کدخبر: ۲۲۰۸۳۵ لینک کوتاه

قول ترامپ به تیم کوک برای معافیت تعرفه‌ای آیفون‌های چینی

تارنمای روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به تیم کوک (Tim Cook) مدیرعامل اجرایی شرکت اپل اطمینان خاطر داده است که تعرفه های دولت آمریکا شامل آیفون هایی که در چین تولید می شوند، نخواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این روزنامه آمریکایی به زمان دقیقی که ترامپ چنین تعهدی به مدیرعامل شرکت اپل داده، اشاره ای نکرده است.

نیویورک تایمز می افزاید: کوک ماه گذشته به کاخ سفید رفت تا به ترامپ نسبت به اثرات مخرب احتمالی سیاست های تجاری وی بر کسب و کار اپل در چین، هشدار دهد. 

به گزارش رویترز، وسایل الکترونیکی مصرفی در فهرست تعرفه هایی که در ماه آوریل(فروردین-اردیبهشت) ارائه شد، جایی نداشتند. اما هفته گذشته ترامپ از فهرستی اصلاح شده پرده برداشت که چندین دسته از تراشه ها را نیز شامل می شد؛ اقدامی که نگرانی هایی را در مورد احتمال تاثیر تعرفه ها بر بخش تکنولوژی آمریکا به وجود آورد. 

دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اوایل سال جاری میلادی تعرفه های گسترده ای را بر واردات فولاد و آلومینیوم وضع کرد که با اعتراضات گسترده ای از سوی شرکای تجاری این کشور مواجه شد.

این اقدام شامل تعرفه 25 درصدی بر واردات فولاد و 10 درصدی بر واردات آلومینیوم است.

ترامپ گفت کشورش سالیانه میلیاردها دلار در تجارت با تقریباً همه شرکای تجاری خود از دست می دهد و باید با این تجارت یک طرفه مقابله کند.

این تصمیم ترامپ واکنش هایی را از سوی کشورهای مختلف برانگیخت و این کشورها اعلام کردند که در مقابله با این اقدام، تعرفه هایی را بر واردات کالا از آمریکا اعمال می کنند. برخی تحلیلگران از این اقدام به عنوان جنگ تجاری یاد می کنند.