پوتین: تحریم‌های آمریکا اعتماد به دلاررا تضعیف می‌کنند

کدخبر: 228701
اقتصادنیوز : «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در یک کنفرانس خبری در «ژوهانسبرگ»، در حاشیه اجلاس «بریکس» درباره موضوعات مختلف بین‌المللی اظهارنظر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب ، رئیس‌جمهور روسیه «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) را «ابزاری موثر برای جلوگیری از رقابت تسلیحاتی» توصیف کرد. 

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

 پوتین در بخش دیگری از این کنفرانس خبری به موضوع دعوت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از او برای حضور در کاخ سفید پرداخت و گفت آماده است به واشنگتن برود. او همچنین از ترامپ دعوت کرد به مسکو سفر کند. 

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه درباره تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه کشورش بر سر مسائل اوکراین هم سخن گفت و با اشاره به اینکه این تحریم‌ها ارز را به «سلاح» تبدیل کرده‌اند، رشد نفوذ ارز چین، «یوان»، را یادآوری کرد. او گفت این تحریم‌ها اعتماد به دلار را تضعیف می‌کنند. 

وی گفت: «درباره این اقدام شریکان ما در آمریکا که محدودیت‌هایی علیه مبادله با دلار وضع می‌کنند فکر می‌کنم که این، یک اشتباه راهبردی است. چون آنها با این کار، اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره‌ای را تضعیف می‌کنند.»

سخنان پوتین در شرایطی مطرح شده که ترامپ بابت عملکردش در نشست خبری مشترک با پوتین در شهر «هلسینکی» فنلاند به شدت تحت فشار افکار عمومی، رسانه‌ها و محافل سیاسی آمریکا قرار گرفته، تا جایی که چندین بار مجبور به موضع‌گیری‌های عجیب شده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما