کدخبر: ۲۲۲۴۳۹ لینک کوتاه

عربستان، امارات و بحرین از قطر شکایت می کنند

اقتصادنیوز: عربستان، امارات و بحرین قصد دارند تصمیم &#۰۳۹;سازمان هوانوردی غیر نظامی&#۰۳۹; (ایکائو) درباره تحریم هوایی قطر را به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع دهند.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، روزنامه 'عکاظ' چاپ عربستان روز چهارشنبه نوشت: این کشورها پس از آنکه سازمان بین المللی هوانوردی غیر نظامی (ایکائو) حاضر نشد ادعاهای عربستان، امارات و بحرین را بپذیرد، قصد دارند پرونده 'حاکمیت هوایی' را به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع دهند .

قطر پیشتر به 'ایکائو' در خصوص اقدام کشورهای عربستان ، امارات و بحرین در بستن آسمان خود به روی پروازهای مسافربری قطر شکایت کرده بود و این سازمان به این کشور فرصت استماع مطالب را داده است .

تحریم کنندگان قطر با بیان اینکه اقدام ایکائو بر خلاف قوانین بین المللی است، می گویند که علیه این تصمیم به دیوان بین المللی دادگستری شکایت خواهند کرد.

عربستان ، بحرین ، امارات و مصر از 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96 ) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند.

تحریم کنندگان 13 شرط برای از سرگیری روابط با قطر تعیین کرده اند که این کشور تاکنون به هیچ یک از این شروط تن نداده است .

اعلام شکایت عربستان ، بحرین و امارات علیه قطر یک روز بعد از آن صورت می گیرد که منابع آمریکایی به نقل از 'مایک پمپئو ' وزیر خارجه آمریکا خبر دادند که 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا خواستار کاهش و سپس حل تنش میان قطر و همسایگانش شده است .

بر اساس گزارش ها، وزیر خارجه آمریکا در جریان دیدار با 'محمد بن عبدالرحمن آل ثانی' همتای قطری اش در واشنگتن مدعی شد که بحران منطقه خلیج فارس میان دوحه و کشور‌های عربی این منطقه باید حل شود، چرا که این بحران به نفع ایران است.