کدخبر: ۲۱۸۵۶۰ لینک کوتاه

پمپئو:

زیر بار توافق بد با کره شمالی نمی رویم

اقتصادنیوز: وزیر خارجه آمریکا می گوید ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی امیدوار است اما با چشمانی باز گفت و گو می کند و زیر بار توافق بد نخواهد رفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مایک پمپئو عصر پنج شنبه به وقت محلی با حضور در محل نشست خبری سخنگوی کاخ سفید درباره دیدار 12 ژوئن سران آمریکا و کره شمالی به خبرنگاران توضیح داد.

وی با بیان اینکه تنها زمانی به نتیجه پذیرفتنی خواهیم رسید که کره شمالی به طور کامل غیر اتمی شود، افزود: کره شمالی در گفت وگوهای سطح پایین تری که داشته ایم، مساله غیر اتمی شدن را تایید کرده است. 

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: رئیس جمهوری ترامپ در یک توافق بد نمی ماند. اگر دیپلماسی در مسیر درستی حرکت نکند، میزان تحریم ها افزایش خواهد یافت.

پمپئو ادامه داد: اگر رهبران کره شمالی مساله غیراتمی شدن را بپذیرند، آمریکا امنیت آنها را تامین خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: دولت ترامپ آماده است برای تقویت اعتماد کره شمالی به این که این توافق فراتر از 6.5 سال ریاست جمهوری ترامپ! خواهد بود، هر گونه توافق را به کنگره ببرد.

پمپئو همچنین یادآور شد در زمانی که رئیس سیا بوده است بارها و بارها با مساله کره شمالی سروکار داشته و گفت و گوهای مخفیانه ، بخشی از فراهم کردن نشست سران بوده است.

**اختلاف نظر با بولتون

پمپئو درباره اخبار مربوط به اختلاف با جان بولتون در مساله کره شمالی هم گفت: من به اندازه دیگران، عاشق داستان های خوب هستم اما به عنوان یک دیپلمات و با زبان مودبانه می توانم بگویم که این مقالات بی اساس و شوخی است.

**واکنش به جولیانی

وی درباره گفته های اخیر رودی جولیانی مبنی بر این که «اون» به دست و پای ترامپ افتاد تا با او دیدار کند، اظهار کرد: رودی در جایگاهی نیست که بخواهد از جانب مقامات این مذاکره و سیاست خارجی سخن بگوید.

قرار است مایک پمپئو از 10 تا 13 ژوئن به منظور شرکت در دیدار سران آمریکا و کره شمالی به سنگاپور برود. پس از آن او به کره جنوبی و چین سفر خواهد داشت.