کدخبر: ۲۲۹۳۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ایرنا بررسی کرد؛

واکنش کاربران ایرانی به موضوعات داغ در فضای مجازی

اقتصادنیوز؛ یکی از داغ‌ترین موضوعات این روزهای فضای مجازی واکنش‌ها به انتشار و افشای تخلفات صورت گرفته در مؤسسه اعتباری ثامن‌الحجج و انتشار برخی اسامی درگیر با این موضوع توسط روزنامه شرق بود که با هشتگ مؤسسه ثامن‌الحجج (#مؤسسه ثامن الحجج) در روزهای پایانی تیرماه واکنش فضای مجازی را به دنبال داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ در این میان، مهران مدیری و احسان علیخانی دو چهره‌ای بودند که انتشار اسامی آنها بیش از سایرین مورد توجه قرار گرفت و پخش دفاعیات احسان علیخانی در صدا و سیما در روز شنبه 30 تیرماه، تنور واکنش‌ها را بیش از پیش داغ کرد و تبدیل به یکی از ترندهای روز شد.

توئیتر

24 میلیون بازدید از پست‌های یک رسوایی

از ابتدای ترند شدن موضوع رسوایی مؤسسه ثامن‌الحجج تا انتهای آن (روزهای 26 تا 31 تیرماه) در مجموع، 16 هزار و 819 پست در تلگرام در رابطه با این موضوع و حواشی آن منتشر شد که از این مقدار، 161 پست حداقل 50 هزار بار دیده شده و مجموع این مقدار بازدید بیش از 24 میلیون بار بود. در توییتر نیز در مجموع در طول مدت مشابه 22 هزار و 93 توییت در این رابطه منتشر شده است.

از سوءاستفاده سلبریتی‌ها تا نقد سکوت اصولگرایان

محتوای توییت‌های پرطرفدار منتشرشده در رابطه با رسوایی اقتصادی مؤسسه ثامن‌الحجج را می‌توان در 7 مورد دسته‌بندی کرد. پرتکرارترین توییت‌ها به موضوع سوءاستفاده از موقعیت شغلی احسان علیخانی و مهران مدیری اختصاص داشت که 25 درصد کل این توییت‌ها بود. یکی از توییت‌های پرلایک در این باره، این است:

از جمله نقاط کم‌نظیر جهان هستیم که وقتی داریم عورعور گریه می‌کنیم (#احسان علیخانی) و وقتی که داریم قاه‌قاه می‌خندیم (#مهران مدیری) با وجود تفاوت در تجلی احساس غم و شادی در یک چیز مشترکیم: دارن مالمون رو می‌برن! #ثامن_الحجج

رتبه دوم توییت‌های پرطرفدار به انتقاد از سکوت اصولگرایان در مورد اخبار رسوایی مؤسسه ثامن‌الحجج اختصاص داشت که 12 درصد توییت‌های پرطرفدار روزهای 28 تا 30 تیرماه در این موضوع بود. کاربران توییتر در این توییت‌ها به انتقاد از اصولگرایان پرداخته بودند که چرا انتقادی از مفاسدی که صورت گرفته است نمی‌کنند.

اخبار رسوایی‌های موسسه ثامن‌الحجج سومین دسته از توییت‌های پرطرفدار در توییتر بود که 9 درصد توییت‌ها را به خود اختصاص داد|؛ توییت‌هایی از این دست:

مدیران موسسه #ثامن_الحجج یک تکه زمین 200متری در #یزد را از مقام ارشد یک نهاد مهم به قیمت 50 میلیارد تومان خریده‌اند. به این می‌گویند #رشوه. مجازاتش برای مقامات در چین اعدام و در آمریکا بدنامی و سال‌ها زندان است. البته مسئولان ایرانی نگران نباشند، شعار ما 'نه‌ شرقی، نه‌ غربی' است.

اما 8 درصد نیز به انتقاد از استفاده از اسامی دینی برای مؤسسات مالی پرداخته و معتقد بودند این قبیل رفتارها باعث توهین به مقدسات و ناپسند است. به‌عنوان مثال یکی از کاربران توییتر در این رابطه نوشته بود:

اولین پرونده جنجالیِ مفاسد مالی، در سال شصت و هفت گشوده شد ؛ بنیاد نبوت و سید علی موسوی قمی. سی سال پس از آن، مؤسسه «ثامن‌الحجج» و هزاران میلیارد. افزایش رقم‌ها از چند ده میلیون با نام نبوت تا هزاران‌ میلیارد با نام ‌امام هشتم، نگرانم می‌کند که با نام‌ امام ‌دوازدهم چه خواهند کرد؟

انتقاد از نحوه مبارزه با فساد مالی توسط قوه قضائیه و سایر مسئولان نیز یکی دیگر از مسائلی بود که 8 درصد کاربران توییتر به آن پرداخته بودند. پس از آن، فرعی دانستن هدایای دریافتی توسط مهران مدیری و احسان علیخانی و این مسئله که اصل مفاسد اقتصادی توسط افراد دیگری رخ داده است، در 5 درصد توییت‌ها مطرح بود؛ نظیر این مورد:

1200 میلیارد تو مؤسسه ثامن دزدی شده ولی یه خبر از تسنیم اومد بیرون: مهران مدیری و احسان علیخانی جمعاً 5 میلیارد گرفته‌اند!

آقای تسنیم نزدیک به آستان قدس! بقیه 1195 میلیارد رو کی برده؟ 

در این میان 4 درصد کاربران توییتر هم موضوع رسوایی مالی در مؤسسه ثامن‌الحجج را دستمایه طنز قرار دادند.

22 درصد از توییت‌های پرطرفدار توییتری نیز به سایر مسائل و حواشی مربوط به رسوایی اقتصادی مؤسسه ثامن‌الحجج اختصاص داشت.

در نگاه به ترکیب توییت‌کنندگان، می‌توان دید بیشتر کاربران اصولگرای توییتر و بخشی از کاربران مخالف جمهوری اسلامی که معمولاً در هر موضوعی علیه نظام اظهارنظر می‌کنند، سکوت کرده و اقدام به تولید محتوا نکردند.

نه شرقی، نه غربی!

توییت‌ کاربری به نام محمد مساعد با 3769 لایک، پرطرفدار‌ترین توییت منتشرشده در بازه روزهای 27 تا 30 تیرماه بود:

مدیران موسسه #ثامن_الحجج یک تکه زمین 200متری در #یزد را از مقام ارشد یک نهاد مهم به قیمت 50 میلیارد تومان خریده‌اند. به این می‌گویند #رشوه. مجازاتش برای مقامات در چین اعدام و در آمریکا بدنامی و سال‌ها زندان است. البته مسئولان ایرانی نگران نباشند، شعار ما 'نه‌شرقی، نه‌غربی' است.

کانال‌های تلگرامی و نکته‌ای که مغفول ماند

در میان پست‌های پربازدید کانال‌های تلگرامی در بازه 27 تا 30 تیرماه، 9 دسته محتوای مختلف راجع‌به رسوایی مؤسسه ثامن‌الحجج قابل مشاهده است و دسته اول که 19 درصد محتوای مطالب پربازدید کانال‌های تلگرامی در این رابطه را به خود اختصاص می‌دهد، به واکنش مهران مدیری و احسان علیخانی در رابطه با مطالبی که علیه آن‌ها در فضای مجازی منتشر شده بود مربوط است و دسته دوم، مربوط به اخبار و شایعات دریافت هدیه از جانب احسان علیخانی و مهران مدیری از مؤسسه ثامن‌الحجج است.

نکته مهم در این میان آن است که اساساً در میان کانال‌های تلگرامی چندان به این موضوع پرداخته نشد که سایر مبالغ موجود در موسسه ثامن‌الحجج به کجا رفته است و دست چه کسانی است و اساساً کانال‌های تلگرامی به این موضوع حساسیتی نشان ندادند. حضور کمرنگ کانال‌های مخالف جمهوری اسلامی در این رابطه نیز قابل توجه است.

در موضوع رسوایی مؤسسه ثامن‌الحجج کانال‌های داخل کشور مرجعیت خبری موضوع را در دست گرفته بودند و کانال‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران در این زمینه نسبتاً منفعل بودند، به‌نحوی که به‌عنوان نمونه کانال صدای مردم در طول 4 روز تنها 5 پست در این رابطه منتشر کرد.