کدخبر: ۲۲۹۴۳۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
چین خطاب به آمریکا: به زور فناوری وارد نمی کنیم

چین خطاب به آمریکا: به زور فناوری وارد نمی کنیم

اقتصادنیوز : چین خطاب به آمریکا که پکن را متهم به سرقت فناوری و نقض حق مالکیت معنوی کرده است گفت: پکن هرگز کشور و یا شرکتی را با زور و اجبار وادار به انتقال فناوری نکرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب ،وزارت بازرگانی چین روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: اینکه آمریکا ادعا می کند پکن با اخذ مالکیت شرکت ها و سهم داشتن در شرکت های خارجی مقیم چین، به فناوری های پیشرفته دست می یابد، نادرست است زیرا انتقال فناوری با تایید طرف مقابل و رضایت کامل صورت می گیرد.

این بیانیه که در تارنمای وزارت بازرگانی چین منتشر شده است می افزاید: ما قراردادی با شرکتی امضا نکرده ایم که مجبور به انتقال فناوری شود و اجباری در کار نبوده است اما شرکت های خارجی دست اندرکار امور فنی، با رضایت خاطر با پکن همکاری می کنند.

بیانیه تصریح می کند: انتقال فناوری از آمریکا به چین درست است این کار صورت می گیرد اما اجباری نیست و شرکت ها خود مایل به انتقال علوم و فنون پیشرفته هستند.

در بیانیه وزارت بازرگانی چین آمده است: نیروی انسانی میان دو کشور مبادله می شود فناوری ها در حال انتقال است این یک تجارت معمول است و نقض حق و حقوق شرکت ها در آن صورت نگرفته است.

وزارت بازرگانی چین، تاکید و اهتمام پکن به نواوری و دستیابی به فنون پیشرفته را مثال زده و آورده است برای نمونه ما در این راستا موفق به پرتاب آزمایشگاه فضایی، ساخت و آزمایش هواپیمای مسافربری c919 و ساخت زیردریایی برای تحقیق در اعماق اقیانوس ها شده ایم.

بیانیه وزارت بازرگانی دولت چین افزوده است: به حق شرکت ها برای انتقال فناوری احترام می گذارد و همزمان بر نواوری تاکید می ورزد و می کوشد به فنون پیشرفته تری دست یابد کما اینکه تجارت علوم و فنون هم بخشی از فعالیت های معمول تجاری چین با دیگر کشورها است.

آمار نشان می دهد که چین در سال 2017 میلادی برای انتقال فناوری و تجارت در این عرصه 37 میلیارد و 600 میلیون دلار اختصاص داده است.