کدخبر: ۲۱۷۷۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دبیر شورای عالی امنیت ملی: امنیت سوریه امنیت ماست

دبیر شورای عالی امنیت ملی: امنیت سوریه امنیت ماست

اقتصادنیوز: «علی شمخانی»، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، به پرسش‌های مطرح‌شده از سوی شرق درباره دلایل خروج آمریکا از برجام، سیاست‌های منطقه‌ای ایران و... پاسخ داد.

به گزارش اقتصادنیوز اهم مطالب این مصاحبه در ادامه می‌آید:

*جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه نظر و ملاحظه‌ای درباره گزینه‌های احتمالی برای نخست‌وزیری و ریاست‌جمهوری در عراق ندارد و معتقد است بلوغ سیاسی گروه‌های مرجع در عراق بهترین پشتوانه برای انتخاب رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر آینده این کشور است. ایران صداقت خود را در حمایت از مردم عراق در چهار دهه اثبات کرده است. در مقابله با رژیم دیکتاتوری بعث در کنار مجاهدان قرار داشت. با اشغال این کشور مخالفت کرد، برای تثبیت حکومت و تحقق مردم‌سالاری کمک کرد و در نهایت نیز در مبارزه با تروریسم و تأمین امنیت در کنار مجاهدان عراقی خون داد. این در شرایطی است که تقریبا همه کشورهای مرتجع منطقه نسبت به مسئله عراق یا بی‌تفاوت بودند یا نقش منفی داشتند.

*بدون شک قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران درگرو حمایت از تحقق خواست و اراده مردم منطقه برای نفی سلطه و تعیین سرنوشت کشورشان است. رمز موفقیت سیاست‌های منطقه‌ای ایران نیز که سلطه‌جویان و مرتجعان متوهم از فهم آن قاصر هستند، در پیروی از همین رویکرد است. به طور قطع شمار نیروهای امنیتی آمریکا که در پوشش دیپلمات در عراق حضور دارند، قابل مقایسه با تعداد محدود دیپلمات‌های ما در بغداد نیست. کمک‌های ایران نیز درمقایسه با هزینه‌های هنگفت و پول‌پاشی‌های سعودی اندک است اما نتیجه نشان می‌دهد مردم عراق امنیت و آینده خود را با این پول‌های ناپاک و نیروهایی که زمانی هم‌پیمان استراتژیک صدام بودند، عوض نمی‌کنند.

 

‌آینده سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا ایران قادر به حفظ دستاوردهای خود در این کشور هست؟

*ما با درخواست دولت قانونی سوریه و برای کمک مستشاری به این کشور برای مبارزه با تروریسم حضوری محدود در سوریه داریم. آنچه را در سوریه به دست آمده، ما در درجه اول دستاورد محور مقاومت و به‌ویژه حاصل تلاش ملت مقاوم سوریه برای تحقق هدف ذکر‌ شده، یعنی محو تروریسم در این کشور می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران امنیت سوریه را معادل امنیت خود تلقی می‌کند و از این حیث حفظ ثبات در سوریه برای جمهوری اسلامی ایران نیز یک دستاورد محسوب می‌شود. طبیعتا سابقه طولانی همکاری راهبردی دو کشور و کمک به یکدیگر در شرایط بحران موجب افزایش اعتماد متقابل میان مردم و دولت‌های ایران و سوریه شده است و این مهم نیز دستاورد دیگری است که باید از آن حراست کرد. کمک‌های مستشاری ما نیز تا زمانی که دولت این کشور درخواست داشته باشد، تداوم خواهد داشت. حضور ایران برخلاف حضور نامشروع آمریکا و برخی دیگر از کشورهای منطقه در سوریه، تحمیلی و حاصل تجاوز غیرقانونی نظامی نیست. مستشاران ایرانی در کنار نیروهای سوری در یک سنگر حضور دارند و با هماهنگی کامل عملیات‌های علیه گروه‌های تروریستی و نجات مردم را پیش می‌برند.

 

*ما قبلا هم اعلام کردیم که مستشاران ایرانی در منطقه جنوب سوریه هیچ‌گونه حضوری ندارند و نقشی نیز در عملیات اجرا‌شده نداشته‌اند.

* ما قویا از تلاش روسیه برای خروج تروریست‌ها از مرز سوریه و اردن و کنترل ارتش سوریه بر این مناطق حمایت می‌کنیم و این اقدام را گام مثبتی در مسیر تسلط بیشتر دولت سوریه بر سرزمین‌های اشغال‌شده از سوی گروه‌های تروریست می‌دانیم.