کدخبر: ۲۲۷۴۰۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

فرانس پرس: یک پیرو آیین زرتشت در شورای شهر یزد ابقا شد

اقتصادنیوز : خبرگزاری فرانسه روز شنبه گزارش داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز با اعاده حق عضویت یک پیرو آیین زرتشت در شورای شهر موافقت کرد و او در پست خود ابقا شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، فرانس پرس نوشت: قانون اساسی ایران پیروان آیین زرتشت، یهود و مسیحیت را به عنوان اقلیت های دینی به رسمیت شناخته است. پارلمان ایران با 290 عضو دارای سه نماینده مسیحی، یک نماینده یهودی و یک نماینده زرتشتی است.

سپنتا نیکنام در انتخابات اردیبهشت سال 1396 به عضویت شورای شهر یزد درآمده بود اما به دنبال شکایت یکی از اعضای شورا در مورد غیرمسلمان بودن برکنار شده بود.

او اکنون با رای مصلحت نظام دوباره به پست خود برگشت.

خبرگزاری فرانسه افزود : برکناری این نماینده شورای شهر پیرو مذهب زرتشت توسط شورای نگهبان صورت گرفت که طبق قانون اساسی می تواند منتخبین در انتخابات را تایید یا رد کند.

حجت الاسلام مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت که از طرف نهادهای حکومت برای حل مساله سپنتا نیکنام تعیین شده بود روز شنبه به خبرنگاران گفت: بر اساس مفاد قانون اساسی مبنی بر احترام به حقوق اقلیت های مذهبی، مجمع تشخیص مصلحت به نفع سپنتا نیکنام رای داد.

انصاری گفت: مجمع تشخیص مصلحت به استناد قانون سال 1375 در مورد حقوق اقلیت های مذهبی رای به حق شرکت پیروان اقلیت های مذهبی در انتخابات شوراهای شهر داد و به این ترتیب سپنتا نیک نام می تواند به پست خود در شورای شهر یزد برگردد.

خبرگزاری فرانسه در پایان نوشت :آیین زرتشت بزرگترین آیین ایران باستان بوده و طبق آمار دولتی، 25 هزار نفر پیرو آیین زرتشت هستند.