ارتش استونی مدعی شد؛

ورود بدون مجوز هواپیمای پوتین به حریم هوایی ناتو

کدخبر: 226831
اقتصادنیوز؛ مقام‌های نظامی استونی مدعی شدند که هواپیمای پوتین صبح دوشنبه برای ۵۰ ثانیه بدون مجوز وارد حریم هوایی ناتو شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ روزنامه نیویورک تایمز بیانیه‌ای از ارتش استونی را منتشر کرد که مدعی است هواپیمای ریاست جمهوری پوتین صبح دوشنبه در راه فنلاند از حریم هوایی ناتو بر فراز دریای بالتیک گذشته است. طبق گزارش‌ها، هواپیمای مذکور برای ۵۰ ثانیه بدون مجوز وارد این حریم هوایی شد.

رولاند موروف، سخنگوی ارتش استونی گفت: سال‌هاست شاهد اتفاقات مشابهی هستیم و تحولات روز دوشنبه نشان داد که کار به کجا کشیده است.

طبق گزارش‌ها، این هواپیما با ترانسپوندر عملیاتی پرواز می‌کرد اما پیش از انحراف به سمت قلمروی این کشور طرح پروازی را که برای هواپیماهای نظامی و غیر نظامی الزامی است، برای مقام‌های استونی ارسال نکرد.

کرملین به درخواست نیویورک تایمز مبنی بر اینکه آیا این نقض مقررات عمدی بود یا خیر پاسخی نداد. سخنگوی ارتش استونی افزود: بیشتر این نقض‌های مرز هوایی نهایتا یک یا دو دقیقه طول می‌کشد. اتفاقات روز دوشنبه جزو مشخصه‌های رفتار روسیه است.

رهبران روسیه و آمریکا دوشنبه در پایتخت فنلاند دیدار داشتند و طرفین درباره روابط متشنج دوجانبه در دستور کار قرار داشت. این نشست سه روز پس از آن انجام شد که وزارت دادگستری آمریکا علیه ۱۲ افسر اطلاعاتی روسیه به اتهام هک و افشای سیستم‌های حزب دموکرات آمریکا اعلام جرم کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما