کدخبر: ۲۲۶۴۱۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
گسترش روابط اقتصادی ایران و چین

گسترش روابط اقتصادی ایران و چین

اقتصادنیوز :سفیر چین در ایران با اشاره به اینکه به رغم خروج آمریکا از برجام اما تمام امضا کنندگان نشان دادند از برجام حمایت می کنند بر گسترش روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، پانگ سن، سفیر چین در ایران گفت: ما به خوبی می دانیم که دکتر ظریف وزیر امور خارجه ایران، چطور تلاش کرده اند که برجام را حفظ کنند و بر اساس این تلاش ها، برجام نیز به خوبی منعقد شد و مورد تائید سازمان ملل متحد نیز قرار گرفت، البته این تنها به نفع ایران نبود، بلکه از طریق کاهش تشنج و ارایه یک نمونه خوب، در منطقه نیز به نفع همه کشورها تمام شد.

وی افزود: برجام یک نمونه خوب برای حرکت به سمت یک نظام مناسب دیپلماسی است، اگرچه آمریکا تصمیم گرفته است که از این معاهده خارج شود، اما تمام امضا کنندگان دیگر نشان دادند که از این برجام پشتیبانی کنند و از این پشتیبانی نیز ادامه خواهند داد. 

سفیرچین در ایران گفت: ایران در تعهدات خود به برجام پایبند بوده است و کامل عمل کرده است، ضمن اینکه دنیا به یک دهکده کوچک تبدیل شده است و با پیشرفت تکنولوژی همه به هم نزدیک تر شده اند، پس ما می خواهیم این جاده تاریخی ابریشم را که آغاز روابط ایران و چین بوده است، احیا کنیم.

وی افزود: جاده ابریشم، در زمین و دریا با حضور ایران موفق بوده است و همواره ایران نقش مهمی در زنده نگاه داشتن آن داشته است، بنابراین من افتخار دارم که بگویم چین شریک اول تجاری ایران در سال گذشته بوده است و از سال 2016 که رئیس جمهور ایران به چین آمد، دو رئیس جمهور تصمیم گرفتند که از طریق مشارکت و همکاری، روابط خود را گسترش دهند؛ ضمن اینکه به تازگی نیز هیاتی از ایران به چین آمده است.