچنین در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه24 که در حاشیه همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ برگزار شد، گفت که زمان آن فرا رسیده که بتدریج از توافق با اوپک خارج شویم.

وی درباره افزایش تولید نفت افزود: لازم نیست که این اقدام فوری و سریع صورت گیرد زیرا چنین اقدامی در سال 2014 منجر به سقوط بهای نفت در بازار جهانی شد. 

نواک تصریح کرد: وضعیت بازار جهانی تثبیت یافته و درحالی که سال گذشته بهای نفت بشکه ای 50 دلار بود هم اینک به 78 دلار رسیده است. ریسکی که در رابطه با برجام وجود دارد و احتمال کاهش تولید نفت بر بهای آن در بازار جهانی تاثیر (مثبت) می گذارد.