رای‌الیوم بررسی کرد؛

ترکیه جبهه مقاومت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

کدخبر: 222993
اقتصادنیوز؛ روزنامه رای‌الیوم در مطلبی تحلیلی به بررسی تلاش‌های آمریکا برای افزایش فشار بر ایران، و مقاومت برخی کشورها به خصوص ترکیه در مقابل تحریم‌های ضد ایرانی پرداخته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ رای الیوم در مطلبی با اشاره به تحرکات آمریکا ضد ایران آورده است: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چهارم نوامبر آینده را موعد شروع تحریم های اقتصادی شدید ضد ایران اعلام کرده است که بارزترین آن تحریم های نفتی است اما تنها تعداد اندکی از کشورهای اروپایی و آسیایی به آن پایبند بوده اند و بیشتر کشورها که در راس آنها چین، هند و روسیه قرار دارد، با آن مخالفت کرده اند.

این رسانه می نویسد: مقامات ترکیه اولین در شوریدن علیه این تحریم ها بودند و آن زمانی بود که ابراهیم کالن سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که زیر بار تهدیدات آمریکا نمی رود و به تحریم های آمریکا در ممنوعیت وارد کردن نفت از ایران پایبند نخواهد بود و مطابق منافع اقتصادی خود حرکت خواهد کرد. کالن ایران را کشور همسایه و شریک اقتصادی مهم توصیف کرد.

رای الیوم بیان کرد: بعید نیست که کشورهای آسیایی و اروپایی ترکیه را الگوی خود قرار دارند و اقدامی مشابه ترکیه انجام دهند و به وارد کردن نفت از ایران ادامه دهند از جمله چین که رتبه نخست را با وارد کردن ۶۰۰ هزار بشکه در روز دارد و پس از آن هند با ۴۵۰ هزار بشکه در روز و کره جنوبی با ۲۵۰ هزار بشکه در روز و سپس ترکیه که در رتبه چهارم با ۲۰۰ هزار بشکه در روز قرار دارد. چهار کشور اروپایی که از ایران نفت می خرند عبارتند از ایتالیا با ۱۸۰ هزار بشکه در روز، فرانسه با ۱۱۰ هزار بشکه در روز، یونان با ۱۰۰ هزار بشکه در روز و اسپانیا با ۷۰ هزار بشکه در روز.

این رسانه می نویسد: چین از این تهدیدات آمریکا ابراز نگرانی کرده است و مشخص نیست که آیا به موضع مخالف همانند ترکیه تبدیل خواهد شد یا به تهدیدات آمریکا در راستای حفظ روابط تجاری گسترده با آمریکا ادامه خواهد داد؟ هنوز زود است که در این باره جوابی داد. از سوی دیگر آمریکا از برگه متحدان عرب خود به ویژه عربستان برای جبران نقص واردات نفتی این کشورها از ایران بهره می برد و خالد الفالح وزیر انرژی سعودی از آمادگی کشورش در این زمینه به ویژه با توجه به قدرت صادرات نفتی خود خبر داده است؛ مشابه آنچه درباره سهم عراق هنگام محاصره آمریکا ضد بغداد پس از جنگ کویت انجام داد.

رای الیوم در ادامه بیان کرد: روابط ترکیه-آمریکا حتما به سوی تنش بیشتر می رود نه فقط به سبب مخالفت رجب طیب اردوغان و دولت وی با تهدیدات آمریکا درباره سامانه اس ۴۰۰ یا واردات نفت ایران بلکه به سبب حمایت آمریکا از نیروهای حمایت مردمی کُرد، حزب اتحاد دموکراتیک شاخه سیاسی کردها سوریه و نیز حضور فتح الله گولن در آمریکا و عدم تحویل آن به  ترکیه.

این رسانه نوشت: ترکیه تکیه ای بر روابط خود با آمریکا و ناتو نکرده و به سوی شمال یعنی در روسیه، شرق به سوی عراق، ایران، چین و هند گرایش پیدا کرده است. ایران شریک تجاری مهم برای ترکیه است و حجم مبادلات تجاری میان دو کشور حدود ۱۱ میلیارد دلار در سال است و توافق شده که به ۳۵ میلیارد دلار در چهار سال آینده برسد و منظور دکتر کالن درباره اینکه ایران شریک تجاری مهم برای ترکیه است، همین است.

رای الیوم نوشت: کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه، ایتالیا و آلمان متعهد به ادامه پایبندی به برجام با وجود خروج آمریکا از آن و وارد کردن نفت از آن شده اند و اینکه یورو به عنوان دلار جایگزین شود تا بهای این واردات پرداخت شود اما شرکت های اروپایی بزرگ مانند توتال فرانسه، پژو از بیم تحریم های آمریکا از بازارهای ایران شروع به خارج شدن کرده اند. ترامپ در بی ثبات کردن دنیا مهارت دارد و تحریم های آن گواه دیگری برای اثبات این واقعیت است اما همسویی با باج خواهی معنی ندارد و چه بسا نتایج عکس بدهد و ترکیه به رهبری اردوغان رهبری این شوریدن علیه آمریکا را به عهده خواهد داشت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما