کدخبر: ۲۲۱۳۸۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سفیر روسیه در لبنان: اسرائیل روی ضعف کشورهای عربی حساب باز کرده است

اقتصادنیوز؛ سفیر روسیه در لبنان با بیان اینکه «اسرائیل روی ضعف کشورهای عربی حساب باز کرده است» تاکید کرد: معامله قرن، تسلیم است و نه صلح.

به گزارشاقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «الکساندر زاسپکین» سفیر روسیه در لبنان با بیان اینکه حساب بازکردن روی اختلافات میان ایران و روسیه نادرست است، تاکید کرد که حضور ایران تا زمانی که تروریستی در خاک سوریه باشد، پایان نخواهد یافت.

سفیر روسیه گفت: روسیه و ایران را منافع بزرگ ژئوپولیتیک به هم پیوند می دهد ونه تنها در سوریه، بلکه در همه پهنه اوراسیا پیمانی عمیق میان آنها وجود دارد و این غیر از منافع و ارتباطات اقتصادی است.

وی تاکید کرد که موضع اصلی و بزرگ روسیه که به حل وفصل نهایی بحران سوریه ختم می شود، عقب نشینی و خروج همه نیروهای خارجی از سوریه است.

زاسپکین در عین حال گفت که باید میان نیروهای خارجی تفاوت قائل باشیم.

وی افزود: ما در درجه اول، حضور آمریکایی ها و فرانسوی ها و پس از آن حضور ترکیه بدون اجازه نظام سوریه را در خاک این کشور، اشغالگری می دانیم.

سفیر روسیه در لبنان با بیان اینکه «گفت و گوهایی با ترکیه درباره خروج از سوریه در آینده نزدیک در حال انجام است»، تاکید کرد: حضور ایران، قانونی و با هماهنگی نظام سوریه است.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که پیش از این چندبار گفته ام، حضور ایران تازمانی که تروریستی در خاک سوریه باشد، پایان نخواهد یافت.

سفیر روسیه در لبنان، در بخش دیگری از گفت و گو با روزنامه الاخبار لبنان، اظهار داشت: آمریکایی ها به حمایت خود از تروریست ها و اشغالگری ادامه می دهند؛ از این رو حمایت متحدان سوریه از این کشور همچنان استمرار خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه «نبرد علیه تروریسم هنوز در سوریه پایان نیافته است»، گفت: درست است که به داعش، النصره و گروهک های تروریستی دیگر، خسارت ها و شکست های سنگینی وارد شده است، اما همچنان در مناطقی در سوریه حضور دارند و تحت حمایت آمریکا هستند؛ بنابراین می توانند ثبات و امنیت سوریه را تهدید کنند و حملات جدیدی را ترتیب دهند.

زاسپکین افزود: اکنون اطلاعات جدیدی در دست ماست که آمریکایی ها، بار دیگر از برخی از گروهک های تروریستی حمایت می کنند و علاوه بر آن از گروهی به نام «کلاهخودهای سفید» که وابسته به گروهک النصره هستند، پشتیبانی دارند.

این دیپلمات روس این را هم گفت که اگر آمریکایی ها به حمایتشان از تروریست ها ادامه دهند، جنگ سوریه تا مدت زیادی به طول خواهد انجامید.

سفیر روسیه در ادامه، احتمال وقوع جنگی میان ایران یا حزب الله با اسرائیل را بعید دانست، چرا که به گفته او شعله ور شدن جنگ به نفع کسی نیست و البته اکنون توازن بازدارندگی وجود دارد.

زاسپکین یادآور شد: روسیه طبق توافق های بین المللی عمل می کند و نه طبق خواسته آمریکا و اسرائیل.

دیپلمات روس تاکید کرد: جولان، سرزمین اشغال شده سوریه است و باید به دامن این کشور بازگردد.

وی گفت: اسرائیل در حال حاضر می پندارد پس از جنگ در سوریه ضعف وجود دارد و تیم حاکم در آمریکا بسیار با منافع آنها همراه است. اسرائیلی ها تلاش می کنند تا از این مسائل بهره برداری کنند، و این روند صلح را در آینده منطقه دشوار می کند.

دیپلمات باسابقه روس درگفت و گوی خود با روزنامه لبنانی الاخبار، پیرامون طرح شوم آمریکا برای چپاول سرزمین های فلسطینی موسوم به «معامله قرن» نیز صحبت کرد.

زاسپکین اظهار داشت: نمی توان تا زمانی که جولان و کرانه باختری و غزه در اشغال است و هیچ دولت فلسطینی وجود ندارد که در سرزمین های 1967 به پایتختی قدس حاکمیت داشته باشد، مذاکره کرد.

سفیر روسیه در بیروت با بیان اینکه «اسرائیل روی ضعف کشورهای عربی حساب باز کرده است» تاکید کرد: معامله قرن، تسلیم است و نه صلح.

وی افزود: به باور ما، حساب های اسرائیل که با کشورهای عربی دیگر پیش می رود، به نفع سوریه، لبنان و فلسطین نیست.

زاسپکین، در بخش دیگری از این گفت و گو، به شیطنت های آمریکا در روابط اروپا و روسیه اشاره و تصریح کرد: منافع اروپایی ها با روسیه است، اما متاسفانه کشورهایی هستند که جرات مقابله با آمریکا را ندارند.

وی افزود: آمریکایی می خواهند که نگذارند روسیه جایگاه خود را در بازار انرژی جهان داشته باشد و اروپایی ها را از این انرژی محروم کنند تا توان مالی آنها را سلب کنند و بر آنها فشار بیشتری بیاورند.