کدخبر: ۲۲۴۵۸۰ لینک کوتاه

آمریکا بر غیرهسته ای شدن کامل کره شمالی تاکید کرد

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه آمریکا امروز و پس از پایان مذاکرات با وزیر امور خارجه کره شمالی، بار دیگر برداشته شدن تحریم ها را مشروط به غیر هسته ای شدن کامل پیونگ یانگ دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا پس از مذاکرات دو روزه با وزیر امور خارجه کره شمالی به خبرنگاران در توکیوی ژاپن گفت: تحریم های ضد پیونگ یانگ تا غیر هسته ای شدن نهایی این کشور باقی خواهند ماند.

به گفته پمپئو، کره شمالی در این مذاکرات بر تعهد خود مبنی بر غیرهسته ای شدن کامل تاکید کرد و دو طرف پیرامون گام های بعدی غیر هسته ای شدن کامل و قابل راستی آزمایی گفت و گوهای مفصلی انجام دادند.

پمپئو مسیر پیش روی مذاکرات با کره شمالی را دشوار خواند و با این حال گفت که ارزش صلح نهایی را دارد. وی گفت: اگر درخواست های (آمریکا) گانگستری باشد، جهان یک گانگستر است. وی ابراز داشت که رهبر کره شمالی تعهدی را که به ترامپ و جهان داده درک می کند.

پمپئو به خبرنگاران گفت که وی به مقام های کره شمالی گفته که آمریکا مایل است به زودی شاهد تخریب مکان آزمایش موتور موشک های این کشور باشد.

به گزارش ایرنا، یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی دیروز شنبه و ساعاتی پس از آنکه 'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا پیونگ یانگ را ترک کرد، از رفتار مذاکره کنندگان آمریکایی در طول مذاکرات دو روز گذشته ابراز تاسف نمود.

او مذاکرات را واقعا «نا امید کننده» خواند و افزود: آمریکا با تقاضای خلع سلاح هسته ای یک جانبه به این مذاکرات آمده بود چیزی که با روح مذاکرات سنگاپور در تضاد است.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی درخواست یک مرحله ای ایالات متحده برای خلع سلاح شبه جزیره را رد کرد و درخواست پیونگ یانگ برای رویکرد 'مرحله ای' و 'همزمان' را تایید کرد و گفت که این کوتاه ترین راه برای تحقق صلح در شبه جزیره کره ای است.

'مایک پمپئو' وزیر امور خارجه آمریکا که از روز جمعه با هدف گفت و گو در مورد فرایند «خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ» به این کشور سفر کرده بود، بعد از ظهر شنبه بدون دیدار با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی، این کشور را به مقصد توکیو ترک کرد.

پمپئو در جریان کنفرانس خبری امروز به خبرنگاران گفت که از ابتدا نیز بنا بر دیدار با رهبر کره شمالی نداشته است.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با دو دستور کار مهم شامل «تعیین تکلیف روند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی» و «تحویل گرفتن اجساد سربازان آمریکایی جنگ دو کره» به این کشور سفر کرده بود.

پمپئو پیش از ترک کره شمالی در مصاحبه کوتاهی با خبرنگاران، رایزنی های خود با مقامات کره شمالی را «بسیار سازنده» خواند و گفت: اگرچه موضوعات مورد مذاکره دو کشور، بسیار پیچیده و مهم هستند اما در دو روز گذشته در زمینه بسیاری از موارد مهم و کلیدی با مقامات کره شمالی رایزنی شد.

او ادامه داد: در برخی موارد به نتیجه رسیدیم ولی در برخی زمینه ها نیز هنوز به کار زیاد نیاز داریم.

پمپئو بعد از دو روز مذاکره با مقامات کره شمالی به ژاپن رفت تا همتایان ژاپنی و کره جنوبی خود را در جریان جزییات سفر خود به کره شمالی بگذارد.

این سومین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به کره شمالی بود. پمپئو پیشتر نیز قبل از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی یک بار بدون اطلاع رسانه ها به کره شمالی سفر کرده بود و اخبار و تصاویر دیدار وی با رهبر کره شمالی چند روز بعد رسانه ای شد، دومین سفر او نیز چند روز بعد از دیدار سران در سنگاپور انجام شد.