رئیس پدافند غیرعامل؛ برف‌های ما را می‌دزدند!

کدخبر: ۲۲۳۴۰۸
اقتصادنیوز؛ رئیس سازمان پدافند غیرعامل در اظهار نظری عجیب تغییرات اقلیمی کشور را مشکوک به دخالت خارجی دانست و گفت: ابرها را غیرقابل بارور کرده یا برف دزدی می کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ غلامعلی جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور  در حاشیه آئین گشایش سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی درکرج به خبرنگاران گفت: تغییرات اقلیمی کشور مشکوک به دخالت خارجی هاست به طوری که مراکز علمی مطالعه کرده و سرنخ هایی پیدا کرده که تیم های مشترکی از برخی کشورها با ورود به جغرافیای آب و هوایی ایران، ابرها را غیرقابل بارور کرده یا برف دزدی می کنند.

وی همچنین به موضوع واکسن در حوزه دام اشاره کرد و اظهار داشت: نگاه ما به واکسن در پدافند زیستی مثل وزارت دفاع است که وزارت دفاع سلاح و تجهیزات می سازد و در بحث زیستی واکسن می سازند که موسسه سرم سازی واکسن باید در حدی ارتقا یابد که سویه های مختلف را بتواند بسازد و از تصدی گری خارج شده و ذخایر مورد نیاز را داشته باشند.

وی با بیان اینکه اولویت پیشگیری از تهدید ها در کشور بر مسائل اقتصادی، سایبری و امنیتی متمرکز شده است، اظهار داشت: سازمان پدافند غیرعامل تلاش کرده این سه مولفه تهدید را با تمرکز بر موضوعات مختلف راهبردها و برنامه ها، مدیریت کند. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین به موضوع تهدید زیستی و بحث کشاورزی اشاره کرد وافزود: امروز تهدیدات کشاورزی و زیستی با موضوع آسیب زدن به حوزه اقتصاد شکل گرفته و دنبال می شود و دشمنان تلاش می کنند از طرق مختلفی در حوزه کشاورزی وارد شده و آسیب بزنند.

وی گفت: دشمنان با تلاش های زیاد توانستند به اندازه ای با جو روانی به بازار محصولات اقتصادی کشاورزی آسیب بزنند که خوشبختانه مسئولان از جمله وزیر جهاد کشاورزی تاکید بر این موضوع داشتند که هیچ تغییر خاصی نسبت به کاهش اقلام تولیدی نداریم و تمام ذخایر کشور در حوزه مواد غذایی ذخایر اطمینان بخشی است و می تواند به راحتی نیازهای مردم را تامین کند.

جلالی همچنین در بخشی از سخنرانی خود در آیین افتتاحیه سومین کنفرانس ملی پدافند غیرعامل در کشاورزی گفت: مصون سازی زیرساخت ها ، دستگاه های اجرایی ومردم در برابر تهدیدات دشمن از اهداف پدافند غیرعامل است که اگر تهدید عملی شد اثری از آن در جامعه دیده نشود.

وی با بیان اینکه در پدافند غیرعامل با واژه های مختلفی همچون پدافند غیرعامل، تهدید، آسیب شناسی، مقابله و پیامدهای تهدید سرو کار داریم، افزود: در پدافند غیرعامل اگر تهدید ها شناسایی شود، مقابله با آنها آسان خواهد بود.

جلالی با اشاره به اینکه رابطه تنگاتنگی میان پدافند و تهدید است که به نوعی برای مدیریت، پدافند را با تهدید تعریف می کنند، اظهار داشت: در حوزه های علمی تهدیدات به 2 بخش طبیعی و انسان ساز تقسیم می شود که تهدیدات انسان ساز به دلیل اینکه تفکر، اراده و دشمنی در پشت آن بوده، روز به روز در حال تغییر و تکامل است.

وی موضوع تغییر دهنده و شکل دهنده تهدیدات انسانی را علم، دانش و فناوریعنوان کرد و گفت: در این بخش 

تهدید بر اساس قابلیت های علمی، تولید علم و دانش و محصول فناوری پیش می رود.

وی با بیان اینکه در حوزه زیستی نیز با 2 نوع تهدید طبیعی و انسان ساخت (بیوتروریسم) روبرو هستیم، افزود: تهدیدات علیه انسان ها هدفشان کشتن انسان ها یا مجروح و بیمارکردن بشر است که از طریق ساخت سلاح های زیستی شکل می گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اضافه کرد: سلاح زیستی موجود زنده ای است که در آزمایشگاه های زیستی توسط دانشمندان دستکاری می شود به شکلی که در جهت اهداف و ماموریت هایی که به آن موجود زنده واگذار می شود آن تهدید شکل می گیرد. 

وی هدف دوم از جنگ های زیستی را اقتصاد عنوان کرد و گفت: جنگ زیستی با هدف اقتصادی همان تهدیدات زیستی زمان صلح است که در این بخش تهدید ها برای آسیب زدن به منابع اقتصادی انتخاب می شود .

وی افزود: در این نوع جنگ ما در کشور 3 سال پیش در محصول زیتون با یک بیماری مواجه شدیم که بخش زیادی از این محصول از دست رفت یا در صنعت مرغ تخمگذار که البرز نیز از آن متاثر است در 4 سال گذشته شاهد دو بار حمله زیستی به آن بودیم که ریشه ها و منشاء آن شناسایی نشد.

وی درادامه یکی از راه های پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی را خودکفایی در تولید بذر دانست و گفت: در این حوزه بخش کشاوری وابستگی زیادی به واردات دارد که باید به ثبت حقوق مالکیت بذرهای ملی توجه بیشتری کنیم .

جلالی ادامه داد: امروز درگیر یک استراتژی جدید از سوی آمریکا بعد از برجام هستیم که همانا افزایش فشار اقتصادی و تحریم هاست که برای مردم مشکل ایجاد کرده و این فشارها به حوزه امنیت ورود پیدا می کند.

وی افزود: این فشارها درحوزه کشاورزی بر روی تولید ارقام راهبردی غذایی متمرکز شده است.

وی با بیان اینکه در پدافند غیرعامل باید نیازهای اساسی را خودمان تامین کنیم، اظهار داشت: اگر موضوع آب را در کشور حل کنیم تامین اقلام راهبردی و اساسی کشور درهر شرایطی میسر می شود.

جلالی گفت: مصرف بهینه آب یک موضوع اساسی است که در مراکز تحقیقاتی باید به آن پرداخته شود و باید آب بازمصرف شده و به چرخه تولید بازگردد زیرا کشور ما در منطقه ای قرار گرفته که با کمبود آب مواجه است و الگوی مصرف آب را جدی بگیریم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید