کدخبر: ۲۱۶۸۸۲ لینک کوتاه

درخواست افشانی از مجلس / از پایتخت کشور حمایت کنید

اقتصادنیوز : شهردار تهران ابراز امیدواری کرد در آخرین بررسی های مجلس بر لایحه مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرداری ها از ۳۳ درصد به ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.

به گزارش اقتصادنیوز ،سید محمد علی افشانی که در دیدار با نمایندگان مجلس سخن می گفت، ادامه داد: البته من در دیدار با رییس مجلس تقاضا کردم که این سهم به 50 درصد افزایش پیدا کند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به توسعه روابط و همکاری های میان شهرداری تهران و مجلس شورای اسلامی گفت: امروز نگاه به ساکنان یک شهر به نسبت قبل متفاوت شده است و مبنای این تفاوت نیز برگ رای است.

شهردار تهران تصریح کرد: زمانی که برگ رای مبنای رفتار حکومت ها شود، بحث های نژادی و قبیله ای به حاشیه رانده شده و بنابر آن دیگر هر شهروندی با هر قوم و نژادای امکان حکمرانی خواهد داشت.

وی ادامه داد: بنابراین معتقدم تفاوت بین مفهوم ساکن و شهروند نیز از همین برگ رای نشات می گیرد.

شهردار تهران با بیان اینکه میلیون ها انسان در طول تاریخ به خاک افتاده اند تا به جامعه بشری بیاموزند اداره امور مردم با خرد جمعی بهتر از تصمیمات فردی است، عنوان کرد: در زمان انتخابات ریاست جمهوری نیز بحث من این بود که نباید سایه مباحث ریاست جمهوری بر شوراها گسترده نشود؛ چراکه شوراها به عنوان پایه های دموکراسی باید هر چه بیشتر و سریعتر تقویت شوند.

وی با تاکید بر ضرورت جلب اعتماد مردم و عمل به عهد و پیمان هایی که داده شده است، گفت: نباید فراموش کنیم، مسئولیت ما در مقابل مردمی که بدون هیچ چشم داشتی پای صندوق های رای آمدند، بسیار سنگین است.

افشانی با اشاره به اینکه تنوع قومی، دینی و مذهبی نماد تهران است، ادامه داد: اگر ساکنان این شهر، شهروند تلقی شوند و حق حاکمیت مردم برای مردم به درستی تعریف شود، تفاوت های فرهنگی و قومی به هم گرایی سازنده ای بدل می شود که علاوه بر تهران سرتاسر کشور را در بر خواهد گرفت. به گفته افشانی آن ها که به اختلافات میان تنوع ها دامن می زنند، حقیقتا درک و فهمی از مفاهیم پایتخت و شهروند ندارند.

شهردار تهران با اشاره به دیدار اخیر خود با رییس جمهور گفت: در آن جلسه اشاره کردم که هزینه پایتخت را همه باید بدهند و امکان اداره امور شهر تهران تنها توسط شهرداری و شخص شهردار وجود ندارد.

افشانی با تاکید بر بدهی 52 هزار میلیاردتومانی شهرداری تهران اذعان کرد: انتظار من از نمایندگان مجلس این است تا به شهر تهران به عنوان پایتخت کشور کمک کند.

وی ادامه داد: در تبصره 54 قانون بودجه سال 1362 دولت مکلف شد تا به گونه ای برنامه ریزی کند که شهرداری ها در مدت 3 سال خودکفا شوند. بعد از آن دوره شهرها با اخذ عوارض اداره می شدند تا اینکه در سال 1374 طرح تجمیع عوارض اجرا شد. سال 1386 نیز موضوع مالیات بر ارزش افزوده و سهم 50 درصدی شهرداری ها تعریف شد که در حال حاضر این سهم برای شهرداری 33 درصد و برای دولت 67 درصد است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: البته انتظار ما سهم 50 درصدی شهرداری ها از درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده است اما امیدواریم در آخرین بررسی ها، نمایندگان محترم سهم شهرداری ها از 33 درصد فعلی را به 40 درصد افزایش دهند.

افشانی تاکید کرد: همچنین از نمایندگان مجلس درخواست می کنم، لایحه مدیریت پسماند دولت را تصویب کنند تا قیمت برق زباله سوزها واقعی شود.

وی افزود: تهران محور تعادلی کشور است و به هیچ عنوان نباید به آن آسیب رساند. در واقع اگر مسایل تهران با چارچوب علمی حل شود، این امر به تمام شهرها ایران تسری پیدا می کند.