کدخبر: ۲۱۸۷۲۰ لینک کوتاه

مخالفت اروپا با بازگشت روسیه به گروه هفت

اعضای اروپایی گروه جی-۷ پس از شنیدن اصرار ترامپ بر بازگشت روسیه به این بلوک، گفته‌اند که متفق‌القول با بازگشت روس‌ها مخالف هستند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، فرانسه به نمایندگی از اعضای اروپایی گروه 7 کشور صنعتی که با نام جی-7 شناخته می‌شود، با بازگشت روسیه به این مجمع مخالفت کرد.

فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس، اعضای اروپایی و ژاپن، آمریکا و کانادا اعضای غیراروپایی جی-7 هستند. این گروه از سال 1997 تا 2014 با نام جی-8 شناخته می‌شد ولی با اخراج روسیه در نتیجه ضمیمه شدن شبه جزیره کریمه به خاک این کشور، گروه به جی-7 تغییر نام داد.

بحث بازگشت روسیه به این بلوک با موضع‌گیری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا داغ شد. ترامپ که خودش هم در بین اعضای جی-7 به دلائل متعدد از جمله اعمال تعرفه اضافی بر واردات فولاد از این کشورها، جایگاه مناسبی ندارد، امروز قبل از سوار شدن بر هلیکوپتر و عزیمت به سمت محل برگزاری نشست جی-7 در شهر کِبِک کانادا، گفته بود که روسیه «باید» در این نشست باشد.

ترامپ گفته بود: «روسیه باید در این نشست باشد. شاید شما روسیه را دوست داشته باشید یا از آن خوشتان نیاید؛ شاید هم این کار از نظر سیاسی، کار درستی نباشد ولی واقعیت این است که ما باید دنیا را اداره کنیم. جی-7 روسیه را بیرون انداخت. آنها باید بگذارند که روسیه بازگردد.»

اولین واکنش به سخنان ترامپ از جانب نماینده فرانسه رسانه‌ای شد و او گفت که اعضای اروپایی جی-7 با بازگشت روسیه به این بلوک مخالف هستند.

خود روس‌ها هم البته واکنش نشان داده‌اند و تلویحاً گفته‌اند که اشتیاقی به حضور در جمع کشورهای صنعتی ندارند. سخنگوی کرملین گفته: «روسیه بر روی فرمت‌هایی از همکاری‌های بین دولتی غیر از جی-7 تمرکز دارد.»