کدخبر: ۲۱۹۶۲۰ لینک کوتاه

دو فسیل دندان ماموت در اردبیل کشف شد

اقتصادنیوز؛ مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی گفت: مطالعه نمونه‌های کشف شده از دندان ماموت‌ها فصل جدیدی از معرفی فسیل‌های مهره‌داران به ویژه فیل‌ها را باز خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ طاهره افتخاری، مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی از کشف و جمع آوری دو قطعه فسیل دندان مربوط به فسیل های کواترنر در استان اردبیل خبر داد.

وی گفت: دفترموزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با توجه به اهمیت فسیل‌های یافت شده برای پی‌جویی منطقه و جمع‌آوری و مطالعه این فسیل‌ها اقدام کرده است و مطالعه این نمونه‌ها فصل جدیدی از معرفی فسیل‌های مهره‌داران به ویژه فیل‌ها را باز خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: با توجه به اینکه کشف فسیل‌های مشابهی در جمهوری آذربایجان نیز گزارش شده است، یکی از اولویت‌های مطالعاتی، بررسی روند مهاجرت و تعیین زادگاه آن‌ها در زمان حیات خود می باشد. بر این اساس دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست مصمم است با انجام مطالعات مشترکی با جمهوری آذربایجان  به این موضوع بپردازد و زیستگاه این موجودات عظیم‌الجثه را در ایران تعیین کنند.

زهرا اورک - رئیس گروه دیرینه‌شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست - اظهارکرد: این نمونه‌ها متعلق به دو جنس مختلف از ماموت‌های بدون پشم با سن حداقل ۲ میلیون سال است. علاوه بر این یک قطعه فسیل دندان به همراه فک پایین آن و قطعاتی از عاج و آرواره بالایی این گروه از فیل‌ها مشاهده و جمع آوری شده است.

وی ادامه داد : با توجه به اندازه و نوع دندان می‌توان گفت که این فسیل‌ها متعلق به فیل‌های بالغ هستند. دندان سالم و منحصربه فرد است و تاکنون چنین نمونه هایی از کواترنر ایران با این کیفیت گزارش نشده است. یکی از دندان‌ها مشابه دندان‌های فیل‌های هندی است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام) به گفته اورک ، شاید بتوان گفت این نمونه مشابه فیل هندی موجود، در دو میلیون سال پیش در ایران زندگی می کرد.