کدخبر: ۲۱۸۷۰۰ لینک کوتاه

ته سیگار توریست‌ها قبرستان تاریخی خالد نبی را دچار حریق کرد

اقتصادنیوز؛ نماینده مردم مینودشت در مجلس علت حریق اخیر در قبرستان توریستی خالد نبی را ته سیگار گردشگران و زائران اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ شهرام کوسه غراوی، نماینده مردم مینودشت و کلاله در مجلس، درباره چرایی آتش گرفتن قبرستان تاریخی "خالد نبی"، گفت: سازمان میراث فرهنگی قبرستان خالد نبی را محصور کرده است؛ آتش‌سوزی در قسمتی از این قبرستان اتفاق افتاد که پوشیده از علف‌های خشک بوده است؛ به دلیل بی‌احتیاطی، این بخش از قبرستان با ته سیگار گردشگران و زائران دچار حریق شده است.

وی 

 با بیان اینکه آتش‌سوزی در این قبرستان شدید نبوده است، اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی باید برای حفاظت از این قبرستان تلاش بیشتری انجام دهد اگرچه قبرستان خالد نبی، هیات امنا دارد اما برای حفاظت و رسیدگی به آن باید توجه بیشتری صورت گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: این قبرستان یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور است و می‌توان از ظرفیت آن برای جذب گردشگر بیشتر استفاده کرد.

وی با اشاره به ظرفیت گردشگری این قبرستان، خاطرنشان کرد: آرامگاه خالد ابن سنان در این منطقه قرار دارد ایشان 100 سال پیش از حضرت محمد(ص) مبلغ حضرت مسیح(ع) بوده است و سالانه حدود 250 هزار زائر و گردشگر داخلی و حدود 300 گردشگر خارجی از این آرامگاه و قبرستان بازدید می‌کنند.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای رسیدگی به قبرستان خالد نبی و آرامگاه خالد ابن سنان باید اعتبارات ویژه‌ای در نظر گرفته شود، ادامه داد: این قبرستان و آرامگاه در ارتفاع 1800 پایی قرار دارد بنابراین می‌توان با ایجاد تله کابین به افزایش گردشگر این منطقه کمک کرد.