کدخبر: ۲۲۶۴۲۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گران ترین فوتبالیست ایرانی

اقتصاد نیوز: گرانترین و باارزش ترین بازیکن ایران در این روزهایی که قیمت‌های نجومی در مورد همه بازیکنان به گوش می‌رسد کیست؟

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت نود، حضور در جام‌جهانی علاوه بر تمام افتخارات جمعی برای بعضی از بازیکنان می‌‌تواند جنبه‌های مثبت فردی هم داشته باشد. بازیکنانی که در این تورنمنت معتبر قیمت و ارزششان بالا می‌رود و به رکوردهای جالبی می‌رسند. اتفاقی که شاید برای جهانبخش بیفتد و او را تبدیل به گرانترین بازیکن فعلی و گرانترین بازیکن تاریخ ایران کند. در حال حاضر جهانبخش با ارزش ۱۲ میلیون یورو در سایت ترانسفرمارکت گرانترین بازیکن ایرانی است. اگرچه تا مدتی پیش این عنوان در اختیار سردار آزمون بود اما افت ارزش این بازیکن در جدول ترانسفر مارکت او را به رده دوم فرستاده و جهانبخش را در صدر قرار داده است.

اولین بازیکن ایرانی که توانست این عنوان را بدست بیاورد، مهدی مهدوی کیا بود. بازیکنی که در سال ۲۰۰۴ با ارزش ۷،۵ میلیون یورو در این سایت گرانترین بازیکن ایران بود. او زمانی که در هامبورگ بازی می‌کرد و در تیم بهترین‌های بوندس‌لیگا قرار گرفت با این رقم رکورد زد و تا مدت‌ها این عنوان را در اختیار داشت. جواد نکونام بازیکنی بود که رکورد او را شکست و سال ۲۰۰۹ با ۸ میلیون یورو تا ۷ سال صدرنشین جدول قیمت بازیکنان ایرانی ماند. آزمون، بازیکنی بود که با رسیدن به قیمت ۱۳ میلیون یورو این جایگاه را از نکونام گرفت اما برخلاف دو بازیکن دیگر نتوانست آن را در اختیار خودش نگه دارد. آزمون بعد از درخشش در لیگ اروپا و گل‌زدن به تیم‌های مطرح افزایش قیمت زیادی پیدا کرد.  افت آزمون در یکی، دو فصل اخیر اما قیمت او را در مقطع فعلی به ۹ میلیون یورو کاهش داده و به دومین بازیکن ایرانی تبدیل کرده است. جهانبخش در حال حاضر گرانترین بازیکن ایران است اما هنوز نتوانسته به رکورد ۱۳ میلیونی آزمون برسد اما اگر اخباری که در مورد حضور او در تیم‌های مطرح اروپایی شنیده می‌شود به وقوع بپیوندد او پیش از آغاز فصل جدید می‌تواند این رکورد را به تنهایی خودش اختصاص بدهد.