دیده بان حقوق بشر:

خروج از شورای حقوق بشر بازتاب سیاست های یک بعدی واشنگتن است

کدخبر: 220995
اقتصادنیوز: دیده بان حقوق بشر، خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را بازتاب غم انگیز سیاست های یک بعدی واشنگتن در دفاع از سوء استفاده های رژیم صهیونیستی نامید و آن را تعجب آور ندانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازایرنا، کنس راس مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر عصر سه شنبه با انتشار بیانیه ای در واکنش به تصمیم دولت ترامپ برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که در حمایت از رژیم صهیونیستی انجام شد، این مطلب را مطرح کرد. وی افزود: این تصمیم، دولت امریکا را از برنامه های کلیدی جهان برای محافظت از حقوق بشر کنار خواهد گذاشت.

مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر اضافه کرد: آمریکا از زمان ریاست جمهوری ترامپ تهدید کرده است که از شورای حقوق بشر خارج خواهد شد، بنابراین، این تصمیم تعجب آور نیست. ترامپ تصمیم گرفته است که «آمریکا اول» باشد و این به معنای نادیده گرفتن رنج شهروندان غیرنظامی در سوریه و اقلیت های قومی میانمار در سازمان ملل است.

در این بیانیه آمده است: شورای حقوق بشر در سال 2006 توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان سر در بدنه حقوق بشر تاسیس شد. در حالی که این شورا کمبودهای خود را دارد - از جمله مشارکت نقض کنندگان حقوق پایدار همچون چین، عربستان سعودی و ونزوئلا - اما نقشی حیاتی در رسیدگی به نقض حقوق بشر در سراسر جهان دارد. 

بیانیه دیده بان حقوق بشر ادامه می دهد: این شورا تحقیقات در مورد نقض حقوق بشر در سوریه، یمن، بوروندی، میانمار و سودان جنوبی را آغاز و به موضوعات مهمی چون مهاجرت، مبارزه با تروریسم و حفاظت از زنان، افراد ناتوان و دیگران در برابر خشونت و تبعیض توجه کرده است.

راس با اشاره به اینکه ایالات متحده مدتهاست از شورای حقوق بشر در مورد ماندن در ماده 7 برنامه کاری خود درباره نقض حقوق بشر توسط تمام طرف ها در سرزمین های اشغالی فلسطین انتقاد کرده است، افزود: این موضوع زمانی در دستور کار قرار گرفت که آمریکا در سال 2007 تصمیم گرفت به عضویت خود در شورای حقوق بشر پایان دهد.

وی اظهار کرد: ایالات متحده به طور فعال برای حذف ماده 7 این برنامه اقدام کرده و با قطعنامه های مربوط به مناطق اشغالی فلسطین حتی زمانی که تحت این موضوع قرار نگرفته همچون قطعنامه اخیر که باعث ایجاد کمیته تحقیق در مورد خشونت در غزه شد، مخالفت کرده است.

مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود یادآور شده است: مذاکرات در مورد اصلاحات بالقوه یا تثبیت دستور کار و برنامه کاری شورا در ژنو ادامه دارد. انگلیس که عمدتا با موضع آمریکا در مورد بند 7 موافق است، اعلام کرده است که علیه تمام قطعنامه های مطرح شده در مورد این دستورالعمل رای می دهد مگر اینکه اصلاحات انجام شود، اما به ترک شورا تهدید نکرده است.

راس اضافه کرد: آمریکا با از بین بردن عضویت خود در شورا در حالی که تقریبا 18 ماه از دوره آن باقی مانده است، در واقع خود را از مسائل کلیدی که می تواند بر دولت های متحد تاثیر بگذارد، حذف کرده است. در حالی که انتخابات در پیش است هیچ کشوری از شورا خارج نشده است و مشخص نیست کدام کشور، صندلی خالی آمریکا را در اختیار خواهد گرفت. 

این بیانیه ادامه می دهد: قطعنامه سازمان ملل متحد در ایجاد شورا، حاکی از آن است که جانشین دیگر این کشور از گروه اروپای غربی، آمریکای شمالی، استرالیا، نیوزیلند و اسرائیل است.

راس اضافه کرد: در حالی که تعامل دولت آمریکا با شورا ناهموار بوده است اما ایالات متحده به شکل گیری برخی از تصمیمات موثر این شورا همچون ایجاد کمیسیون تحقیق در مورد نقض شدید حقوق بشر در کره شمالی کمک کرده است. خروج ایالات متحده، کشورهایی همچون چین و دیگر بازیگران را جسورتر می کند که مرتبا تلاش می کنند تا ساز و کارهای حقوق بشر سازمان ملل را تضعیف کنند.

وی با بیان اینکه از زمان بازگشت مجدد آمریکا به شورای حقوق بشر در سال 2010، واشنگتن نقش مهمی در ابتکارات مربوط به سوریه، سودان جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سریلانکا و کامبوج داشته است، گفت: ایالات متحده پس از تصمیم به عقب نشینی، ممکن است این اولویت ها را به عنوان یک عضو غیرمستقیم ادامه دهد یا ممکن است تصمیم به قطع کامل آن داشته باشد.

این فعال حقوق بشری یادآور شد: خروج از شورا به ایالات متحده این امکان را نمی دهد تا خود را در حصار بی توجهی به وضعیت جامعه بین المللی قرار دهد.

راس با غمبار دانستن تصمیم آمریکا اظهار کرد: ایالات متحده نه تنها از سازمان ملل متحد در حال عقب نشینی است، بلکه نادیده گرفتن نقض حقوق بشر در سراسر جهان از جمله سوریه، یمن، کره شمالی و میانمار است. 

وی مدعی شده است: اکنون دولت های دیگر مجبورند تلاش های خود را دو برابر کنند تا اطمینان حاصل شود که این شورا به جدی ترین مشکلات حقوق بشر در جهان پاسخ می دهد. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما