عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

ایران رتبه اول مصرف مواد مخدر سنتی و صنعتی در دنیا است

کدخبر: ۲۲۱۳۹۷
اقتصادنیوز؛ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه 25 کشور در دنیا درگیر مواد مخدر است که دو کشور وزیر مبارزه با مواد مخدر دارند، تصریح کرد: ایران رتبه اول مصرف مواد مخدر سنتی و صنعتی در دنیا را دارا است بنابراین به صورت جدی نیاز است وزیر مبارزه با مواد مخدر تعیین و وزارت خانه تشکیل شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس 

با تاکید بر اینکه بی توجهی سازمان های بیمه گر نسبت به بیمه درمان معتادان و فرآیند و چرخه ناقص درمان اعتیاد موجب بازگشت مجدد 95 درصد معتادان به چرخه اعتیاد شده است، ادامه داد: شکست 95 درصدی درمان اعتیاد آسیب و بحرانی جدی است و در واقع جلوگیری از بازگشت مجدد آنها به اعتیاد یکی از مهمترین اقدامات در فرآیند درمانی محسوب می شود؛ اعتیاد بزرگترین آسیبی است که نوجوانان و جوانان کشور را تهدید می کند و در حال حاضر سن مصرف اعتیاد به 14 سال رسیده که با وضعیت فعلی حتی ممکن است طی سال های آینده مصرف مواد مخدر در میان مدارس ابتدایی نیز رواج یابد.

وی با بیان اینکه هزینه درمان معتادان سرسام آور و پرهزینه است و به گونه ای چندین برابر بیماران سرطانی است، گفت: پروتکل درمانی معتادان باید تغییر یابد و حمایت بیمه ای پایه و تکمیلی مناسب از آنها مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه اعتبارات کافی و مناسبی برای حمایت درمانی از معتادان وجود ندارد، تصریح کرد: متاسفانه پروتکل های درمان مواد مخدر سنتی مربوط به 15 سال قبل است و از سویی برای درمان مواد صنعتی نیز پروتکل نداریم این در حالی بوده که افزایش مواد مخدر صنعتی در کشور به ویژه زنان در حال افزایش و سن ابتلا به اعتیاد نیز کاهش یافته است.

خضری از نبود بیمارستان مختص درمان معتادان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه در تمامی بیمارستان ها حتی یک بخش به معتادان اختصاص داده نشده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه زنان 10 درصد از معتادان متجاهر پایتخت را تشکیل می دهند از وجود 5 هزار مراکز درمان سرپایی اعتیاد در کشور خبر داد و گفت: متاسفانه بیش از 50 تا 60 درصد کمپ های ترک اعتیاد مجوز ندارند و به دلیل عدم نظارت مناسب نحوه عملکرد آنها به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

نماینده مردم سردشت و ایرانشهر در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه تا مادامی که وزارت خانه قوی برای مبارزه با مواد مخدر تشکیل نشود در مبارزه با اعتیاد موفق نخواهیم بود، تصریح کرد: رییس جمهور رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر و دبیر آن وزیر کشور است که به هیچ وجه وقت رسیدگی به امور این حوزه و توان ساماندهی را ندارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه 25 کشور در دنیا درگیر مواد مخدر است که دو کشور وزیر مبارزه با مواد مخدر دارند، تصریح کرد: ایران رتبه اول مصرف مواد مخدر سنتی و صنعتی در دنیا را دارا است بنابراین به صورت جدی نیاز است وزیر مبارزه با مواد مخدر تعیین و وزارت خانه تشکیل شود.

تیتر یک
  • نتانیاهو چطور بدون رنجاندن پوتین از نردبان بالا برود؟

    اقتصادنیوز: واشنگتن و اسرائیل نسبت به تهدید ایران کاملاً با هم هم‌نظرند، اما در مورد اقدامات مهارکننده آن توافق ندارند.

کارگزاری مفید