کدخبر: ۲۱۸۳۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
گورباچف: آمریکا و روسیه باید هرچه زودتر مذاکره کنند

گورباچف: آمریکا و روسیه باید هرچه زودتر مذاکره کنند

اقتصادنیوز: میخائیل گورباچف اعلام کرد: لازم است که هر چه سریعتر مقدمات دیدار رهبران آمریکا و روسیه فراهم شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری تاس نوشت، میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق در بیانیه‌ای در افتتاحیه یک کنفرانس بین‌المللی در بنیاد گورباچف گفت: اجلاسی میان روسای جمهوری آمریکا و روسیه باید برنامه‌ریزی شود. بسیار غیرطبیعی است که ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهوری روسیه و آمریکا یک مذاکرات کامل با یکدیگر نداشته‌اند.

وی ادامه داد: ما سال ۲۰۱۷ را از دست داده و در حال حاضر در نیمی از سال ۲۰۱۸ نیز زمان را تلف کرده‌ایم. ما نیاز داریم آنچه را از دست داده‌ایم دوباره به دست آورده و این اجلاس میان رهبران دو کشور برگزار شود.

گورباچف که به دلیل وضعیت بد جسمانی‌اش نتوانست در این کنفرانس شرکت کند، بیانیه مکتوب خود را به این کنفرانس ارسال کرد.

گورباچف اعلام کرد: در این اجلاس دوجانبه باید محورها مشخص شوند. در حال حاضر مشکلاتی مانند رقابت تسلیحاتی، برقراری ثبات استراتژیک، تایید معاهده‌های کاهش تسلیحات از جمله محورها باید باشند. همچنین لازم است یک دیالوگ میان دو طرف درباره مشکلات منطقه‌ای و جهانی و مسائل دوجانبه ایجاد شود.

او در ادامه اظهاراتش تاکید کرد: هیچ جایگزینی برای این مساله وجود ندارد، سیاستمداران باید این مساله را درک کنند. لازم است به طور مداوم از آنها بخواهید که این کار را انجام دهند. من معتقدم ما همه یعنی سازمان‌های جامعه مدنی، کارشناسان، چهره‌های رسانه‌ای، تجاری و علمی خواستار چنین اتفاقی هستیم.

همچنین او در ادامه اظهاراتش خواستار احیای دیپلماسی مردمی و همچنین گسترش ارتباطات فرهنگی و تبادل دانشجویان میان دو کشور شد.

او در ادامه اظهاراتش گفت: او مخالف با منتقدانی است که معتقدند (بهبود روابط میان مسکو و واشنگتن) مدینه فاضله است و روسیه و آمریکا به رویارویی محکوم شده‌اند.

گورباچف تاکید کرد: "من به آنها جواب می‌دهم: نه، آنها محکوم نشده‌اند."

وی خاطرنشان کرد، من هرگز تمامی اقدامات یکجانبه آمریکا را متذکر نخواهم شد اقداماتی که آمریکایی‌ها منافع ما را در نظر نمی‌گیرند و می‌خواهند ما را از سیاست جهانی دور سازند اما آنها نمی‌توانند با این لهجه با ما صحبت کنند هیچ کس نمی‌توانست انتظار داشته باشد که روسیه با نقش دوم در امور جهانی موافقت کند و هرگز از منافعش دفاع نکند این اشتباه فاحشی است مثل اشتباهات قبلی درباره منزوی کردن روسیه.