کدخبر: ۲۲۸۳۴۳ لینک کوتاه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه:

اگر ایران نباشد چه کسی در زمستان خانه‌های کشور من را گرم کند؟

اقتصادنیوز: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ایران را شریک راهبردی ترکیه خواند و گفت: امیدواریم در خصوص تحریم علیه ایران گام اشتباهی برداشته نشود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، اردوغان پیش از سفر به جمهوری آفریقای جنوبی جهت شرکت در اجلاس سران بریکس افزود: همان گونه که آمریکا شریک راهبردی ترکیه است، ایران نیز شریک راهبردی دیگر کشور ماست و به همین علت، قطع روابط ما با شرکا به درخواست یک کشور دیگر با درک ما از استقلال در جهان مغایرت دارد.

وی در این مصاحبه که در فرودگاه اسن بوغای آنکارا انجام شد، بیان کرد: در رابطه با تحریم علیه ایران پیش از هر چیز باید مشخص شود که هدف ما اقدام بر اساس اصل برد – برد است و تحولات زیادی در این زمینه جریان دارد.

اردوغان تاکید کرد: ترکیه انرژی خود را از ایران تامین می کند و اگر نیاز خود را از ایران تامین نکنیم، چه کسی در فصل زمستان کشور من را گرم خواهد کرد؟ 

وی با اشاره به توضیح این وضعیت به طرف آمریکایی در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما گفت: ما این موضع خود را به صورت شفاف با هیأت آمریکایی جدید هم که هفته گذشته به ترکیه آمد، مطرح کردیم.

به گزارش ایرنا، مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه نیز روز گذشته در جریان سفر به جمهوری آذربایجان و در کنفرانس خبری مشترک با همتای خود در باکو با اشاره به مخالفت ترکیه با تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: مجبور به پیروی از تصمیم آمریکا، انگلستان، اتحادیه اروپا و یا هر کشور دیگری برای اعمال تحریم علیه یک کشور دیگر(ایران) نیستیم.

وی با تأکید بر این که تحت فشار قراردادن و اعمال تحریم علیه ایران را صحیح نمی دانیم اظهار کرد: ما خروج آمریکا از قرارداد هسته ای را نیز درست نمی دانیم.

وزیر خارجه ترکیه بیان کرد: ما این موضوع را با هیأت آمریکایی که در تاریخ 20 جولای برای مذاکره در رابطه با تحریم های علیه ایران به ترکیه آمده بود، مطرح کردیم.