کدخبر: ۲۲۷۴۹۳ لینک کوتاه

روسیه میلیاردها دلار اوراق قرضه دولتی آمریکا را فروخت

اقتصادنیوز: روسیه پیش از دیدار رهبران دو کشور در هلسینکی اقدام به فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا کرده بود. تحلیلگران می‌گویند اگر چین و سایر کشورها نیز از این سیاست پیروی کنند، آمریکا با یک چالش بزرگ مالی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، موضوع فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا توسط بانک مرکزی روسیه در کانون توجه رسانه‌ها و مفسران روزنامه‌های آلمان قرار داشته است. آلمان نیز از جمله کشورهایی است که نگران جنگ تجاری‌ای است که ترامپ در جهان به راه انداخته است.

در لیست وزارت دارایی آمریکا، روسیه از حیث داشتن اوراق قرضه دولتی آمریکا تا پیش از این در رده‌ ۲۲ قرار داشت. روزنامه اقتصادی "هندلزبلات" چاپ آلمان روز پنجشنبه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) با انتشار گزارشی خبر از فروش گسترده اوراق قرضه‌ دولتی آمریکا توسط روسیه داد.

بر اساس گزارش روزنامه یاد شده، روسیه به فروش گسترده اوراق قرضه دولتی آمریکا ادامه می‌دهد. از ماه آوریل تا ۶ ژوئیه، روسیه نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار دیگر از اوراق قرضه دولتی آمریکا را به فروش رسانده است.

به گزارش دویچه‌وله، به این ترتیب، ارزش کل اوراق قرضه دولتی آمریکا که در بانک مرکزی روسیه وجود دارند، به کمتر از ۳۴ میلیارد دلار رسیده است که پایین‌ترین سطح آن از سال ۲۰۰۷ به این سو به شمار می‌آید.

علت فروش اوراق قرضه آمریکا

رئیس بانک مرکزی روسیه چند دلیل برای فروش این اوراق اعلام کرده است. از آن جمله است، تنوع‌بخشی به منابع ارزی روسیه و توجه به "مخاطرات اقتصادی و ژئوپلیتیکی".

تحلیلگران روس علت این امر را از جمله واکنش روسیه به خطرات ناشی از تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا می‌دانند.

گرچه ترامپ پس از دیدار با پوتین مدعی شده بود که این دیدار ۴ ساعته توانسته زمینه‌های مناسبات دو کشور را بهبود بخشد، اما، به نظر نمی‌رسد که پوتین و مقامات روسیه به چنین اظهاراتی دل بسته باشند.

روزنامه یاد شده در ادامه‌ گزارش خود پیرامون سیاست فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا از سوی بانک مرکزی روسیه نوشته است که پوتین و دولت روسیه به خوبی می‌دانند که ترامپ به تنهایی قادر به تغییر ۱۸۰ درجه‌ای سیاست‌های آمریکا نیست.

افزون بر آن گفته می‌شود که روسیه در سایه درآمدهای ارزی کلان ناشی از افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی از چنان ذخیره ارزی‌ای برخوردار شده که فروش این اوراق قرضه دولتی تاثیری بر داد و ستدهای بازرگانی این کشور به دلار نخواهد داشت.

بر اساس اطلاعات و آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی روسیه، ذخایر ارزی این کشور به دلار، به ۴۸۰ میلیارد دلار رسیده و همین موضوع از حیث مالی به دولت روسیه اطمینان لازم برای بازرگانی خارجی را می‌دهد.

اهمیت جهانی سیاست روسیه

دولت روسیه با فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا تلاش کرده تا ذخایر ارزی خود را به طلا یا به ارزهای دیگر کشورها تبدیل کند.

بانک مرکزی روسیه ذخایر طلای کشور را بالغ بر ۱۹۰۰ تن اعلام کرده است. ارزش این میزان طلا حدود ۸۰ میلیارد دلار است.

سیاست فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا از سوی روسیه، به خودی خود باعث نگرانی مالی آمریکا نخواهد شد.

روزنامه "نویه زوریشر" چاپ سوئیس حدود یک ماه پیش در گزارش مشابهی به وضعیت توزیع اوراق قرضه دولتی آمریکا در دیگر نقاط جهان پرداخته بود.

بر اساس آن گزارش، در حال حاضر ۶ هزار میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی آمریکا در خارج از مرزهای این کشور در گردش است. از آن بین، تنها اوراق قرضه دولتی آمریکا که در مالکیت چین است، در حدود ۱۱۰۰ میلیارد دلار اعلام شده است.

آنچه چین می‌تواند از روسیه بیاموزد

روزنامه آلمانی "زود دویچه" در گزارشی که روز ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیر) منتشر کرد، نوشته است که برای مقابله با جنگ تجاری دولت آمریکا، باید از سیاست روسیه در این زمینه آموخت.

در این مقاله که تحت عنوان "قیام علیه دلار" منتشر شده، نویسنده به جنگ تجاری دولت ترامپ و تاثیرات آن بر بازرگانی خارجی کشورهای مختلف و از جمله بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا پرداخته و بر این باور است که نقش دلار در داد و ستد جهانی چنین موقعیتی را برای آمریکا فراهم آورده است.

نویسنده می‌نویسد: «جالب اینجاست که این رئیس جمهور روسیه است که یکی از دیگر راه‌های مقابله با امپریالیسم آمریکا را نشان می‌دهد.»

در این مقاله میزان دارایی چین از کل اوراق قرضه دولتی آمریکا حدود ۱۳۰۰ میلیارد دلار اعلام شده است (۲۰۰ میلیارد بیش از آنچه روزنامه "نویه زوریشر" اعلام کرده بود).

نویسنده معتقد است که هرگاه چین نیز همچون روسیه اقدام به فروش بخشی از این اوراق قرضه بکند، آنگاه زمینه‌های جابه‌جایی در مناسبات قدرت مالی در پهنه گیتی ممکن می‌شود.

نویسنده می‌نویسد، شاید این تنها زبانی است که دونالد ترامپ قادر به فهم آن است. این گزارش با این جمله تمام شده است:

«قدرت آمریکا بر ارز این کشور استوار است. اما راه‌هایی وجود دارد که به یاری آن‌ها بتوان این قدرت را شکست داد.»