کدخبر: ۲۲۹۰۸۸ لینک کوتاه

تابناک گزارش داد؛

احتمال «رفع حصر» تا عید قربان

اقتصادنیوز؛ وبسایت اصولگرای تابناک از قوت گرفتن احتمال رفع حصر تا عید قربان و نیز حضور سید محمد خاتمی در جلسه سران نظام به منظور نمایش وحدت ملی در کشور خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تابناک؛ شنیده شده در صورتی که کار طبق پیش بینی و برنامه ریزی صورت گرفته دنبال شود، به منظور نمایش وحدت ملی در کشور و رفع برخی دلخوری ها بین سیاسیون، تا عید قربان اقدامات لازم در خصوص رفع حصر «میر حسین موسوی و مهدی کروبی» انجام خواهد شد و «سید محمد خاتمی» نیز در جلسه بزرگان نظام رسما حضور پیدا خواهد کرد.

در شرایطی که کشور تحت فشارهای شدید اقتصادی قرار گرفته است، بسیاری از کارشناسان و سیاسیون راهکار برطرف کردن بخشی از مشکلات را ایجاد وحدت ملی و حداکثری بین آحاد مختلف جامعه و مسئولان عنوان کرده اند و برخی در این راه از لزوم رفع هرچه سریع تر حصر محصورین و حضور رسمی چهره هایی نظیر «سید محمد خاتمی در جلسه با بزرگان نظام سخن به میان می آورند.

شروع خبر از زمزمه های تصمیم گیری جدی نظام در خصوص محدودیت برخی سیاسیون و رفع حصر به منظور ایجاد وحدت حداکثری در شرایط فعلی بود. در همین زمینه، رئیس جمهور در برخی جمع ها و محافل عمومی و خصوصی صحبت هایی در این خصوص کرده و گروه های سیاسی نیز مطالبات خود را مطرح کرده بودند که آخرین آن به دیدار اعضای فراکسیون امید با «حسن روحانی» بازمی گشت.

امروز «حسین کروبی» فرزند «مهدی کروبی» در این باره در گفت و گویی با جماران گفته است: «موضوع تصویب رفع حصر و محدودیت های آقای خاتمی در جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی را با یک واسطه از آقای جهانگیری شنیده است.»

موضوعی که به نظر می رسد، در صورت تحقق می تواند به افزایش وحدت در درون کشور بینجامد و مانع از بروز برخی خصومت ها بین سیاسیون باشد. این مسأله همچنین در اوضاع کنونی که دشمن تمام تلاش خود را علیه جمهوری اسلامی و مردم کشورمان به کار بسته است، می تواند بخشی از راه حل مشکلات باشد.

همچنین قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، با اشاره به اظهارات اخیر «اسحاق جهانگیری» مبنی بر در کنار هم قرار گرفتن شخصیت‌های برجسته نمادین و شکل‌گیری وحدت در کشور طی روزهای آتی، اظهار کرد: تلاش آقای جهانگیری رفع محدودیت‌های آقای خاتمی است تا در جلسه‌ای با حضور بزرگان نظام ایشان نیز حضور داشته باشند.

«الیاس حضرتی» در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر معاون اول رئیس‌جمهوری مبنی بر ایجاد وحدت ملی در کشور و در کنار هم قرار گرفتن شخصیت‌های برجسته نمادین، اظهار کرد: امروز جامعه ما بیش از هر چیز به وحدت نیاز دارد و این وحدت نیز در دو حوزه مورد نظر است؛ یکی وحدت در میان حاکمیت و مسئولان و شخصیت‌های مختلف با یکدیگر و دیگری، وحدت میان حاکمیت و ملت.

شنیده شده است، در صورتی که کار طبق پیش بینی و برنامه ریزی صورت گرفته دنبال شود، به منظور نمایش وحدت ملی در کشور و رفع برخی دلخوری ها بین سیاسیون، تا عید قربان اقدامات لازم در خصوص رفع حصر «میر حسین موسوی و مهدی کروبی» انجام خواهد شد و «سید محمد خاتمی» نیز در جلسه بزرگان نظام رسما حضور پیدا خواهد کرد.

 

همچنین فرارو نوشت که به چند دلیل باید از این خبر استقبال کرد.

دلیل اول مرتفع شدن علت حصر است. علت حصر چه بود؟ علت حصر نگرانی از بدرفتاری آقایان کروبی و موسوی بود که حاضر نمی شدند نسبت به قانون تمکین کنند و هراز گاهی با اظهارنظرهای حساسیت برانگیز، جامعه را دچار اختلاف و تشویش می کردند و مردم را رودر روی هم قرار می دادند. این خبر بدین معنی است که محصورین حاضر شدند دست از قانون شکنی مجدد بردارند.

دلیل دوم رفع نگرانی ها از همراهی اجتماعی است. اگراین خبر درست باشد، یعنی شورای عالی امنیت ملی به عنوان تنها نهاد تصمیم گیر در مسائل کلان امنیتی، پیش بینی کرده است که آزادی محصورین موجب ناامنی در جامعه نخواهد شد و به تعبیر دیگر، تهدیدی از سوی معترضین نخواهیم داشت.

البته رفع این نگرانی قابل پیش بینی بود. ابهام بخشی از جامعه نسبت به نتایج انتخابات 88، بعد از برگزاری چند انتخابات پیاپی و پیروزی اصلاح طلبان رفع و مشخص شد چه کسی امانتدار است و چه کسی ظالم به آبروی کشور.

امروز احدی نیست که خود را در چارچوب جمهوری اسلامی تعریف کند و از قانون شکنی آن سالها دفاع کند؛ این دستاورد مهمی است. از این جهت طرفداران موسوم به سبز، امروز متوجه شدند که با اعتنا به قانون و اخلاق هیچ بن بستی در جمهوری اسلامی وجود ندارد؛ نمونه اش سپنتا نیکنام.