کدخبر: ۲۲۴۹۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پمپئو: با طالبان مذاکره نخواهیم کرد

اقتصادنیوز: وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که دولت آمریکا با طالبان وارد مذاکره نخواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقلل از تسنیم، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در سفر کابل به لزوم آغاز مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد که واشنگتن در نظر ندارد که با طالبان وارد مذاکره شود، این گروه باید مذاکرات صلح را با دولت افغانستان انجام دهد.

وی افزود: آمریکا به برقراری صلح در افغانستان متعهد است اما گفت‌وگوهای صلح باید به رهبری دولت افغانستان انجام شود.

پامپئو اظهارداشت: استراتژی ترامپ برای افغانستان گروه طالبان را در میدان‌های جنگ با شکست مواجه کرده است و پیام به طالبان این است که انتظار خروج ما را از افغانستان نداشته باشند.

این در حالی است که «آلیس ویلز» معاون وزارت خارجه آمریکا پیش از این تشکیل گروهی مذاکره توسط واشنگتن برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان خبر داده بود.

با این حال طالبان همواره تاکید کرده است که این گروه هرگز حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نیست زیرا از نظر طالبان دولت افغانستان صلاحیت تصمیم گیری درباره خروج نیروهای خارجی از این کشور را ندارد.

طالبان در یک سال گذشته بارها از آمریکا خواسته است تا درباره خروج نیروهای خارجی از افغانستان با این گروه وارد مذاکره شود.