کدخبر: ۲۲۷۳۸۵ لینک کوتاه

طرح پوتین برای همه‌پرسی در شرق اوکراین توسط کاخ سفید رد شد

اقتصادنیوز؛ کاخ سفید با طرح مورد حمایت «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه برای برگزاری یک همه پرسی در شرق اوکراین پیرامون آینده این منطقه مخالفت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «آناتولی آنتونوف» (Anatoly Antonov) سفیر روسیه در آمریکا در این خصوص اعلام کرده بود که سران دو کشور در نشست اخیر خود در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند از احتمال برگزاری یک همه پرسی در شرق اوکراین خبر داده بودند؛ اما «گرت مارکوس» (Garrett Marquis) سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز گذشته در سخنانی این ایده را رد کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا دیروز گفته بود که توافقات میان روسیه و دولت اوکراین برای خاتمه درگیری ها در منطقه «دونباس» شامل هیچ گزینه‌ ای نیست و برگزاری هرگونه همه پرسی وجاهت قانونی ندارد.

این در حالیست که یک مقام ارشد جمهوری دونتسک ساعاتی پیش اعلام کرد که ارتش اوکراین طی ۲۴ ساعت گذشته ۷ بار آتش بس در این منطقه را نقض کرده است.

بر این اساس، اوکراین طی یک روز گذشته ۷ بار مناطقی از این جمهوری را گلوله باران کرده است.

گفتنی است، توافقنامه خروج سلاح های سنگین از مناطق درگیری شرق اوکراین شامل دونستک و «لوهانسک» اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید و به موجب آن اوکراین و جدایی طلبان روس گرا ۴۱ روز فرصت داشتند تا به طور کامل این تسلیحات خود را از منطقه خارج کنند. 

لازم به ذکر است، تا کنون اعضاء گروه موسوم به «نرماندی» با هدف برقراری صلح میان گروه های درگیر در شرق اوکراین چندین نشست برگزار کرده اند. در ۱۱ فوریه سال ۲۰۱۵، این گروه (با حضور رهبران اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان) موفق شد توافق صلحی موسوم به «پیمان مینسک» را در شهر مینسک پایتخت بلاروس به امضاء برساند. این توافق مجموعه گام هایی برای اتمام منازعات در مناطق بحرانی شرق اوکراین را در خود جای داده است. توافق مذکور، دربرگیرنده آتش بس، خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری، تبادل زندانیان و انجام اصلاحات قانون اساسی بود.

در این میان غرب روسیه را متهم به دامن زدن به بحران شرق اوکراین می کند حال آنکه روسیه این اتهام را رد کرده و همواره بر التزام خود به اصول توافق مینسک پافشاری می کند.